• تاریخ: 2017-09-26
  • شناسه خبر: 23952
  • 206 بازدید

نصیبی:حمایت از سرمایه گذاران در روستاهای گلستان با پرداخت تسهیلات ارزان قیمت

ارکین نیوز-مدیرکل امور روستایی و شوراها استانداری گلستان در دومین نشست رسانه ای سال ۹۶درجمع خبرنگاران گفت: به صورت ویژه در حال پیگیری اجرای بیش از دو هزار پروژه عمرانی توسط دهیاری ها در روستاها و نیز یک صد پروژه اقتصادی ...

ارکین نیوز-مدیرکل امور روستایی و شوراها استانداری گلستان در دومین نشست رسانه ای سال ۹۶درجمع خبرنگاران گفت: به صورت ویژه در حال پیگیری اجرای بیش از دو هزار پروژه عمرانی توسط دهیاری ها در روستاها و نیز یک صد پروژه اقتصادی تحول زا روستایی در سال جاری هستیم.

علی نصیبی افزود:هرچند اداره کل امور روستایی و شوراها استانداری در ابتدا رویکرد هماهنگی عمرانی و خدماتی داشت اما در رویکرد جدید علاوه بر آن، توجه به توسعه اقتصادی، رونق کارآفرینی روستایی و توجه ویژه به مسائل فرهنگی اجتماعی روستاها نیز مد نظر است.

وی به جمعیت روستایی استان گلستان بر اساس سرشماری رسمی سال ۱۳۹۵، ۸۷۱ هزار و ۵۴۶ نفر می باشداشاره کرد و یادآورشد: که این تعداد ۴۶٫۷ درصد جمعیت استان را تشکیل می دهد

این مقام مسئول تصریح کرد: براساس سرشماری رسمی سال ۹۵، شهرستان های گنبد با ۱۹۳ هزار و ۶۷۱ نفر، گرگان با ۱۱۴ هزار و ۸۳۷ نفر و آق قلا با ۹۰ هزار و ۶۱۴ نفر دارای بیشترین جمعیت روستایی و سه شهرستان بندرگز با ۱۸ هزار و ۷۳۸ نفر، ترکمن با ۲۶ هزار و ۸ نفر و کردکوی با ۳۱ هزار و ۳۸۹ نفر کمترین جمعیت روستایی را دارند.

مدیرکل امورروستایی و شوراها استانداری گلستان تعداد روستاهای بالای ۲۰خانوار جمعیت را در استان ۹۳۵ روستا و تعداد اعضای شوراهای روستایی در گلستان ۳۱۶۱ نفر عنوان نمود.

نصیبی در ادامه افزود: اولین وظیفه شوراهای اسلامی روستا پس از تحلیف و انتخاب هیات رئیسه، به استناد بند م ماده ۶۹ قانون شوراها تعیین تکلیف دهیار روستا چه ابقا و یا تغییر می باشد.

وی تصریح کرد: با عنایت به اینکه دهیاران در سال های گذشته دوره های تخصصی و آموزش های کوتاه مدت مربوطه را گذرانده اند، به شوراها جهت ابقاء دهیاران توانمند، کارآمد و آموزش دیده و بدون حاشیه تاکید شده است اما در نهایت در صورت اصرار شورا به تغییر دهیار، انتخاب افراد خوشفکر و تحصیلکرده و بهره مند از ویژگی های اشاره شده در قانون مدنظر ما است.

مدیرکل امورروستایی و شوراها گلستان یادآورشد:در سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۹۵ پرجمعیت ترین روستای استان روستای گدم آباد با جمعیت ۸۲۵۰ نفر از توابع مرکزی شهرستان گنبد می باشد که جمعیت آن از ۱۲ شهر استان بیشتر می باشد، کم جمعیت ترین روستای بالای ۲۰ خانوار نیز روستای سیاه مرزکوه با ۵۱ نفر از توابع بخش کمالان شهرستان علی آباد کتول می باشد.

نصیبی گفت:دهیاری های استان بر اساس سه شاخص جمعیت، وسعت و درآمد دارای درجه از ۱ تا ۶ می باشند که ۵ روستای گدم آباد و آق قایه از توابع شهرستان گنبد، خواجه نفس از توابع شهرستان گمیشان، دوزین از توابع شهرستان مینودشت، محمد آباد از توابع شهرستان گرگان دارای بالاترین درجه (۶) می باشند.

این مسئول در استانداری گلستان متذکر شد: ده روز پس از انتخابات پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا، آموزش اعضای شوراهای اسلامی روستا از ۸ خرداد ماه سال جاری توسط دفتر امور روستایی و شوراها آغاز و در یک برنامه زمانبندی تا ۲۲ مرداد ۹۶ دوره آموزشی آشنایی با وظایف و قانون شوراهای اسلامی در کلیه شهرستان ها برگزار گردیدکه بالاترین حضور در کلاس ها مربوط به بخش مرکزی مراوه تپه و از نظر کیفیت برگزاری کلاس مربوط به شهرستان مینودشت می باشد.

وی افزود:در طول چهار سال دوره اول دولت تدبیر و امید بیش از ۵ هزار پروژه عمرانی در روستاها با اعتبار ۱۲۵۰ میلیارد ریال اجرا شده است

مدیرکل امورروستایی و شوراها استانداری گلستان تصریح کرد: در سال ۱۳۹۵ از محل اعتبارات بند “و” تبصره “۶” تعداد ۱۸۵ پروژه با ۸۱ میلیارد ریال اعتبار در زمینه های بهسازی معابر، جمع آوری آبهای سطحی، پیاده رو سازی، احداث پارک، غسالخانه و… اجرا گردیده است که از این میزان اعتبار ۴۶ میلیارد ریال آن توسط سازمان شهرداری ها و دهیاری ها تامین شده است.

نصیبی درپایان یاداورشد:در سال ۱۳۹۶ نیز تاکنون از محل اعتبارات بند “و” تبصره “۶” تعداد ۱۶۵ پروژه با اعتبار ۷۲ میلیارد ریال برنامه ریزی گردیده است که از این میزان اعتبار ۴۱ میلیارد آن از سوی سازمان شهرداری ها و دهیاری ها و الباقی از محل درآمد های محلی دهیاری ها تامین خواهد شد.

تانی کاظمی پور

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست