• تاریخ: 2021-02-15
  • شناسه خبر: 30874
  • 90 بازدید

چک بهتر است یا سفته؟

ارکین نیوز-کارشناس ارشد حقوق جزا در مورد تفاوت های چک و سفته توضیحاتی داد. محمود منصوری کارشناس ارشد حقوق جزا در گفت و گو با خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از گرگان، گفت: چک به چند دلیل از سفته بهتر است و د ...

ارکین نیوز-کارشناس ارشد حقوق جزا در مورد تفاوت های چک و سفته توضیحاتی داد.

محمود منصوری کارشناس ارشد حقوق جزا در گفت و گو با خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از گرگان، گفت: چک به چند دلیل از سفته بهتر است و دلیل اول آن این است که چک قابلیت تعقیب کیفری دارد، ولی سفته ندارد.

او ادامه داد: صدور گواهی عدم پرداخت در چک تقریبا بدون هزینه است در حالی که در سفته، درصدی از وجه سفته به عنوان هزینه واخواست باید پرداخت شود.

منصوری گفت: هزینه اخذ اوراق سفته چندین برابر اخذ اوراق چک است و اگر چک به امضای مدیر عامل شرکت یا نماینده صاحب حساب صادر شود طبق ماده ۱۹ قانون صدور چک مدیر عامل و یا نماینده با صاحب حساب چک متضامنا مسئول پرداخت وجه هستند در حالی که سفته بدین صورت نیست.

او گفت: خسارت تاخیر تادیه در چک به دلیل مصوبه خاص مجمع تشخیص مصلحت نظام از تاریخ سررسید چک محاسبه می‌شود، اما در سفته از تاریخ تقاضا محاسبه می‌شود.

کارشناس ارشد حقوق جزا گفت: چک تنها سند عادی لازم الاجرا ست که بدون مراجعه به دادگاه می‌توان از طریق اداره ثبت نسبت به وصول آن اقدام کرد، اما سفته فاقد چنین امتیازی است.

او گفت: همچنین در چک‌های طرح جدید (صیاد) پس از برگشت چک و اخذ گواهی پرداخت از بانک و درج کد رهگیری توسط بانک محالً الیه نیازی به طرح دادخواست نبوده و مستقیما با درخواست صدور اجراییه بدون نیاز به تشریفات قانون آیین دادرسی مدنی و بدون صدور حکم مستقیما اجراییه صادر و از طریق اجرای احکام مدنی نسبت به وصول مجه مندرج در چک نسبت به توقیف اموال صادر کننده چک اقدام می‌شود.

انتهای پیام/م