• تاریخ: 2016-10-29
  • شناسه خبر: 21150
  • 766 بازدید

علی نظری: جوّ فینال مسابقات جهانی سپک تاکرا برای ما سنگین بود

ارکین نیوز- رقیه مسلمی پور ـ این هفته «سپک تاکرا»ی ایران در مسابقات قهرمانی جهان صاحب دو عنوان قهرمانی در بخش های «رگو» و «دبل»، یک مقام نایب قهرمانی در «ایونت» و یک‌ مدال برنز در بخش «هوپ تاکرا» در سید یک جهانی شد و با ...

ارکین نیوز- رقیه مسلمی پور ـ این هفته «سپک تاکرا»ی ایران در مسابقات قهرمانی جهان صاحب دو عنوان قهرمانی در بخش های «رگو» و «دبل»، یک مقام نایب قهرمانی در «ایونت» و یک‌ مدال برنز در بخش «هوپ تاکرا» در سید یک جهانی شد و با این نتیجه، مدال نقره جهان به نام ورزش گلستان و ورزشکار این استان به عنوان جوان ترین عضو تیم ملی سپک تاکرای ایران در این مسابقات ثبت شد.

«علی نظری» ورزشکار اهل آق قلا که در روستای آشوربای علی آبادکتول زندگی می کند در ترکیب تیم ملی «ایونت» ایران در شرایطی توانست بر سکوی نایب قهرمانی جهان بایستد که اولین مسابقات رسمی خود به همراه تیم ملی را تجربه کرد. او که ورزش را با والیبال استارت زد و با فوتبال ادامه و از این ورزش به سمت سپک تاکرا تغییرمسیر داد، ادعا می کند علاقه وافرش به والیبال باعث شده تا علاوه بر تمرینات تخصصی سپک تاکرا، هر روز والیبال هم بازی کند.

ورزشکار ۱۹ ساله گلستان که خیلی زود به جمع متأهلان پیوست، یک هفته بعد از جشن ازدواجش عازم تایلند شد تا یکی از بهترین خاطرات عمر ورزشی خود را با کسب عنوان نایب قهرمانی جهان رقم بزند. «نظری» در صحبت هایش با ما عنوان کرد، اگر تیم ملی ایران از نظر روانی در فینال مسابقات کم نمی آورد رنگ مدال این دوره برای سپک تاکرای کشورمان، طلا بود.

از آق قلا تا گنبد برای دو ساعت تمرین!

۱۹ سال دارد و ورزش را با والیبال آغاز کرد و با فوتبال ادامه داد. «احمد شادان» که نامش بین اهالی فوتوالی در کنار برادران دیگر «حامد» و «محمود» آشناتراست همان کسی است که «علی نظری» از او به عنوان مربی فوتبال و سپک تاکرا و مشوّق اصلی اش به سپک تاکرا یاد می کند؛ «سپک تاکرا را با احمد شروع کردم البته قبل از آن با او فوتبال بازی می کردم. بعد از آنکه استعدادیابی کردند برای سپک تاکرا من را انتخاب و از جذابیت های این ورزش برایم گفتند، من هم در این ورزش استارت زدم و خیلی زود وارد چرخه لیگ کشور شدم.»

او که با تیم آق قلا در این رقابت ها شرکت کرده بود هرچند صاحب مقامی نشد اما برای ادامه کار با بازیکنان مطرح سپک تاکرای گنبد تمریناتش را دنبال کرد، البته با مشکلاتی خاص؛ «کمتر از ۱۶ سال داشتم که با تیم آق قلا وارد لیگ برتر کشور شدیم اما مقام نیاوردیم. گنبد ورزشکاران خیلی خوبی در سپک تاکرا داشته و دارد، به همین علت با بازیکنان جمیل کُر و ناصر پنق با تجربه بالایی که در ورزش و تیم ملی دارند تمریناتم را ادامه دادم. آن زمان در آق قلا زندگی می کردم و ناچار بودم برای تمرین از این شهر به گنبد در رفت و آمد باشم.»

«نظری» که با پیشرفت چشمگیرش توانست از سال گذشته راه تیم ملی را در پیش گیرد یک سال زندگی را با اردونشینان سپک تاکرا تجربه و در نهایت، هفته گذشته عازم تایلند شد؛ «از سال گذشته تا مسابقات جهانی تایلند چندین مرحله اردوهای تیم ملی برگزار شد و ما بخشی از زندگی مان را در اردو گذراندیم. من به عنوان اولین تجربه مسابقات رسمی با تیم ملی درست یک هفته بعد از جشن ازدواجم عازم تایلند شدم و خیلی خوشحالم که با این افتخار در جهان خاطره خوشی در ابتدای عمر قهرمانی ام رقم خورده است.»

شکست مدعیان جهان آسان نبود

در مسابقات سپک تاکرا قهرمانی جهان در تایلند، تیم ملی ایران با تیم های آلمان، آمریکا، فرانسه و هند همگروه بود که به عنوان تیم اول گروه خود به مرحله بعد صعود کرد. تیم ملی سپک تاکرای مردان ایران در دیدار فینال علیرغم بازی خوب بازیکنانش اما نتوانست چهره پیروز میدان باشد و بدین ترتیب به مقام نائب قهرمانی جهان قناعت کرد.

«علی نظری» از بازی فینال می گوید و معتقد است تیم ملی ایران از نظر روانی در فینال کم آورد؛ «من در مسابقات دوره های گذشته قهرمانی جهان عضو تیم ملی نبودم و تجربه آن رقابت ها را نداشتم اما همیشه فیلم بازی های جهان را نگاه می کردم، وقتی در مسابقات جهانی این دوره شرکت کردم متوجه شدم شکست دادن تیم های شرکت کننده در رقابت های جهان بویژه مدعیانی چون آلمان، امریکا، اندونزی و هند به عنوان قطب های اصلی سپک تاکرای جهان کار چندان ساده ای نیست. ما در مرحله گروهی تیم هند را شکست داده بودیم اما در فینال آنها از حمایت زیاد هواداران برخوردار بودند.

ما در فینال در حالی شکست خوردیم که ست اول را پیروز شدیم اما در ادامه بازی از نظر روانی کم آوردیم، جوّ فینال برای ما سنگین بود.» جوان ترین عضو تیم ملی سپک تاکرای ایران در مسابقات جهانی تایلند حضور خود در این رقابت ها را تجربه ی باارزشی برای خود می داند و برنامه آینده اش را حضور پرقدرت در رقابت های لیگ جهانی و مسابقات دوره های آتی جهان عنوان می کند؛ «پنج ماه دیگر رقابتهای لیگ جهانی اندونزی است و بیش از یک ماه دیگر نیز مسابقات لیگ کشور آغاز می شود و اردوهای تیم ملی نیز بعد از آن از سر گرفته خواهد شد. هدف من این است که با این تجربه از مسابقات جهان، بهتر از قبل در مسابقات پیش رو ظاهر شوم.»

در حاشیه؛

• از نظر من، سپک تاکرا با حرکات آکروباتیک زیادی که دارد جذاب تر از فوتبال و والیبال است. در سپک تاکرا، قد ملاک چندانی برای موفقیت نیست بلکه انعطاف پذیری و چابکی ورزشکار اهمیت زیادی دارد.

• رضایتی از امکانات استان ندارم، چون اهمیت چندانی به سپک تاکرا داده نمی شود. به عنوان یک ورزشکار ملی و دارای مقام جهانی منبع درآمدی ندارم و حضورم در اردوهای تیم ملی و مسابقات با چنین دغدغه هایی می گذرد…
گلشن مهر

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست