• تاریخ: 2016-05-21
  • شناسه خبر: 17815
  • 375 بازدید

پیام تبریک دستیار ویژه رییس جمهور به مناسبت سالروز تولد شاعر و عارف ترکمن، مختومقلی فراغی

ارکین نیوز-بی شک، مختومقلی وابسته به یک قوم نیست و از او را میتوان به عنوان شخصیتی تقریبی و فراملی و به عنوان یک ظرفیت و سرمایه فرهنگی برای وحدت اقوام یاد کرد چرا که وی فارغ از دسته بندی ها و تنگ نظری های دنیای امروز، پی ...

ارکین نیوز-بی شک، مختومقلی وابسته به یک قوم نیست و از او را میتوان به عنوان شخصیتی تقریبی و فراملی و به عنوان یک ظرفیت و سرمایه فرهنگی برای وحدت اقوام یاد کرد چرا که وی فارغ از دسته بندی ها و تنگ نظری های دنیای امروز، پیام آور وحدت، صلح و دوستی بوده است.

دستیار ویژه رییس جمهوری در امور اقوام و اقلیت های دینی و مذهبی، با انتشار پیامی به مناسبت دویست و هشتاد و سومین سالروز تولد عارف و شاعر مردمی مختومقلی فراغی، تولد این شاعر و ادیب ترکمن را به تمامی ترکمن ها و عموم ملت ایران و مردم خونگرم استان گلستان تبریک گفت.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی انسجام ملی ، متن کامل پیام حجت الاسلام علی یونسی به شرح زیر است:
بسمه تعالی
دویست و هشتاد و سومین سالروز تولد عارف و شاعر گرانقدر و مردمی ْ “مختومقلی فراغی” را که یکی از مفاخر ادبی ایران و جهان است ، به عموم مردم شریف ایران، گلستانی های عزیز و به ویژه ترکمن های خونگرم و مهربان تبریک می گویم.
شاعر نامدار ترکمن مختومقلی فراغی از جمله سرآمدان تفکر توحیدی و از جمله حلقه‌های سلسله بلند و مستحکم اتحاد ملی و انسجام اسلامی است و می توان از وی ، در کنار دیگر اندیشمندان ایرانی، به عنوان نماد و سنبل تدین و تفکر و تعهد یاد کرد.

بی شک، مختومقلی وابسته به یک قوم نیست و او را می توان به عنوان شخصیتی تقریبی و فراملی و به عنوان یک ظرفیت و سرمایه فرهنگی برای وحدت اقوام یاد کرد چرا که وی فارغ از دسته بندی ها و تنگ نظری های دنیای امروز، پیام آور وحدت، صلح و دوستی بوده است.

گرامیداشت سالروز این شاعر فرهیخته که هر ساله به نیکی برگزار می شود جای تقدیر و تشکر دارد. بدون تردید ، تقدیر و بزرگداشت این شاعر ترکمانی در تقویت و پیوند فرهنگی و تاریخی دو ملت ایران و ترکمنستان نقش تعیین کننده ای خواهد داشت.

مسلمانلار قیلیچ‌ اورسا بیر-بیره‌

دولت‌ دونوب‌، دین‌لـِر نقصانا گِلگِی‌

ظلم‌ ایلأپ‌، بیر-بیرین‌ سالسا یِسیره‌

فلک‌ ، بو فکردن‌ پِشمانا گِلگِی‌

بیر-بیرینی‌ چاپماق‌ ، إرمِس‌ أرلیکدِن‌

بو ایش‌ شیطانی‌دیر، بلکی‌، کورلوکدِن‌

آغیزآلالیق‌ ، آیرار ایلی‌ دیرلیکدِن‌

دولت‌ دونوب‌، نوبت‌ دوشمانا گِلگِی‌

علی یونسی
دستیار ویژه رییس جمهور در اموراقوام و اقلیت های دینی و مذهبی

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست