• تاریخ: 2017-01-02
  • شناسه خبر: 21887
  • 277 بازدید

شرکت گاز ترکمنستان صادرات به ایران را متوقف کرد/ نگرانی بابت کمبود گاز نداریم

ارکین نیوز-یک مقام وزارت نفت اعلام کرد که شرکت «ترکمن گاز» ترکمنستان از صبح امروز(یکشنبه) صادرات گاز به ایران را قطع کرده است. وی تاکید کرد که پیش از این همه تمهیدات لازم برای تامین گاز استان های شمالی و شمال شرقی اندیشی ...

ارکین نیوز-یک مقام وزارت نفت اعلام کرد که شرکت «ترکمن گاز» ترکمنستان از صبح امروز(یکشنبه) صادرات گاز به ایران را قطع کرده است.

وی تاکید کرد که پیش از این همه تمهیدات لازم برای تامین گاز استان های شمالی و شمال شرقی اندیشیده شده و نگرانی بابت کمبود گاز این مناطق وجود ندارد.
این مقام آگاه گفت: با وجود قطع گاز از سوی «ترکمن گاز» جریان سواپ گاز ادامه دارد.
وی با بیان اینکه مردم مناطق شمالی از قطع گاز نگرانی نداشته باشند، افزود: تامین گاز بخش خانگی اولویت داشته و در صورت نیاز نیروگاه ها و صنایع به گاز، برای آنها سوخت جایگزین پیش بینی شده است.
وی با بیان اینکه تولید گاز کشور به ۷۰۰ میلیون مترمکعب گاز در روز افزایش یافته است، گفت: سهم واردات از «ترکمن گاز» در سبد مصرفی گاز کمتر از ۱٫۵ درصد بوده است.

** خلف وعده «ترکمن گاز» ترکمنستان
به گزارش ایرنا، حمیدرضا عراقی مدیرعامل شرکت ملی گاز پیش از این در بازگشت از عشق آباد با تشریح اهداف سفرش گفته بود: در مذاکرات با مقام های شرکت «ترکمن گاز»، تفاهم نامه ارتقاء همکاری های ۲ کشور درباره واردات گاز به ایران، سوآپ و همچنین تدوین استراتژی های همکاری ۲ شرکت در آینده بررسی شد.
به گفته وی، قرارداد واردات گاز از ترکمنستان به ایران همچنان تا پنج سال آینده برقرار خواهد بود و هر دو کشور متعهد به اجرای کامل آن هستند.
مدیرعامل شرکت ملی گاز افزوده بود: قرار شده موارد اختلافی، توسط کمیته های مشترک ۲ شرکت در ۲ ماه آینده با برگزاری جلساتی بررسی و نتیجه نهایی برای تصمیم گیری اعلام شود.
شرکت «ترکمن گاز» ترکمنستان خواستار دریافت بدهی گازی ۱٫۸ میلیارد دلاری مازاد بر قرارداد منعقده مربوط به سال های ۱۳۸۶ و ۱۳۸۷ است که ایران آن را قبول ندارد.
هفته گذشته، پس از تهدید مقام های این شرکت به قطع گاز، هیاتی از شرکت ملی گاز ایران عازم این کشور شد، اما این هیات، روز جمعه (دهم دیماه) به دلیل کارشکنی طرف مقابل و اصرار بر مواضع خود، مذاکرات را قطع و عازم ایران شد، اما در فرودگاه با درخواست مقام های «ترکمن گاز» هیات ایرانی به میز مذاکرات بازگشت. در نهایت، با تایید مقام های عالی این کشور، قرار شد مبادلات گازی ۲ کشور همچنان تداوم داشته باشد.
هنوز ۲ روز از توافق اولیه نگذشته بود که «ترکمن گاز» با پشت پا زدن به همه تفاهم ها، از صبح امروز (یکشنبه) جریان صادرات گاز به ایران را قطع کرد.

** ماجرای طلب ۱٫۸ میلیارد دلاری ترکمنستان
شرکت «ترکمن گاز» در حالی خواستار طلب ۱٫۸ میلیارد دلاری از شرکت ملی گاز ایران بابت صادرات در سال های ۱۳۸۶ و ۱۳۸۷ شده است که تهران آن را قبول نداشته و خواستار ارجاع موضوع به داوری بین المللی است.
در دیماه ۱۳۸۶ که سرمای زمستان به اوج خود رسید و بیش از ۲۰ استان کشور با افت شدید دمای هوا و یخبندان مواجه شدند، «ترکمن گاز» با سوء استفاده از این فرصت اعلام کرد که قیمت گاز صادراتی خود به ایران را ۹ برابر بالا برده و از ۴۰ دلار به ازای هر هزار مترمکعب به ۳۶۰ دلار افزایش می دهد.
دولت وقت ایران، به هر دلیلی در آن مقطع زمانی با این درخواست موافقت کرد و بدین ترتیب براساس محاسبات ترکمن ها، طلبی حدود ۱٫۸ میلیارد دلار به حساب ایران نوشته می شود. البته با گذشت زمان و پس از افت قیمت گاز در بازارهای جهانی، قیمت گاز صادراتی این کشور به ایران کاهش می یابد که همچنان ادامه دارد.
زمانی که ایران آماده پرداخت بدهی گازی می شود، تحریم ها شدت یافته و مراودات بانکی قطع می شود و بدین ترتیب روند پرداخت بدهی به این کشور بلاتکلیف باقی می ماند.
پس از استقرار دولت یازدهم، ایران به صورت ماهانه اقدام به تسویه بدهی گازی خود با ترکمنستان کرده و بنابراین مبلغ دیگری به این طلب افزوده نمی شود.
ایران با قطع واردات گاز از ترکمنستان با شتاب بخشیدن به ساخت خط لوله های در دست ساخت و تغییر موقت سوخت صنایع از گاز به سوخت مایع، می تواند نیاز نواحی شمالی شرقی کشور را رفع کند اما شرکت «ترکمن گاز» بازنده اصلی این ماجرا خواهد بود زیرا بزرگترین مشتری خود را از دست خواهد داد.

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست