• تاریخ: 2016-11-09
  • شناسه خبر: 21294
  • 332 بازدید

پرورش دهندگان اسب ترکمن درانتظار تکمیل مرکز تشخیص بیماری های این حیوان نجیب

ارکین نیوز-دست اندرکاران حوزه پرورش اسب ترکمن معتقدند که بهره برداری از ساختمان مرکز تشخیص بیماری اسب کشور در گرگان باعث رونق فعالیت پرورش دهندگان منطقه و نیز توسعه صادرات اسب به کشورهای دیگر از جمله آسیای میانه می شود. ...

ارکین نیوز-دست اندرکاران حوزه پرورش اسب ترکمن معتقدند که بهره برداری از ساختمان مرکز تشخیص بیماری اسب کشور در گرگان باعث رونق فعالیت پرورش دهندگان منطقه و نیز توسعه صادرات اسب به کشورهای دیگر از جمله آسیای میانه می شود.

آنان حفظ و احیای نژاد اسب اصیل ترکمن را در تقویت و توسعه صنعت گردشگری به همراه ایجاد بستر اشتغال پایدار با نگاه به رشد اقتصادی منطقه نیز موثر بیان می کنند.
به گزارش ایرنا ایجاد مرکز تشخیص بیماری های اسب کشور از مصوبات دولت دهم بوده و عملیات اجرایی آن از سال ۹۰ آغاز شده است ولی تزریق نشدن اعتبارات مورد نیاز، ساخت این مرکز را به درازا کشاند و در حالی بوده که بهره برداری از این طرح رونق اسب ترکمن را در این خطه که مهد پرورش آن به شمار می رود، در پی خواهد داشت.
پرورش اسب در بین قوم ترکمن ساکن گلستان از رونق خاصی برخوردار بوده و از مشاغل اصلی آنان است و طبق آمارهای غیررسمی در این منطقه حدود ۱۷ هزار راس اسب نگهداری می شود.
در باب ارزش اسب ترکمن که دارای سه نژاد اخال تکه، یموت و چناران است کارشناسان مرتبط با این حوزه در گلستان معتقدند آخال تکه جزو زیباترین و قیمتی ترین اسب ترکمن بوده و محل زیست این گونه بیشتر در ایران و ترکمنستان است.
اسب ترکمن بیشتر در استان گلستان وجود دارد، این گونه بدنی کشیده و لاغر دارد، شکم آنها بر خلاف بسیاری از نژادهای دیگر اسب ها تخت است.
مدیرکل دامپزشکی گلستان در گفت وگو با خبرنگار ایرنا از اختصاص اعتبار در نیمه دوم امسال برای اتمام عملیات اجرایی مرکز تشخیص بیماری اسب کشور در گرگان خبر داد و گفت که با تامین اعتبارات لازم، بهره برداری از این مرکز تا پایان سال ۹۶ آغاز خواهد شد.
محمود رضا وفایی ،بدون اشاره به اعتبار اختصاص یافته برای اتمام ساخت این مرکز و میزان پیشرفت فیزیکی آن، افزود: تاکنون حدود ۱۴ میلیارد ریال برای اجرای این مرکز هزینه شده است.
به گفته وی؛ برای ساخت مرکز تشخیص بیماری اسب کشور در گرگان در سال ۹۰، ۲۹ میلیارد ریال برآورد اعتبار شده بود که نیمی از آن تامین نشد و اجرای طرح به درازا کشید و هزینه ساخت را افزایش داد.
رئیس شورای نظام دامپزشکی گلستان نیز گفت: بهره برداری از این طرح، ظرفیت خوبی برای حمایت از اسب ترکمن به شمار می رود.
مهران شکیبایی بر تلاش به منظور بهره برداری زودتر این طرح تاکید کرد و افزود: گستره خدمات این طرح پس از بهره برداری در کل کشور است و همه آزمایش ها در مورد بیماری های اسب را می توان انجام داد.
به گفته وی؛ چهار تا پنج مرکز تشخیص بیماری اسب در دنیا وجود دارد و با بهره برداری از مرکز تشخیص بیماری اسب در گرگان، تعامل با سازمان جهانی بهداشت دام نیز بیشتر می شود.
شکیبایی از سرمایه گذاری و بهره برداری سریعتر این طرح به عنوان فرصت و ظرفیت برای گلستان در معرفی برند اسب ترکمن نیز نام برد.
استان مرزی گلستان واقع در شمال ایران یک میلیون و ۹۰۰ هزار نفر جمعیت دارد که از اقوام مختلف هستند.
گلستان با بیش از ۲۰ هزار کیلومترمربع وسعت از شمال با کشور ترکمنستان، از شرق با استان خراسان شمالی، از غرب با مازندران و از جنوب با سمنان همسایه است/ایرنا

  • طعنه - 2016-11-12 در 11:04 ق.ظ

    این مرکز در نزدیکی شهرستان آق قلا قرار دارد امیدواریم در آینده ای نزدیک راه اندازی شود//که بسیار هم در کمک به تشخیص بیماریهای اسب کمک میکند ومالکان مجبور نمیشن تا برای این کار با تحمل هزینه زیاد به مشهد مقدس عزیمت کنند/

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست