• تاریخ: 2017-05-13
  • شناسه خبر: 22854
  • 299 بازدید

شهروندان پایه‌های اصلی یک شهر می باشند

ارکین نیوز-تانی کاظمی پور-دو مقوله ای که با هم ارتباط ذاتی دارند و نمی‌توان آنها را از هم جدا کرد شهر و شهرونداست که مکمل یکدیگرند. فرد به عنوان یک عنصر سازنده برای جامعه و محیط باید تلاش و همکاری لازم را در راستای رشد م ...

ارکین نیوز-تانی کاظمی پور-دو مقوله ای که با هم ارتباط ذاتی دارند و نمی‌توان آنها را از هم جدا کرد شهر و شهرونداست که مکمل یکدیگرند.

فرد به عنوان یک عنصر سازنده برای جامعه و محیط باید تلاش و همکاری لازم را در راستای رشد محیط زندگی و اجتماعی خود داشته باشد و اگر تک تک ما وظایف خود را حول محور ساختن یک شهر خوب به درستی انجام دهیم بدون شک شهری سالم و زیبا در خور شان مردم شریف خود خواهیم داشت.

همیشه شهروند، پایه‌گذار شهر خوب است و سبب آبادی شهر می‌شود و شهر آباد هم شهروند خوب را پرورش می‌دهد. انسان به عنوان پیکره اصلی شهر محسوب می‌شود و یک شهروند خوب باید نگاه متفکر و عقلانی داشته باشد.

“شهر خوب را شهروند خوب می‌سازد”

یک شهر خوب را شهروند خوب می‌سازد و این در ذات مردم نهفته است که یک شهروند باید خوب باشد تا یک شهر خوب ساخته شود. یعنی یک شهروند خوب وقتی روح پاکیزگی ذاتی در وجود خود داشته باشد می تواند شهر پاکیزه و خوبی بسازد.

شهر خوب ساختنی است نه یافتنی و این شهروندان هستند که باعث می‌شوند با رعایت قوانین شهروندی و تعهد به حقوق شهروندی خود شهر زیبنده‌ای داشته باشند، زیرا شهر متعلق به همه مردم است و همین امر شهروندان را موظف به مشارکت و همکاری برای داشتن یک شهر خوب می‌کند .

این مشارکت راه ها و جنبه های متفاوتی دارد از انتخاب مدیران اصلح برای مدیرت امور شهری تا پرداخت هزینه های جاریه شهری و رعایت نظافت و … ، چنانچه در اصل ابتدایی مردم به بیراهه رفته خواه یا ناخواه تمامی اصول بعدی به بیراهه رفته و فاجعه ها یکی پس از دیگری گریبانگیر همان شهروندان خواهند شد .

متولیان متخصص در ساخت شهر، تمام شرایط را برای داشتن یک شهر خوب مهیا می‌کنند و شهروندان متقابلا با تلاش و همراهی و مشارکت برای نگه داشتن یک شهر خوب میکوشند تا شهری شایسته شأن آنها حفظ و ساخته شود.

در این میان شهروندان نیز باید آگاهی کافی از وظایف شهروندی خود داشته باشند تا بر اساس این آگاهی و شناخت عواقب اقدامات خود تعریفی از مسئولیت خود به عنوان شهروند داشته باشند و وظیفه خود را در مراحل متفاوت به نحو عالی انجام دهند، این آموزش و اطلاع رسانی‌ها بر عهده رسانه های جامعه، سازمان‌ها و نهادهای مردمی همچون تشکل‌های مردم نهاد و پایگاه‌های مساجد است .

شهروند پایه اصلی شهر

مجددا تکرار میکنیم، شهر را یک شهروند خوب می‌سازد، چون شهر از کنار هم قرار گرفتن جزء جزء شهروندان شکل گرفته است. اگر اجتماعی نباشد شهری بنا نمی‌شود پس پایه‌های اصلی یک شهر همان شهروندان هستند و این شهروندان در صورت مشارکت و اطمینان داشتن به جمعیت های دلسوز برآمده از بطن جامعه می‌توانند یک شهر زیبا و خوب بسازند.

اگر مردم ما وظایف و حق و حقوق شهروندی خود را به نحو احسن انجام دهند و با اتکا به خود در مقام عمل حاضر شوند شهری آبادتر و زیباتر در اختیار مردم قرار خواهد گرفت و این نیز دور از دسترس نیست .

شهر مثل یک موجود زنده در حال رشد و تغییر و تحول است و این تغییرات بدون مشارکت شهروندان یا امکان پذیر نخواهد بود و یا خیلی کند پیش خواهد رفت پس بیایم با مشارکتی همگانی توام با آگاهی و تعهد آینده را با دستان خود بسازیم .

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست