• تاریخ: 2017-05-02
  • شناسه خبر: 22786
  • 278 بازدید

مختومقلی فراغی معرف قوم ترکمن در جهان است

ارکین نیوز- نماینده مردم شهرستان های مینودشت، گالیکش، کلاله و مراوه تپه در مجلس شورای اسلامی بااشاره به جایگاه والای مختومقلی فراغی، گفت: بیشتر مردم ایران و جهان، ترکمن ها را بواسطه این شاعر و عارف فرهیخته می شناسند. شهر ...

ارکین نیوز- نماینده مردم شهرستان های مینودشت، گالیکش، کلاله و مراوه تپه در مجلس شورای اسلامی بااشاره به جایگاه والای مختومقلی فراغی، گفت: بیشتر مردم ایران و جهان، ترکمن ها را بواسطه این شاعر و عارف فرهیخته می شناسند.

شهرام کوسه غراوی روز سه شنبه درمراسم نکوداشت دویست و هشاد و چهارمین سال تولد مختومقلی فراغی، شاعر و عارف نامی ترکمن، اظهار داشت: آثار این شاعر از زمان جلوتر و اعتلابخش جایگاه و مقام انسانیت است.
وی گفت: دعوت به اتحاد و همدلی از ویژگی های آثار مختومقلی است.
فرماندار کلاله نیز دراین مراسم بااشاره به جایگاه و منزلت مختومقلی فراغی و آثار او، اظهار داشت: این شاعر بزرگ و آثار او جهانشمول است و نباید او را به یک قوم و ملت محدود کرد.
نصرت بزرگر افزود: تفکر، گفتار و کردار نیک در آثار مختومقلی تبلور یافته است به خصوص شعر او در مدح امام حسین(ع) از اشعار ماندگار این شاعر عارف ترکمن است.
وی اضافه کرد: در اشعار مختومقلی فراغی شاعر و عارف نامی ایرانی، اثری از مدح و ستایش شاهان و حاکمان به جشم نمی خورد بلکه در آثار این شاعر و عارف ترکمن، مدح و ستایش خدا، پیامر (ص)، ائمه اطهار (ع)، اتحاد و همدلی و انساندوستی موج می زند.
دراین مراسم که با اجرای برنامه های متنوع فرهنگی و هنری همراه بود از برخی فعالان و پیشکسوتان موسیقی ترکمن با اهدای لوح و هدایایی تجلیل شد.
به گزارش ایرنا، مختومقلی فراغی شاعر و عارف ترکمن در سال ۱۷۳۳ میلادی برابر با ۱۱۱۲ شمسی در روستای حاجی قوشان گنبدکاووس متولد شد و سال وفات او را ۱۷۹۰ میلادی مطابق با ۱۱۶۹ شمسی ذکر کرده اند که در زمان وفات ۵۷ سال سن داشته است.
مختومقلی فراغی در کنار چشمه عباساری در دامنه کوه سونگی داغ درگذشت و پیکرش را بر شتر سپیدی نهاده به روستای آق تقه در ۴۰ کیلومتری غرب مراوه تپه (شمال شرق استان گلستان ) بردند و در جوار آرامگاه پدرش به خاک سپردند و هم اینک بنای یادبودی بر سر مزار او ساخته شده است و همه ساله در دهه سوم اردیبهشت مراسم بزرگداشت این شاعر در این مکان و جای جای استان گلستان برگزار می شود.
مختومقلی فراغی بزرگترین شاعر ترکمن ها محسوب می شود و هیچ یک از شاعران ترکمن نتوانسته اند به مرتبه علمی و ادبی او برسند و او به عنوان احیاگر زبان و ادبیات ترکمن شناخته می شود.
اشعار این شاعر بزرگ ترکمن دارای مضامین اجتماعی، سیاسی، دینی و عرفانی است و دیوان معروف او گنجینه گرانبهایی محسوب می شود و به چندین زبان زنده دنیا مثل انگلیسی، روسی و فارسی ترجمه و چاپ شده است.
شهرستان کلاله با بیش از ۱۱۰ هزار نفر جمعیت درشرق استان گلستان قرار دارد/ایرنا

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست