• تاریخ: 2017-11-28
  • شناسه خبر: 24585
  • 917 بازدید

حکیم موحد:درمانگاه تخصصی آق قلا با ۱۵میلیارد ریال هزینه خیرین، نمونه کشور شد

ارکین نیوز-قدرت یک جمع فراتر از همه قدرت های فردی است، وقتی جمعی تصمیم می گیرند که کاری انجام دهند اجرای آن تصمیم منوط به این است که افراد آن جمع کنار هم قرار بگیرند، با هم گفت و گو کنند، به همدیگر اعتماد کنند، از هم حما ...

ارکین نیوز-قدرت یک جمع فراتر از همه قدرت های فردی است، وقتی جمعی تصمیم می گیرند که کاری انجام دهند اجرای آن تصمیم منوط به این است که افراد آن جمع کنار هم قرار بگیرند، با هم گفت و گو کنند، به همدیگر اعتماد کنند، از هم حمایت کنند، هدفشان مشترک باشد و برای رسیدن به آن هدف، روی یک برنامه مشخص متمرکز شوند و هر کس به سهم خود مسئولیت اجرای بخشی از این برنامه را به عهده بگیرد.

یک جمع ۶۰نفره از افراد خیر در شهرستان آق قلا نمونه ای روشن از قدرت پیدا کردن یک جمع از این طریق است.

مجمع خیرین سلامت این شهرستان که از سال ۱۳۹۰فعالیت خود را با ثبت رسمی یک نهاد غیر دولتی در وزارت کشور در حوزه سلامت شروع کرده و در امور مرتبط با بیمارستان و امور بهداشتی، خرید تجهیزات پزشکی و کارهای عمرانی و اجتماعی درمان و بهداشت شهرستان آق قلا فعال است، امروز بعد از شش سال فعالیت شبانه روزی به یک نهاد قدرتمند در این حوزه تبدیل شده است.

حاج حکیم موحد هماهنگ کننده این جمع و رییس مجمع خیرین سلامت شهرستان آق قلا مظهر قدرت یک تفکر جمعی است، نگاهش، حرکاتش و سکناتش همه و همه از یک واقعیت سخن می گوید! این واقعیت چیست؟ این واقعیت همان قدرت مردمی است، قدرت لایزال جمع! یک جمع وقتی کنارهم، پشت هم و برای هم باشند یک کوه را هم می توانند جابجا کنند!

ساخت یک درمانگاه بدون یک ریال بودجه دولتی

حاج حکیم وقتی از ساخت یک درمانگاه تخصصی و دیالیز بدون یک ریال بودجه دولتی توسط این مجمع در آق قلا سخن می گوید به یاد این قدرت می افتم و از او می خواهم که قدرت این ۶۰خیر را در ساخت این درمانگاه بیشتر توضیح دهد!

” از صفر تا ۱۰۰این درمانگاه را ما خیرین عضو مجمع خیرین سلامت شهرستان آق قلا بدون یک ریال بودجه دولتی ساختیم، برای ساخت این درمانگاه افزون بر ۱۵میلیارد ریال هزینه کردیم و با همت این خیرین بهترین امکانات، تجهیزات و نیروی انسانی را در این درمانگاه بکار گرفتیم به طوری که در ارزیابی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در سال ۹۴ این درمانگاه به عنوان درمانگاه تخصصی نمونه کشور شناخته شد.”

به گفته حاج حکیم در این درمانگاه تقریبا همه تخصص ها وجود دارد، یعنی پزشکان متخصص و فوق تخصص در رشته های داخلی، زنان و زایمان، قلب، چشم پزشکی، ارتوپدی، دندانپزشکی، مامایی ، فیزیوتراپی، اکو کاردیوگرافی و تست ورزشی در این درمانگاه به بیماران خدمات مناسب ارائه می کنند.
82418154-71388657
از حاج حکیم می خواهم از مزیت های دیگر این درمانگاه نسبت به درمانگاه های دولتی بگوید!

” یک دستگاه نوبت دهی تمام الکترونیکی از طریق تلفن گویا در این درمانگاه نصب کردیم. هزینه خرید و نصب این دستگاه که افزون بر ۵۹۰میلیون ریال شد، توسط دکتر شاهپور اسماعیلی خیر عضو مجمع خیرین سلامت شهرستان آق قلا پرداخت شد.”

از دیگر خدمات ارائه شده به این درمانگاه از سوی خیرین عضو مجمع، به گفته حاج حکیم، اهداء سه میلیارد ریال کمک از سوی خانواده حاج آقی آل جلیل به نام سلطان بی بی معروفی و اهداء ۲۵۰میلیون ریال جهت خرید دستگاه معاینه چشم از سوی حاج دولی پوری است.

رییس مجمع خیرین سلامت شهرستان آق قلا به سایر خدمات این مجمع اشاره می کند و می گوید: با تمام پزشکان، آزمایشگاه ها و سونوگرافی های گرگان قرارداد بستیم و طبق این قرارداد افراد معرفی شده از سوی این مجمع به صورت رایگان ویزیت یا خدمات به آنها ارائه می شود. همچنین برای بیماران کم بضاعت خدمات مددکاری انجام می دهیم و بیماران دیالیزی که بضاعت مالی کم دارند و رفت و آمد برای آنها مشکل است، سرویس رایگان گرفتیم.

حاج حکیم از خرید یک دستگاه لاپارسکوپ( لاپاراسکوپی یا پهلوبینی(به انگلیسی: Laparoscopy) نوعی تکنیک برای درون‌بینی شکم و لگن است. اغلب لاپاراسکوپی اقدامی تشخیصی است ولی گاه می‌تواند درمانی نیز باشد) برای بیمارستان حاجی آقی آل جلیل شهرستان آق قلا با مشارکت دانشگاه علوم پزشکی استان گلستان هم خبر می دهد و می گوید: سهم مجمع خیرین سلامت شهرستان آق قلا در خرید این دستگاه یک میلیارد و ۲۰۰میلیون ریال است که در همین جا از زحمات دکتر فاضل رییس دانشگاه علوم پزشکی گلستان و دکتر علیمی رییس و دکتر وطنخواه مدیر بیمارستان حاجی آقی آل جلیل و پیگیری های مجمع خیرین سلامت استان گلستان در خصوص خرید و نصب این دستگاه تقدیر و تشکر می شود.

به گفته وی بسیاری از خدمات و تجهیزات موردنیاز بیمارستان حاجی آقی آل جلیل آق قلا از جمله راه اندازی بخش “سی سی یو” و نصب افزون بر ۱۵دستگاه اسپلیت و مانند آنها نیز توسط مجمع خیرین سلامت شهرستان آق قلا انجام شده است، مضاف بر اینکه حداقل ۸۰درصد خانه های بهداشت شهرستان آق قلا هم توسط این مجمع به “سونوکیت”(جنین یاب) مجهز شده است و کار ساخت مرکز جامع شهری شماره یک آق قلا با پنج میلیارد ریال کمک این مجمع و مابقی هم توسط دانشگاه علوم پزشکی استان گلستان در محل درمانگاه قدیمی آق قلا واقع در خیابان امام خمینی شمالی در حال انجام است و به مرحله نصب سقف آن رسیده است.
images
خدمات مجمع در خارج از آق قلا

رییس مجمع خیرین سلامت شهرستان آق قلا به خدمات این مجمع به مناطق خارج از این شهرستان نیز اشاره می کند و با بیان این مطلب که نگاه و ایده خیرین این شهرستان فراتر از مرزهای جغرافیایی، قومیتی و عقیدتی است از اقدامات و پیگیری های این مجمع در ارائه خدمات در شهرستان های بندرترکمن، گمیشان و علی آباد کتول سخن می گوید:

“راه اندازی درمانگاه تخصصی مرحوم حاج رجب کرم در سیمین شهر بندرترکمن با سه میلیارد و ۳۰۰میلیون ریال هزینه که ۵۰درصد آن را مجمع خیرین سلامت آق قلا و ۵۰درصد بقیه را دانشگاه علوم پزشکی استان گلستان تامین کردند از جمله این خدمات است.”

“تجهیز مرکز بهداشت روستای آرخ بزرگ از توابع بندرترکمن به بخش دندانپزشکی و خرید کولر برای این مرکز و همچنین تجهیز خانه بهداشت روستای قلعه کریم ایشان از توابع شهرستان گمیشان و اهداء دستگاه سونوکیت(جنین یاب)به بیمارستان امام خمینی بندرترکمن هم از دیگر خدمات مجمع خیرین سلامت شهرستان آق قلا بشمار می رود.

