• تاریخ: 2016-12-17
  • شناسه خبر: 21771
  • 260 بازدید

زبان ترکمنی در دانشگاه های گلستان و خراسان شمالی تدریس می شود

ارکین نیوز-نماینده شهرستان های مینودشت، گالیکش، کلاله و مراوه تپه در شرق استان گلستان از تدریس زبان ترکمنی به عنوان یک واحد درسی در دانشگاه های استان گلستان و خراسان شمالی خبر داد. شهرام کوسه غراوی روز جمعه در جلسه شورای ...

ارکین نیوز-نماینده شهرستان های مینودشت، گالیکش، کلاله و مراوه تپه در شرق استان گلستان از تدریس زبان ترکمنی به عنوان یک واحد درسی در دانشگاه های استان گلستان و خراسان شمالی خبر داد.

شهرام کوسه غراوی روز جمعه در جلسه شورای اداری شهرستان های مینودشت،گالیکش،کلاله و مراوه تپه که با حضور رئیس مجلس شورای اسلامی، نمایندگان استان گلستان درمجلس،استاندار گلستان ومدیران استانی و شهرستانی برگزار شد،افزود: بر اساس اصل ۱۵قانون اساسی و با تمهیدات صورت گرفته و نیز تاکید رئیس مجلس شورای اسلامی، بزودی زبان ترکمنی در دانشگاه های استان های مذکور تدریس خواهد شد.

وی به ایجاد منطقه آزاد تجاری و صنعتی اینچه برون در استان گلستان اشاره کردو گفت:با تصویب نهایی ایجاد این منطقه آزاد مجلس شورای اسلامی، تحول و جهش گسترده در عرصه های مختلف اقتصادی را در استان گلستان شاهد خواهیم بود.

نماینده چهار شهرستان شرق گلستان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: شرق استان گلستان به رغم توانمندی ها و ظرفیت هایی که در عرصه های مختلف برخوردار است، توسعه پیدا نکرده و محرومیت های آن در زیر فضای سبز و زیبای آن پنهان مانده است.

غراوی با بیان اینکه چهار شهرستان حوزه انتخابیه اش با ۴۴۰ روستا یک سوم وسعت استان گلستان را به خود اختصاص داده است، تصریح کرد: برخی از این روستاها ، باوجود ظرفیت ها وتوانمندی هایی دارند، از محرومیت های زیادی رنج می برند.

وی افزود: به عنوان نمونه با گذشت ۳۷سال از پیروزی انقلاب اسلامی، ۲۲روستای شهرستان مرزی مراوه تپه از آب شرب سالم محروم است و از دولت انتظار می رود توجه ویژه ای به رفع این محرومیت ها داشته باشند.

وی بیان کرد: پرواز های فرودگاه کلاله به صورت محدود دایر شده است که امیدواریم با تمهیدات صورت گرفته زمینه ادامه پروازها و توسعه آن فراهم گردد.

غراوی افزود: با توجه به کشاورزی بودن منطقه، فرودگاه کلاله می تواند در توسعه صادرات محصولات کشاورزی وباغی همچنین فعالیت در سایر عرصه ها نقش ارزنده ای داشته باشد.

وی سپس از مجتمع زیارتی وگردشگری خالد نبی(ع) ، امام زاده عبدالله(ع) ،جنگل گلستان در مسیر تردد سالانه ۱۸میلیون گردشگر و زائرامام رضا(ع) ، آرامگاه شاعر و عارف ترکمن مختومقلی فراغی را بخش هایی ازظرفیت های زیارتی وگردشگری شرق استان گلستان عنوان کرد و خواستار توجه دولت به توسعه زیر ساخت های گردشگری این منطقه شد.

نماینده چهار شهرستان شرق گلستان در مجلس شورای اسلامی در ادامه خواستار تسریع در احداث و بهره برداری از سد نرماب چهل چای شهرستان مینودشت شد و گفت: با بهره برداری از این پروژه علاوه بر نقشی که در توسعه بخش کشاورزی منطقه خواهد داشت ، آب شرب بخش قابل توجهی از شرق گلستان نیز تامین می شود.

غراوی سپس به عوارض زیست محیطی کارخانه سیمان پیوند گالیکش اشاره کرد و از مسئولان ذیربط خواست هرچه زودتر نسبت به رفع این مشکل اقدام کنند.
در این نشست ، رامین نورقلی پور نماینده شهرستان های غرب استان گلستان نیز به عنوان دبیر مجمع نمایندگان استان گلستان در سخنان کوتاهی ضمن خیرمقدم به رئیس مجلس شورای اسلامی برای سفر سه روزه به استان گلستان، خواستار توجه ویژه دولتمردان و مسئولان به نیازها و خواست های بحق مردم گلستان شد/ایرنا

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست