• تاریخ: 2016-09-17
  • شناسه خبر: 20564
  • 459 بازدید

مسائل حاکمیتی آشوراده حل نشده است

ارکین نیوز-استاندار گلستان از تائید کلیات مطالعات طرح گردشگری آشوراده خبر داد و گفت: مسائل حاکمیتی آشوراده پابرجاست و امیدواریم تا پایان سال حل شود. حسن صادقلو در گفتگو با مهر با بیان این که امیدواریم تا پایان سال مسائل ...

ارکین نیوز-استاندار گلستان از تائید کلیات مطالعات طرح گردشگری آشوراده خبر داد و گفت: مسائل حاکمیتی آشوراده پابرجاست و امیدواریم تا پایان سال حل شود.

حسن صادقلو در گفتگو با مهر با بیان این که امیدواریم تا پایان سال مسائل حاکمیتی آشوراده حل شود، اظهار کرد: حل نشدن مسائل حاکمیتی آشوراده مانع به سرانجام رسیدن این پروژه در دولت‌های گذشته بوده است.

وی افزود: آشوراده دارای چندین مصوبه است و حتی در برهه‌ای از زمان نیز سرمایه‌گذار برای اجرای طرح گردشگری آن انتخاب شد اما انجام نشدن توافقات حاکمیتی مانع از اجرای این طرح‌شده بود.

استاندار گلستان ادامه داد: بر این باور بودیم تا مسائل حاکمیتی آشوراده حل نشود ورود سرمایه‌گذار و دیگر مصوبات فایده‌ای ندارد ازاین‌رو حل مسائل حاکمیتی آن را نشانه گرفتیم.

وی اضافه کرد: پس‌ازآنکه از دولت تدبیر و امید برای انجام مطالعات طرح گردشگری آشوراده مصوبه گرفتیم توافقنامه گردشگری و طبیعت‌گردی آن از سوی دکتر جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور اخذ شد.

وی بابیان اینکه اخذ مجوزهای محیط زیستی و امور اراضی پیچیده‌ترین بخش فعالیت‌های موردنیاز در مورد آشوراده بود، از دریافت مجوزها در این بخش‌ها خبر داد و تصریح کرد: کلیات مطالعات طرح گردشگری آشوراده به تائید رسیده است.

صادقلو بابیان اینکه تنها تائید جزئیات مطالعات طرح گردشگری آشوراده باقی‌مانده است، خاطرنشان کرد: سه یا چهار مورد ایراد در مورد زون بندی‌های انجام‌شده باقی‌مانده است که امیدواریم تا پایان سال کل مسائل آن حل‌وفصل شده و این پروژه وارد فاز اجرایی و عملیاتی شود.

وی همچنین به مسائل مطرح‌شده در خصوص تائید نهایی منطقه حفاظت‌شده ابر و موضوع انتقال آب سرچشمه‌های زرین گل به شاهرود اشاره کرد و گفت: موضوع اصلی در این خصوص مشخص شدن مرز دو استان سمنان و گلستان در پهنه‌بندی طبیعی است که خط رأس مرز دو استان است و نقشه‌های آن تحویل مقامات شده است.

استاندار گلستان افزود: با تطبیق نقشه‌ها در پهنه‌بندی طبیعی جنگلی به نام ابر مفهوم پیدا نمی‌کند و بحث آب‌ها و سرچشمه‌ها به‌خودی‌خود روشن می‌شود.

وی ادامه داد: در دیدار با وزیر نیرو این مسائل مطرح شد و قرار است موضوع انتقال آب سرچشمه‌های زرین گل به شاهرود ادامه پیدا نکند و آب موردنیاز شاهرود با خرید چاه‌های عمیق تأمین شود.

استاندار گلستان همچنین اظهار کرد: بر اساس خط راس، جنگلی در استان سمنان وجود ندارد و پوشش گیاهی متفرق و بیابانی در این استان قرار دارد. لذا جنگلی به نام ابر که از زمان های بسیار دور به تعبیری از قبل از پیروزی انقلاب اسلامی به کار گرفته می شد، وجود خارجی نخواهد داشت و پوشش گیاهی جنگلی مربوط به استان گلستان و ارتفاعات شیرین آباد و سیاه رودبار است.

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست