• تاریخ: 2017-01-25
  • شناسه خبر: 22096
  • 584 بازدید

لایحه منطقه آزاد اینچه برون دوباره به مجلس می‎رود اما این‎بار با نقشه

ارکین نیوز-رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گلستان از کاهش تولیدات ۱۰ واحد در این استان خبر داد و گفت: عمده کاهش تولید در صنایع لبنی و صنعت ساختمان بوده است. حسینقلی قوانلو ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه استان ...

ارکین نیوز-رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گلستان از کاهش تولیدات ۱۰ واحد در این استان خبر داد و گفت: عمده کاهش تولید در صنایع لبنی و صنعت ساختمان بوده است.

حسینقلی قوانلو ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه استان گلستان برگزار شد، اظهار کرد: ۳۵ واحد استان در میزان تولید رشد داشتند، حدود ۱۰ واحد کاهش تولید داشته و پنج واحد نیز به اندازه سال گذشته تولید کردند، صنایع لبنی ۳۴ درصد و صنایع فجر گنبدکاووس هفت درصد کاهش تولید داشته است.

وی با اشاره به اینکه در زمینه صادرات از برنامه عقب هستیم از کاهش میزان صادرات خبر داد و تصریح کرد: در استان گلستان واردات، یک درصدِ صادرات است، یکی از دلایل عمده کاهش صادرات استان به این دلیل است که ۹۰ درصد کشورهایی مانند ترکمنستان، عراق و افغانستان که به آنجا صادرات داشتیم وابسته به درآمد نفتی هستند.

* ۲۸ درصد کاهش صادرات غیرنفتی از گمرکات استان داشتیم

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گلستان به آمار ۱۰ ماهه صادرات نیز اشاره کرد و افزود: ۲۸ درصد کاهش صادرات غیرنفتی از گمرکات استان داشتیم که این صادرات البته در سه ماه اخیر رشد داشته است.

قوانلو با اشاره به اینکه ۸ میلیون صادرات مرغ از گلستان انجام گرفت، بیان کرد: میزان صادرات مرغ، صنایع فلزی و ید در مقایسه با گذشته کاهش یافته است، صادرات ید از استان گلستان نسبت به پارسال بیشتر بوده اما قیمت ید کاهش داشته است.

وی گفت: پیش‎بینی ما در استان برای سال جاری در بخش صادرات ۴۰۰ میلیون دلار بود و پارسال نیز ۳۰۰ میلیون دلار در نظر گرفته شد.

* ۳۲ پروژه با اعتبار ۱۰۵ میلیارد تومان افتتاح و کلنگ‎زنی می‎شود

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گلستان در خصوص پروژه‎های دهه فجر اظهار کرد: ۳۲ پروژه با اعتباری بالغ بر ۱۰۵ میلیارد تومان و اشتغالزایی ۵۳۶ نفر به مناسبت دهه فجر افتتاح و کلنگ‎زنی می‎شود.

قوانلو با اشاره به اینکه رویکرد برنامه‎های دهه فجر با محور اقتصاد مقاومتی است، گفت: جشن رونق تولید و راه‎اندازی واحدهای تولیدی در شهرک صنعتی آق‎قلا، شهرک صنعتی کردکوی و شهرک صنعتی گنبدکاووس برگزار می‎شود.

وی از اجرای طرح نظارتی ویژه ایام عیدنوروز خبر داد و افزود: این طرح از ابتدای اسفند اجرا می‎شود یک طرح ویژه و ضربتی است که برای نظارت بازار و عدم ورود کالای قاچاق به اجرا درمی‎آید.

* اجرای دو پروژه بزرگ صنعتی گلستان گرفتار بروکراسی محیط زیست شده است

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گلستان در خصوص اجرای دو پروژه بزرگ کارخانه فولاد و پتروپالایش که وعده آن را از مدت‎ها پیش به مردم این استان داده بود، اظهار کرد: این پروژه‎ها گرفتار بروکراسی محیط زیست شده است، در گذشته بسیاری از پروژه‎ها بدون مطالعات زیست‎محیطی آغاز می‎شد و در میان کار مطالعات زیست‎محیطی انجام می‎گرفت اما اکنون هیچ پروژه بزرگی بدون اخذ مجوز زیست‎محیطی قابل اجرا نیست.

قوانلو افزود: ۹ ماه است که پیگیر اجرای این پروژه‎ها هستیم یکی از بزرگترین معضل صنعت گلستان، محیط زیست استان است که امیدواریم رویکردشان اصلاح شود.

وی بیان کرد: پایین آمدن قیمت نفت و یا بازرگشت سرمایه، صنایع تبدیل گاز به مایع و گاز به پروپیلن را پایین آورده است، مطالعات ایمیدرو روی ۳۰ دلار نشان داد که این پروژه اقتصادی نیست و اکنون مطالعات روی ۵۰ دلار در حال ارزیابی است.

* موافق برگزاری نمایشگاه بهاره و عرضه کالا نیستیم

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گلستان در خصوص برگزاری نمایشگاه بهاره گفت: برگزاری نمایشگاه بهاره بستگی به شرایط دارد ما دو سال این نمایشگاه را برگزار نکردیم برای اینکه بازار آرام بود و جنس هم در بازار وجود داشت، امسال هم افزایش چندانی در قیمت کالا نداشتیم لذا اگر نوسان آنچنانی در بازار نباشد موافق برگزاری نمایشگاه بهاره و عرضه کالا نیستیم.

قوانلو با تاکید بر اینکه نمایشگاه باید تخصصی باشد، ابراز کرد: نمایشگاه باید محلی برای نمایش کالا باشد نه عرضه و فروش؛ البته در آماده‎باش هستیم با دو شرکت نمایشگاهی نیز رایزنی شده در صورت افزایش قیمت پیش‎بینی لازم اتفاق خواهد افتاد.

وی در خصوص روند منطقه آزاد تجاری اینچه‎برون تصریح کرد: محدوده‎های مناطق آزاد اینچه‎برون دو هفته پش تصویب شد این نقشه برای تصویب به صحن علنی مجلس می‎رود و یکی از دلایل تاخیر آن به خاطر برنامه ششم بوده است.

قوانلو با اشاره به اینکه با ایجاد منطقه آزاد، جذب سرمایه‎گذار خارجی بهتر انجام می‎شود، گفت: اجرای دو پروژه کارخانه فولاد و پتروپالایش با جذب سرمایه‎گذار خارجی شاید انجام شود.

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست