• تاریخ: 2016-11-05
  • شناسه خبر: 21246
  • 342 بازدید

مدیرکل میراث فرهنگی گلستان: محوطه باستان‌شناختی «خالد نبی» در فهرست آثار ملی ثبت شد

ارکین نیوز-مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان گلستان گفت: محوطه باستان‌شناختی خالد نبی در فهرست آثار ملی کشور ثبت شد. به گزارش روابط عمومی و امور فرهنگی میراث فرهنگی صنایع‌دستی و گردشگری گلستان، ابراهیم کریم ...

ارکین نیوز-مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان گلستان گفت: محوطه باستان‌شناختی خالد نبی در فهرست آثار ملی کشور ثبت شد.

به گزارش روابط عمومی و امور فرهنگی میراث فرهنگی صنایع‌دستی و گردشگری گلستان، ابراهیم کریمی اظهار کرد: با پیگیری‌های انجام شده توسط اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان گلستان محوطه باستان‌شناختی خالد نبی شهرستان کلاله در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

وی افزود: محوطه تاریخی خالد نبی با فرم بیضی‌شکل و کشیدگی در جهت شمالی – جنوبی به مساحت ۱۲ هکتار در استان گلستان، شهرستان کلاله، دهستان تمران و روستای گچی سو واقع است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گلستان تصریح کرد: بر اساس شواهد سطحی باستان‌شناختی این محوطه مربوط به قرون اول و میانی دوره اسلامی بوده و یکی از آثار شاخص استان و کشور محسوب می‌شود.

کریمی گفت: محوطه خالد نبی در منطقه‌ای منحصربه‌فرد بر روی تپه‌ماهورهای طبیعی تشکیل و دارای سنگ‌های آهکی افراشته‌ای است که محتمل‌ترین کاربرد آن می‌تواند گورستان باشد.

به گفته وی، با پیگیری‌های انجام‌شده و با توجه به شواهد باستان‌شناختی محوطه خالد نبی در مورخ ۱۲ آبان سال ۹۵ با عنوان محوطه باستان‌شناختی در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست