• تاریخ: 2015-11-08
  • شناسه خبر: 10242
  • 545 بازدید

یادداشت هفته/تحلیلی بر رخدادهای ترکمنصحرا و گلستان

ارکین نیوز-ا.م.سارلی:یادداشت هفته به این مهم کمک می نماید که اتفاقات و رویدادهای شاخص در طول یک هفته را بررسی و ارزیابی کنیم. در هفته ای که گذشت چند موضوع جلب توجه می کردکه به ذکرآن می پردازیم: بحث های انتخاباتی هر روز ج ...

ارکین نیوز-ا.م.سارلی:یادداشت هفته به این مهم کمک می نماید که اتفاقات و رویدادهای شاخص در طول یک هفته را بررسی و ارزیابی کنیم. در هفته ای که گذشت چند موضوع جلب توجه می کردکه به ذکرآن می پردازیم:

بحث های انتخاباتی هر روز جدی ترشده، لاجرم اهل سیاست را به گود مباحثات و مناظرات می کشاند.بطور اخص در آق قلا با راه اندازی گروه عمران آق قلا توسط حکیم آل جلیل این موضوع که ترکمنان با کاندیداهای گرگان ائتلاف نماید یا خیر، موجب ارزیابی های متعدد پیرامون یک موضوع شده است در حالیکه در باره توافق بر سرگزینه های ترکمن در آق قلا هنوز خبری نیست.

نکته دیگر که موجب ناراحتی خانواده های مفقودان ترکمن گردیده، عدم گزارش اطلاعات و اخبار در باره مفقودان حادثه ی مناست. و داستان از دل برفت هر که از دیده برفت را زنده می کند. چرا که رایزنی های متعدد در باره جایگزین های مختلف جهت تصدی پست فرمانداری بندر ترکمن در حالی قوت می گیرد که خانم نازقلیچی فرماندار بندر ترکمن جزومفقودان این فاجعه ی مولم می باشند و خانواده شان چشم انتظار بازگشت وی هستند. البته بطور کلی تهیه دی ان ای از خانواده های مفقودان و عزیمت به عربستان به منظورشناسایی اجساد دفن شده در مکه نیز در این هفته صورت پذیرفته است.

در اواخر هفته خبری شوک آور مبنی برسکته قلبی و فوت “نقدی گل چشمه” در رسانه ها فراگیر شد. ایشان نماینده سابق مجلس شورای اسلامی، و اخیرا رابط استاندار گلستان در شهرستان گنبد کاووس بودند. علاوه بر آن به عنوان چهره ای تاثیر گذار در امورسیاسی و اجتماعی شناخته می شدند. همواره در رایزنی های مختلف و از جمله انتخابات شورای شهر و مجلس از دیدگاه های وی استفاده می شد. فقدان ایشان در آستانه ی انتخابات مجلس و خبرگان ضایعه ای بزرگ محسوب می گردد.روحش شاد

پایان این هفته مصادف بود با یکصدمین روز درگذشت “قدیر گوکلانی” بانی آموزش و پرورش عشایری ترکمنصحرا و گنجینه دار مکتوب؛ این مراسم عصر ۵شنبه توسط جمعیت فرهنگی هنری مختومقلی فراغی کلاله به اجرا در آمد.استاد قدیر گوکلانی که به علم آتای ترکمن نیز شهره می باشند؛ فردی با ویژه گی های منحصر بفرد و اخلاق مدار بودند. امید می رود فرزندان محترم ایشان ترتیباتی اتخاذ نمایند تا کتابخانه غنی استاد محل رجوع اهل تحقیق و مطالعه قرار گیرد.

سخن آخر اینکه، ما در ایام موصوف به محرم و عاشورا قرار داریم. در ایران و بسیاری از مناطق جهان، شهادت مظلومانه ی امام حسین علیه السلام نوه ی پیامبر اکرم، به شکل های مختلف گرامی داشته می شود. ما ترکمن ها نیز به شیوه سنتی مرسوم خویش (عبارت از دادن نذری و صدقه و دعا و خواندن قرآن ونثار به روح شهدای کربلا) یاد و خاطر آن عزیز و همراهان شهیدش را پاس داشته ایم و خواهیم داشت. منتهی نکته قابل توجه عدم افراط و تفریط در این مراسم ها می باشد. همانگونه که علمای ما که دوستدار اهل بیت علیهم السلام می باشند نیز توصیه کرده اند با انجام برخی رفتار های خرافی در روز عاشورا بجای ثواب دچار گناه نشویم. ………..هفته خوبی در پیش داشته باشید……..
ترکمن نشر

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست