• تاریخ: 2017-04-04
  • شناسه خبر: 22620
  • 221 بازدید

مدیر پایگاه جهانی برج قابوس: مرمت اضطراری برج قابوس آغاز می‌شود/ ظرفیتی جهانی که استفاده‌نشد

ارکین نیوز-مدیر پایگاه جهانی برج قابوس از آغاز مرمت اضطراری تنها اثر معماری کالبدی گلستان خبر داد و گفت: تاکنون از ظرفیت‌های برج قابوس به‌عنوان تنها اثر ثبت‌شده جهانی گلستان استفاده‌نشده است. خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها ...

ارکین نیوز-مدیر پایگاه جهانی برج قابوس از آغاز مرمت اضطراری تنها اثر معماری کالبدی گلستان خبر داد و گفت: تاکنون از ظرفیت‌های برج قابوس به‌عنوان تنها اثر ثبت‌شده جهانی گلستان استفاده‌نشده است.

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها – زهرا بهرامی: پنج سال پیش بود که بلندترین برج آجری دنیا و یکی از ارزشمندترین آثار معماری دوره اسلامی در گلستان در سی و ششمین اجلاس کمیته میراث جهانی یونسکو در سن‌پترزبورگ روسیه، به همراه مسجد جامع اصفهان ثبت جهانی شد.

اثری که انتظار می‌رفت با ثبت جهانی بتواند بیش‌ازپیش زمینه جذب گردشگران خارجی و داخلی را در استان فراهم کند اما به دلایل مختلف مورد بی‌مهری قرار گرفت.

سال گذشته با تغییر مدیریت پایگاه جهانی برج قابوس دور جدیدی از فعالیت‌ها برای شناساندن و معرفی بیش‌ازپیش این اثر آغاز و پلان مدیریتی آن تدوین شد و در اسفندماه هم اصلاح کانال دفع رطوبت برج در دستور کار قرار گرفت.

مدیر پایگاه جهانی برج قابوس در گفتگو با خبرنگار مهر از افزایش برنامه‌های مطالعاتی و اجرایی در برج قابوس در سال جاری خبر داد و اظهار کرد: در پلان مدیریتی برج که در سال گذشته تدوین شد تمام اهداف و برنامه‌های کوتاه و میان‌مدت تعریف‌شده، به تصویب هیئت راهبردی رسیده و به میراث یونسکو هم ابلاغ‌شده است.

جاوید ایمانیان با یادآوری اینکه امسال هم بخش مطالعاتی و هم بخش گردشگری برج بیش‌ازپیش موردتوجه قرار می‌گیرد، افزود: در بخش مطالعات کوتاه‌مدت و میان‌مدت برج قابوس، مطالعه سازه‌ای بنا، رفع خطر گنبد، دفع رطوبت بنا، پارازیت‌های گیاهی، رطوبت سنجی و استحکام‌بخشی سازه بنا در بازه زمانی چندساله انجام می‌شود.
2359486
وضعیت نامناسب گنبد مخروطی

وی ادامه داد: همچنین مطالعات حوزه گردشگری فرهنگی در توسعه پایدار گردشگری کنار برج قابوس و نقش دستگاه‌ها و عوامل مختلفی که می‌تواند در توسعه شهر گنبدکاووس نقش داشته باشد در پلان مدیریتی دیده‌شده است.

وی اضافه کرد: در پلان مدیریتی برج قابوس نقش مردم، هر یک از دستگاه‌ها و حتی NGO ها دیده‌شده است.

مدیر پایگاه جهانی برج قابوس به برنامه‌های کوتاه‌مدت در حفاظت و مرمت این اثر جهانی اشاره و تصریح کرد: در برنامه‌های کوتاه‌مدت رفع خطر و مرمت برج دیده‌شده که به‌زودی (در فروردین‌ماه) مرمت اضطراری گنبد مخروطی آغاز می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: هم‌اکنون گنبد مخروطی برج وضعیت مناسبی ندارد و علف‌ها، گیاهان، گل‌سنگ‌ها و رطوبت، بنایِ برج را تهدید می‌کند.

ایمانیان بابیان اینکه رطوبت هم به‌طور صعودی و هم تحتانی (از تپه و بدنه تپه) برج قابوس را تهدید می‌کند، گفت: اواخر سال گذشته اصلاح کانال دفع رطوبت برج بااعتباری حدود ۱۵ میلیون تومان انجام شد.

به گفته وی کانالی عمود بر کانال دور بنا ایجادشده که با مکش و گردش هوا به داخل کانال رطوبت تحتانی برج را خشک می‌کند.

آغاز پاک‌سازی علف‌ها و گل‌سنگ‌ها

وی از آغاز عملیات مرمت اضطراری گنبد و پاک‌سازی آن خبر داد و بیان کرد: در همین ماه عملیات علف زدایی، پاک‌سازی گل‌سنگ‌ها و سم‌زدایی برای از بین بردن بذر گیاهان و همچنین بندکشی بین مصالح، تعویض آجرهای شکسته و تزریق پری مال (مایع چسبنده که باعث تثبیت مصالح پودر شده می‌شود) آغاز می‌شود.

مدیر پایگاه جهانی برج قابوس از تهیه اکشن پلان برج قابوس در سال جدید خبر داد و گفت: سل گذشته پلان مدیریتی برج برنامه‌ها و اهداف (کوتاه، میان و بلندمدت) تدوین شد و امسال روش‌های اجرایی (اکشن پلان مدیریتی برج) تدوین می‌شود.

وی افزود: درواقع در این طرح مطالعاتی تمام دستگاه‌های دولتی و غیردولتی که می‌توانند درروش های اجرایی برای برج قابوس نقش داشته باشند، دیده می‌شوند.

ایمانیان به برنامه‌های توسعه گردشگری برج هم اشاره کرد و ادامه داد: در نوروز امسال برای نخستین بار در کشور سیستم الکترونیکی راهنمای مجازی گردشگر (هولوگرام) که بدنش مانکن بوده و لباس ترکمنی به تن آن شده و سرش مجازی و اثر هنرمندان گرگانی است، به کار گرفته و به دو زبان فارسی و لاتین این اثر جهانی و ظرفیت‌های شهر معرفی شد.

وی اضافه کرد: همچنین در نوروز امسال جشن نوروز گاه، بازی‌های بومی و محلی، رقص خنجر و پخش زنده برنامه‌های صداوسیما در کنار برج انجام شد که تا پایان سال این برنامه‌ها افزایش می‌یابد.

رشد ۲۰ درصدی بازدیدکنندگان برج

وی تصریح کرد: در شرایطی که در اکثر روزهای تعطیلات نوروز شاهد بارش باران بودیم اما افزایش ۲۰ درصدی بازدیدکنندگان نسبت به سال گذشته و بازدید مستقیم ۲۵ هزار و ۵۳۵ نفر از برج قابوس در ایام نوروز امسال نشان داد چنین رویدادهایی (برگزاری جشن نوروز گاه و …) می‌تواند قطب جاذب برای گردشگران ایجاد کند.

وی با تأکید بر اینکه برای افزایش چنین رویدادهایی در کنار برج قابوس باید برنامه‌ریزی کرد، گفت: اگر شهر (مردم و مسئولان) همگام باشند برنامه‌هایی برای این موضوع داریم.

ایجاد خانه جهانگرد زیر نظر پایگاه جهانی برج

ایمانیان همچنین از چاپ و توزیع ۲۳ هزار بروشور تبلیغاتی برای معرفی برج در نوروز امسال خبر داد و خاطرنشان کرد: ایجاد خانه جهانگرد یا خانه مسافر (کاملاً خصوصی اما زیر نظر پایگاه جهانی برج قابوس) و تجهیز این خانه‌ها و معرفی آن‌ها در کاتالوگ‌ها و بروشورهای تبلیغاتی و همچنین ساماندهی زیر ساختارهای گردشگری برای رفاه گردشگران (بازی‌های بومی و محلی، موسیقی سنتی اقوام، غذاها و …) از برنامه‌های پیش‌بینی‌شده است.

به گفته مدیر پایگاه جهانی برج قابوس ظرفیت‌های بسیاری ازجمله مجموعه سوارکاری و وجود اقوام مختلف در شهر گنبدکاووس وجود دارد که می‌تواند در توسعه گردشگری این شهر در کنار برج قابوس به کار گرفته شود.

وی بیان کرد: همچنین ساخت تندیس‌های کوچک از جنس چوب و سایر مصالح برای فروش و دادن هدیه از برج قابوس در برنامه دیده‌شده که می‌تواند در معرفی و جذب بیشتر گردشگر برای برج مؤثر باشد.

ایمانیان متذکر شد: برج جهانی قابوس تنها اثر جهانی گلستان و جزو ۲۱ اثر میراث جهانی کشور است که هنوز از ظرفیت‌های آن استفاده‌نشده درحالی‌که می‌تواند به‌عنوان اثر جهانی ظرفیت‌های بیشتری را برای شهر گنبدکاووس و استان گلستان ایجاد کند.

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست