• تاریخ: 2017-07-03
  • شناسه خبر: 23206
  • 257 بازدید

خانه تاریخی خوزینی گمیشان با افزون بر ۲ میلیارد ریال مرمت می شود

ارکین نیوز-مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلستان از مرمت خانه تاریخی خوزینی شهرستان گمیشان خبر داد و گفت: این اثر تاریخی با ۲ میلیارد و ۱۱۸ میلیون ریال مرمت و ساماندهی می شود. ابراهیم کریمی روز دوشنبه به ایرنا ...

ارکین نیوز-مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلستان از مرمت خانه تاریخی خوزینی شهرستان گمیشان خبر داد و گفت: این اثر تاریخی با ۲ میلیارد و ۱۱۸ میلیون ریال مرمت و ساماندهی می شود.

ابراهیم کریمی روز دوشنبه به ایرنا اعلام کرد: خانه تاریخی خوزینی از آثار قدیمی شهر گمیشان واقع در شمال غرب استان گلستان بوده و در دوران قاجار ساخته شده است.
وی اظهارداشت: این بنا در دو طبقه و با مصالح چوب ساخته شده ودارای تراس چوبی بوده که دور تا دورهرطبقه را فرا گرفته و در فاصله های نزدیک نیز ستون های چوبی استفاده شده است.
به گفته وی؛ هر طبقه این خانه تاریخی دارای چهار اتاق جدا از هم بوده ومسیر دسترسی اتاق ها بصورت راهروی عمود بر هم است که جهت شرقی ـ غربی و شمالی ـ جنوبی دارد.
کریمی تصریح کرد: طرح مطالعات مرمت خانه تاریخی خوزینی زیر نظر مشاور انجام شده است و هم اینک مرمت این اثر زیر نظر کارشناس متخصص اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان در حال انجام می باشد.
وی در ادامه به عملیات در حال انجام در این خانه تاریخی اشاره کرد و افزود: مرمت و بازسازی پایه های آجری بنا، مرمت تخته های کف بنا، مرمت دیوارهای چوبی بنا و پاکسازی محوطه زیراین بنا ازمواردی است که در این فاز در حال انجام می باشد.
مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان همچنین گفت که از مجموع اعتبارات ملی در نظر گرفته شده برای مرمت این خانه؛ ۱۷۸ میلیون ریال برای مطالعات طرح و یک میلیارد و ۹۴۰ میلیون ریال آن برای مرمت و ساماندهی آن هزینه خواهد شد.
به گزارش ایرنا گمیشان بعد از بافت تاریخی و باارزش گرگان دومین بافت تاریخی در استان گلستان را دارد.
فرم شیروانی بناها ،سکوسازی ،بهره گیری وسیع ازچوب ازویژگیهای برجسته معماری شهر گمیشان به حساب می آید.
همچنین سبک معماری شهر به صورت معماری روسی است.

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست