• تاریخ: 2015-12-28
  • شناسه خبر: 12466
  • 462 بازدید

آق قلا در ثبت اثر معنوی” آق قوین ” پیشتاز بوده است

ارکین نیوز – مراسم آق قوین یا آق آش برای اولین بار در شهر آق قلا پس از ثبت ملی این اثر معنوی به همت شهرداری و شورای شهر و سایر ارگان های فرهنگی شهرستان با شکوه و عظمت خاصی برگزار گردید. در پایان مراسم نیز پس از اهد ...

ارکین نیوز – مراسم آق قوین یا آق آش برای اولین بار در شهر آق قلا پس از ثبت ملی این اثر معنوی به همت شهرداری و شورای شهر و سایر ارگان های فرهنگی شهرستان با شکوه و عظمت خاصی برگزار گردید.
در پایان مراسم نیز پس از اهدای هدایا به ده نفر از سالمندان شهرستان به قید قرعه ، از ثبت این اثر معنوی توسط مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی استان و هیوه چی فرماندار آق قلا رونمایی شد.
اثری که با شماره ۹۴ در فهرست آثار ناملموس به ثبت سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری رسیده است و گستره توزیع این اثر معنوی ناملموس به نام استان گلستان به ثبت رسیده است .
اما یک روز پس از برگزاری این مراسم ، برخی فعالان اجتماعی شهرستان در فضای مجازی از عدم ذکر آق قلا در ثبت این اثر انتقاد کردند .
خبرنگار ارکین نیوز جهت پیگیری موضوع به صورت تلفنی رابا آقای حصار نوی رئیس اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری شهرستان آق قلا موضوع را پیگیری کردند.
رئیس اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری شهرستان آق قلا در خصوص عدم ذکر نام آق قلا علی رغم اینکه قبلا اعلام شد به نام آق قلا به ثبت رسیده است گفت : آق قوین اثری معنوی است که فقط متعلق به منطقه آق قلا نیست و گسترده این اثر تمامی ترکمن های جهان را شامل می شود و حتی در ترکمن های عراق نیز مراسم آق قوین برگزار می شود.
الیاس هیوه چی فرماندار شهرستان آق قلا نیز به خبرنگار ارکین نیوز گفت : اثر معنوی آق قوین بنا به پیشنهاد و پیگیری شورای فرهنگ عمومی شهرستان آق قلا به ثبت ملی رسیده و این موضوعی ارزشمند است .
وی اضافه کرد: برگزاری اولین جشن آق قوین در شهر آق قلا نیز با توجه به گستره جغرافیایی این اثر حائز اهمیت و قابل تقدیر است و شهرستان آق قلا در ثبت این اثر ملی و هم در برگزاری جشنی به این مناسبت پیشتاز بوده است.

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست