• تاریخ: 2017-02-04
  • شناسه خبر: 22192
  • 379 بازدید

پلنگ یکی ازگوسفندان عشایر مهمان مراوه تپه را برد

ارکین نیوز- معاون محیط‌زیست طبیعی اداره کل حفاظت محیط‌زیست گلستان از حمله پلنگ به گوسفندان عشایر کرد ساکن در مناطق مرزی استان خبر داد. سید مجتبی حسینی اظهار کرد: ساعت چهار بامداد دوشنبه هفته جاری پلنگ به گوسفندان عشایر ک ...

ارکین نیوز- معاون محیط‌زیست طبیعی اداره کل حفاظت محیط‌زیست گلستان از حمله پلنگ به گوسفندان عشایر کرد ساکن در مناطق مرزی استان خبر داد.

سید مجتبی حسینی اظهار کرد: ساعت چهار بامداد دوشنبه هفته جاری پلنگ به گوسفندان عشایر کرد ساکن در حاشیه روستای «داد لی غزنین» مراوه‌تپه حمله می‌کند.

وی افزود: خوشبختانه در حمله این پلنگ به چوپانان آسیب وارد نشده و تنها یکی از دو گوسفندی مورد حمله قرارگرفته توسط پلنگ به‌عنوان طعمه برده شده است.

معاون محیط‌زیست طبیعی اداره کل حفاظت محیط‌زیست گلستان ادامه داد: حمله این پلنگ به پاسگاه مرزی گزارش‌شده است و پلنگ ایرانی بیمه است و مشخصی در این حوزه وجود ندارد.

وی یادآور شد: در دی‌ماه نیز پلنگ به گوسفندان و چوپان گله در روستای «گوگ دره» مراوه‌تپه حمله کرده بود و خوشبختانه چوپان آسیب جدی ندیده بود و سرپایی درمان و مراحل دریافت خسارت از بیمه‌نامه پلنگ ایرانی انجام شد.

حسینی بابیان اینکه همه‌ساله در فصل سرد سال شاهد حمله پلنگ به دام‌های اهلی در نوار مرزی هستیم، بیان کرد: رسانه‌ای شدن حمله پلنگ در دو سال اخیر به دلیل تبلیغ و فرهنگ‌سازی انجام‌شده در خصوص بیمه بودن پلنگ ایرانی است.

وی با یادآوری اینکه در فصل جفت‌گیری پلنگ قرار داریم، رفتارشناسی آن‌ها تغییر کرده و برای ایجاد قلمرو و جفت جسورتر می‌شوند، تصریح کرد: در فصل زادآوری رژیم غذایی پلنگ‌ها دستخوش تغییر شده و به سمت استفاده از سگ‌سانان مانند شغال، روباه و سگ گله و … تمایل پیدا می‌کنند و باکم شدن طعمه و مهاجرت دام‌های اهلی و اسکان در زیستگاه‌ها احتمال حمله آن‌ها افزایش می‌یابد.

حسینی با یادآوری اینکه از سال گذشته پلنگ ایرانی بیمه‌شده و اگر آسیب و خسارتی وارد کند، هزینه آن پرداخت می‌شود، بیان کرد: عمدتاً پلنگ‌ها در فصل سرد سال از ارتفاعات به پایین‌دست جنگل که درواقع زیستگاه تنوع زیستی است، می‌آیند.

وی با تأکید بر اینکه پایین‌دست جنگل‌ها عمدتاً در تصرف انسان‌هاست و یا با تغییر کاربری غیرمنطقی، زیستگاه باستانی پلنگ‌ها در استان دستخوش تغییر شده است، گفت: گاهی بیان می‌شود تعارض پلنگ به جوامع انسانی که درواقع تعارض انسان‌ها به تنوع زیستی است.
مهر

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست