• تاریخ: 2015-12-27
  • شناسه خبر: 12407
  • 576 بازدید

رونمایی از ثبت مراسم آق قوین (آق آش) در فهرست آثار ملی و معنوی کشور

ارکین نیوز – از ثبت ملی مراسم آق قوین (آق آش) در فهرست آثار ملی و معنوی کشور به نام شهر آق قلا در استان گلستان رونمایی شد. به گزارش روز یکشنبه ایرنا مدیرکل میراث فرهنگی گلستان در این مراسم گفت: آیین آق قوین نشانه ع ...

ارکین نیوز – از ثبت ملی مراسم آق قوین (آق آش) در فهرست آثار ملی و معنوی کشور به نام شهر آق قلا در استان گلستان رونمایی شد.
به گزارش روز یکشنبه ایرنا مدیرکل میراث فرهنگی گلستان در این مراسم گفت: آیین آق قوین نشانه عشق و ارادت قوم ترکمن به پیامبر اکرم (ص) است که در ایام ربیع الاول در مناطق ترکمن نشین اجرا می شود.
ابراهیم کریمی افزود: آیین آق آش و یا آق قوین از بهترین و متداول ترین آیین های سورانی رایج در بین ترکمن هاست و در واقع جشن ۶۳ سالگی و جشن هم سن شدن با طول عمر مبارک حضرت محمد (ص) است و شاید در بین هیچ یک از فرقه های اسلامی وجود نداشته باشد.
وی اضافه کرد: این آیین دینی سال های سال است که در بین تمامی ترکمن های جهان مرسوم و متداول است و در بین برخی از افراد طایفه های ترکمن، مثل جعفربای و ساحل نشینان دریای خزر، با نام آق آش و در بین برخی دیگر مثل آتابای و گوگلان با نام آق قوین، معروف و مرسوم است.
کریمی خاطرنشان کرد: با توجه به این مهم و ثبت ملی این مراسم در فهرست آثار ملی و معنوی کشور، از ثبت ملی مراسم آق قوین (آق آش) به نام شهرستان آق قلا رونمایی شد.
در این مراسم برنامه های متنوعی همچون مولودی خوانی، شعرخوانی توسط شاعر ترکمن، موسیقی سنتی توسط بخشی های ترکمن اجرا شد و پس از آن به قید قرعه به ۹ نفر از سالمندان هر کدام به رسم یادبود جوایزی اهدا و در پایان از لوح ثبت آق قوین رونمایی شد.
مراسم آق قوین (روز آق قلا) در سالن امام خمینی آق قلا با حضور جمعی از مدیران این شهرستان برگزار شد.
این جشن که نمادی از رفتار شایسته و فاصله گرفتن از تیرگی ها و بدی هاست در گذشته همراه با مراسم های خاصی اجرا می شد و مردان ترکمن که به آق آش نائل می شدند با ذبح گوسفندی سفید ولیمه می دادند و غذاهایی به رنگ سفید طبخ می کردند.
جشن آق آش یا آق قوین از جشن هایی است که بین اقوام ترکمن از دیرباز تاکنون رایج بوده است.
آق قوین به معنی گوسفند سفید بوده و بدان معناست که برای قربانی کردن و ذبح از گوسفند سفید استفاده می شد. گرفتن این جشن نوعی خوش یمنی محسوب می شد و علت برگزاری این جشن را باید در فرهنگ ترکمن جستجو کرد.
محتوا و شکل برگزاری آیین در همه جا یکی است، بنا بر این این آیین اسلامی در نزد همه ترکمن ها با قداست و احترام خاص همراه است.
بر اساس این مراسم هر فرد ترکمن اعم از مرد و یا زن، در طول عمر خود همیشه آرزو می کند و دعا می کند که طول عمرش با طول عمر مبارک رسول ا.. (ص) برابر شود، یعنی سنش به ۶۳ سالگی برسد و آن وقت او بتواند آیین آق قوین را برگزار کند.
این مسئله نشان دهنده ارادت خاص ترکمن ها به دین محمدی (ص) و شخص رسول ا.. (ص) است که به عنوان پیامبر بر حق الهی مورد ستایش قرار می گیرد.
آیین آق آش یا جشن ۶۳ سالگی یکی از مراسم مربوط با پیامبر (ص) است و هر ترکمن وقتی ۶۳ ساله می شود به افتخار ۶۳ سال زندگی پر ارج و با عزت پیامبر اکرم (ص) جشن بر پا می کند.
در این مراسم ریش سفیدها، آخوندها، طلبه ها و اقوام دور و نزدیک دعوت می شوند.
ترکمن ها، با ذبح گوسفندی سفید ولیمه می دهند و غذاهایی به رنگ سفید طبخ شده و فردی که روز تولدش جشن گرفته می شود به دست روحانی محل دُون می پوشد.
دُون پیراهنی با دامن بلند است که تا زیر زانو می رسد و نشانه ای از پوشش حضرت رسول اکرم (ص) است. اگر ولیمه دهنده زن باشد چارقدی سفید بر سر او می اندازند.
شهرستان آق قلا با ۱۱۰ هزار نفر جمعیت در ۱۵ کیلومتری شمال گرگان مرکز استان گلستان واقع است.

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست