• تاریخ: 2015-10-21
  • شناسه خبر: 9587
  • 395 بازدید

نگاهی اجمالی به شکافهای حوزه انتخابیه گرگان و آق قلا

ارکین نیوز-حامد صمدلویی ( دکترای علوم سیاسی ): رقابت های دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در حوزه انتخابیه گرگان و آق قلا که قرار است همزمان با پنجمین دوره انتخابات خبرگان رهبری در ۷ اسفند سال جاری برگزار شود به روز ...

ارکین نیوز-حامد صمدلویی ( دکترای علوم سیاسی ): رقابت های دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در حوزه انتخابیه گرگان و آق قلا که قرار است همزمان با پنجمین دوره انتخابات خبرگان رهبری در ۷ اسفند سال جاری برگزار شود به روزهای حساس خود نزدیک می شود.

اصولگرایان، اصلاح طلبان، سیستانی ها، تراکمه و مستقلین قالب آرایش سیاسی-اجتماعی این حوزه انتخابیه که دارای سهمیه ۲ کرسی در مجلس می باشد را شکل می دهد.

آنچه در رقابت های پیش از موعد انتخابات بیش از هرچیزی قابل رصد است تعدد، تنوع و تکثر نامزدهای انتخاباتی می باشد اصولگرایان گرگان با ۵ نامزد ، اصلاح طلبان با ۷ نامزد، ترکمن ها با ۴ نامزد و سیستانی ها با ۲ نامزد جدی که ظاهرا قرار نیست به ائتلاف برسند وارد عرصه شده اند.

اگرچه در اردوگاه اصلاح طلبان مقرر شده تصمیم نهایی را شورای سیاست گذاری اصلاح طلبان استان و متعاقبا گرگان خواهد گرفت اما تا کنون نشان روشنی از پایبندی به تصمیم جمعی از سوی نامزدهای احتمالی مطرح نشده است.

آنسو تر در اردوگاه اصولگرایان نیز شکاف جدی می باشد و عملا ۵ نامزد این جریان در گرگان بصورت مستقل و جدا فعالیت های ستادی خود را آغاز کرده اند اگرچه تلاش هایی به منظور ائتلاف از سوی حجت الاسلام سیدمحسن طاهری با الگو برداری از شورای سیاست گذاری اصلاح طلبان صورت گرفته اما نامزدهای اصولگرا به دعوت وی لبیک نگفته اند.

هرچند انتظار می رفت ترکمن ها با کناره گیری دکتر عبدالناصر ایزدی وضعیت بهتری از دیگر اردوگاه ها داشته باشند اما تصمیم ریش سفیدان و نخبگان ترکمن برای حمایت از یک نامزد با تشتت آرا مواجه شده است.

بزرگان و طوایف سیستانی با اعلام حمایت از قدسیه آب شناس اینگونه متبادر کردند که وی نامزد نهایی این قوم تاثیرگزار گرگان می باشد اما با حمایت بخش دیگری از معتمدین و نخبگان سیستانی مهندس محمود سالاری وارد عرصه انتخابات شد تا شکاف در اردوگاه سیستانی های گرگان به منصه ظهور برسد.

لیست مستقلین انتخابات در این دوره گویا وزین تر خواهد شد و نامزدهای جدی که با اقبال تصمیم گیرندگان جریان و یا قومیت خود مواجه نشوند با حفظ هویت سیاسی و یا قومیتی در این اردوگاه ظاهر خواهند شد./گرگان خبر

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست