• تاریخ: 2016-01-04
  • شناسه خبر: 12766
  • 1,386 بازدید

نورجان آخوند احمر کاندیدای مجلس خبرگان را بهتر بشناسیم

ارکین نیوز-در استان گلستان ۱۶ نفر از روحانیون در پنجمین دوره انتخابات مجلس خبرگان ثبت نام کردند که حاج آخوند احمر از جمله آنهاست. روحانی ترکمن و اهل سنت که این روزها نامش بر سر زبان هاست. به گزارش پایگاه خبری تحلیلی تورک ...

ارکین نیوز-در استان گلستان ۱۶ نفر از روحانیون در پنجمین دوره انتخابات مجلس خبرگان ثبت نام کردند که حاج آخوند احمر از جمله آنهاست. روحانی ترکمن و اهل سنت که این روزها نامش بر سر زبان هاست.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی تورکمن نیوز، حاج نورمحمد آخوند احمر معروف به نورجان آخوند در سال ۱۳۳۱ شمسی در روستای آق آباد در خانواده ای متدین به دنیا آمد. پدرش حال محمد مردی کشاورز و مذهبی بود.

وی دوره ابتدایی را در روستای آق آۤباد خواند و پس از گرفتن سیکل به حوزه علمیه عرفانیه سعدیه گنبد وارد شد که مدیریت آن را آخوند شکاری بر عهده داشت. در این حوزه زیر نظر استادانی چون عبدالوهاب آخوند فروزش – عبدالجلیل آخوند جعفربای – عبدالرحمان اخوند مدرسی و شیر محمد آخوند شکاری و قربان قلی آخوند بابکی تلمذ کرد و با جدیت به یادگیری علوم دینی همت گماشت.

نورجان آخوند احمر سال ۶۰ با موفقیت دروس حوزوی را به پایان برد.

این روحانی ترکمن در حوزه علمیه به ادبیات فارسی علاقه زیادی داشت و در کنار آن ادبیات ترکمنی نیز می‌خواند. مثنوی مولانا را با دقت و هوشیاری هرچه تمام تر خواند.

آخوند احمر بر این باور است که مولانا آدمی را به راه طریقت و عرفان سوق می دهد و از لحاظ فرهنگی و اجتماعی بر روح و روان او تاثیر دارد.
پس از فارغ التحصیلی از حوزه به عنوان مدیر کاروان حج فعالیت کرد و بیش از ۳۰ بار به مکه مکرمه و مدینه منوره عزیمت نمود
پس از سه دهد خدمت در سارمان حج و زیارت به بازنشستگی رسید

حاج آخوند احمر چندین سال در آسیای میانه به تجارت پرداخت که برایش سیاحت هم محسوب میشد. به کشورهای مختلفی رفته است از عراق تا سوریه – از ازبکستان تا ترکمنستان‌.

بر این باور است که سیر و سیاحت فکر و اندیشه انسان را باز می‌کند.

همچنین می‌گوید: در یک مملکت فقط سیاست کارساز نیست بلکه اقتصاد مهم است. در واقع توسعه سیاسی و اقتصادی را لازم و ملزوم هم می‌داند.
وی به چندین زبان از جمله ترکی و عربی مسلط است با زبان روسی هم تا حدودی آشنا ست.

به زیارتگاهای مختلف ترکستان از جمله امام ترمذی محدث بزرگ اهل سنت و مزار پیران روشن ضمیر و و اولیای الهی در بخارای شریف مشرف شد. به آرامگاه مطهر حضرت زینب در دمشق و خواجه عبداله انصاری در هزات رفت.

حاج آخوند احمر چندسالی نیز در حوزه علمیه سعدیه تدریس نموده است.

وی با اشاره به اهمیت مجلس خبرگان بر این باور است که نمایندگان خبرگان می توانند مسائل و مشکلات منطقه را از نزیک به سمع و نظر رهبر انقلاب برسانند آخوند احمر خبرگان را بازوی رهبری می داند و نقش مهم آن را بیان می کند.

وی خواستار حضور حداکثری و پرشور مردم در پای صندوق های رای است.

در پایان گفگتو از حاج آخوند احمر می خواهم که شعری زیبا از مولانا بخواند. وی پس از اندکی تامل این شعر رامی خواند:
پس چو آهن گرچه باشی کاهلی
صیقلی کن صیقلی کن صیقلی
زندگی کن زندگی کن زندگی
زندگی بی بندگی شرمندگی
هر چه داری صرف کن در راه هو
لن تنالوا البر حتی تنفقوا
تورکمن نیوز

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست