• تاریخ: 2021-04-06
  • شناسه خبر: 31082
  • 29 بازدید

۱۷ هزار طلاب و روحانیون شیعه و سنی از خدمات دفاتر مرکز بزرگ اسلامی هستند

ارکین نیوز-حجت‌الاسلام نورعلی دیلم ظهر امروز در مراسم تکریم و معارفه سرپرست شعبه گنبدکاووس مرکز بزرگ اسلامی شمال کشور در سالن اجتماعات دانشگاه آزاد اسلامی واحد گنبدکاووس اظهار کرد: شعار محوری مسلمانان در ادامه راه و روش ...

ارکین نیوز-حجت‌الاسلام نورعلی دیلم ظهر امروز در مراسم تکریم و معارفه سرپرست شعبه گنبدکاووس مرکز بزرگ اسلامی شمال کشور در سالن اجتماعات دانشگاه آزاد اسلامی واحد گنبدکاووس اظهار کرد: شعار محوری مسلمانان در ادامه راه و روش پیامبر اکرم (ص) تشکیل تمدن نوین اسلامی بوده و به قول رهبر معظم انقلاب تمدن نوین اسلامی کلمه جدیدی نبوده و برگشت به سنت رسول الله (ص) است.

وی تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران به عنوان ایده‌پرداز تمدن نوین اسلامی بوده و باید برای تشکیل آن همه مسلمانان و کشورهای اسلامی تلاش کنند تا به آن برسیم.

رئیس مرکز بزرگ اسلامی شمال کشور راه رسیدن به تمدن نوین اسلامی را تشکیل امت واحده دانست و افزود: برای رسیدن به تمدن نوین اسلامی نخست باید عوامل بیرونی و درونی تفرقه شناسایی شده و از بین رود و سپس امت واحده تشکیل شود.

* تعصبات بی‌جا سبب نفوذ دشمن و استکبار به درون خواهد شد/ روحانیون، علما و نخبگان باید به دنبال ایجاد وحدت و تقویت آن باشند

وی تعصبات بی‌جا را یکی از عوامل تفرقه بیان کرد و گفت: امروزه مردم ما گرفتار تعصبات بی‌جا بوده که این عامل سبب نفوذ دشمن و استکبار به درون خواهد شد.
دیلم ادامه داد: فرقه‌تراشی، تحریک قومیت‌پرستی، اختلاف عقیدتی، برداشت یک سویه از دین و عوامل بسیار دیگر سبب ایجاد تفرقه و اختلاف بین مسلمانان مذاهب و اقوام مختلف شده و مسیر را برای نفوذ دشمن باز می‌کند.
وی بیان کرد: متاسفانه گاهی شاهد ایجاد و آغاز کننده اختلاف از طرف نخبگان هستیم در صورتی که روحانیون علما و نخبگان باید به دنبال ایجاد وحدت و تقویت آن باشند.
رئیس مرکز بزرگ اسلامی شمال کشور داشتن هویت دینی در مقابل هویت مذهبی، هویت ملی و قومی و نقش‌آفرینی نخبگان و علما را از عوامل مهم ایجاد وحدت و تقویت آن در منطقه برشمرد و گفت: نخبگان باید به نقش مهم خود در ایجاد وحدت و تقویت آن واقف بوده و از هرگونه نگاه هویت مذهبی در مقابل هویت دینی به دور باشند.
وی با اشاره به اتفاق ناگوار سد گلستان در اوائل سال جاری ابراز کرد: متاسفانه برخی از نخبگان به این موضوع با نگاه مذهبی و قومیتی برخورد کرده و همین امر سبب شده تا دشمن بر نقطه قوت منطقه که همانا محور وحدت بوده دست گذاشته و در شبکه های بیگانه موضوع قومیتی و مذهبی را برجسته کند.

* ۱۷ هزار طلاب و روحانیون شیعه و سنی از خدمات دفاتر مرکز بزرگ اسلامی در ۹ استان بهره‌مند هستند
دیلم با اشاره به توافق ۲۵ ساله ایران و چین خاطرنشان کرد: سیاست‌های کلی نظام جمهوری اسلامی به سمع رهبر معظم انقلاب می‌رسد و قطعا در این موضوع رهبر معظم انقلاب نگاه مثبت داشتند.
وی ادامه داد: برخی در فضای مجازی به دنبال منافع خود بوده و گاها بدون تفکر تبلیغات سوء دشمنان را نشر می‌دهند که باید به این افراد متذکر شد منافع ملی بر منافع شخصی و قومیتی ارجحیت دارد.
رئیس مرکز بزرگ اسلامی شمال کشور بیان کرد: در حال حاضر ۱۷ هزار طلاب و روحانیون شیعه و سنی به همراه خانواده آنها از خدمات دفاتر مرکز بزرگ اسلامی در ۹ استان بهره‌مند هستند.
وی ادامه داد: طلاب اهل سنت بعد از ۱۲ سال تحصیل در حوزه‌های علمیه خود و فارغ‌التحصیل شدن و گذراندن آزمون سطح مدرک رسمی لیسانس خود را از وزارت علوم دریافت می‌کنند.
دیلم گفت: در حال حاضر ۱۲ نفر از علما اهل سنت استان گلستان با استفاده از بورسیه مرکز بزرگ اسلامی در رشته کارشناسی ارشد و یک نفر در رشته دکترا مشغول به تحصیل هستند.
در این مراسم علیرضا شابدین سرپرست سابق شعبه گنبدکاووس مرکز بزرگ اسلامی شمال کشور به عنوان معاون فرهنگی و امور اجتماعی مرکز بزرگ اسلامی شمال کشور و نعمت‌‌الله مهری به عنوان سرپرست جدید شعبه گنبدکاووس مرکز بزرگ اسلامی شمال کشور معرفی شدند.

فارس