” در روستای قره بلاغ از توابع شهرستان علی آباد کتول هم خیری افزون بر ۷۰۰میلیون ریال و خیر دیگری زمینی به مساحت ۳۰۰مترمربع برای ساخت بنای مرکز اورژانس ۱۱۵به مجمع خیرین سلامت شهرستان آق قلا اهداء کردند که متاسفانه بعد از دو سال دوندگی به رغم آماده بودن همه امکانات موردنیاز، مجوز ساخت این مرکز هنوز داده نشده است!”

وی در همین رابطه از بوروکراسی اداری و عدم همکاری برخی از دستگاه های ذیربط با خیران شهرستان در عرصه های دیگر انتقاد می کند و می گوید: مثلا من خیری را می شناسم که حاضر به ساخت سه باب مدرسه در هرسال بود ولی چون با همکاری و استقبال مناسبی از سوی دستگاه های ذیربط روبرو نشد از این کار منصرف شد.

حاج حکیم با اشاره به اینکه خدمات این مجمع باعث شده تا اسم آق قلا در عرصه سلامت استان زبانزد شود بطوری که بسیاری از بیماران شهرستان های گرگان، بندرترکمن و گمیشان برای استفاده از این خدمات به آق قلا مراجعه می کنند بر نظارت قوی و غیر محسوس این مجمع بر خدمات درمانی و بهداشتی بیمارستان و درمانگاه های این شهرستان تاکید کرد.
1437988841_img_9400
رییس مجمع خیرین سلامت شهرستان آق قلا با تقدیر و تشکر از همه خیرین عضو این مجمع که با خلوص نیت و تنها برای رضای خدا و بندگان مخلص خدا در این امر الهی و انسانی تشریک مساعی کرده و باعث نشستن لبخند شادی و رضایت بر لب های بیماران و وابستگان آنها می شوند، تصریح می کند: البته غیر از این عزیزان، صدها خیر بی نام و نشان نیز با کمک های بسیار جزئی در این نهضت خیر با ما همگام هستند که تنها به یکی از آنها که یک پیرزن ۸۰ساله آق قلایی است اشاره می کنم که از محل یارانه خود ۱۰۰هزار ریال به مجمع کمک کرد که ارزش معنوی آن برای ما بی نهایت است.

حاج حکیم موحد در پایان از همه عوامل اجرایی این مجمع مخصوصا حاج علی آخوند آرخی که به عنوان مدیر اجرایی این مجمع، منشاء خدمات زیادی بوده و هست، تقدیر و تشکر کرد و از کسانی که توانایی پیوستن به این مجمع تحت هرعنوان را دارند، خواست به این نهضت انسانی بپیوندند.

وقتی حرف های حاج حکیم به پایان می رسد از خودم می پرسم چرا در همه عرصه ها و در همه شهرها و روستاها حرکاتی از این دست مشاهده نمی شود، شاید هم باشد و من و من نوعی از آنها بی خبریم، ولی من مطمئن هستم که اگر دولت ها بجای ایجاد دستگاه های عریض و طویل و حاکم کردن بوروکراسی، امور مردم را به خود مردم یعنی همین نهادهای خودجوش مانند خیران واگذار کنند، تحولی بزرگ در ایجاد رفاه و سلامتی مردم ایجاد می شود!

در همه دنیا ثابت شده که بخش غیردولتی بهتر از بخش دولتی امور خدماتی را مدیریت کرده است، مشکل ما در ایران این است که تفکر دولتی تفکر غالب در کشور است و چون همه امکانات هم در دست دولت است مجالی برای عرض اندام بخش غیر دولتی وجود ندارد و اگر تلاش همین معدود افرادی که در قالب نهادهای غیردولتی مانند خیران فعال هستند، نبود چه بسا که وضعیت در عرصه هایی مانند عرصه سلامت از این همه بدتر می شد.

در هر صورت نمونه حاج حکیم ها در کشور عزیز ما بسیار زیاد است، مهم این است که این نمونه ها به هم بپیوندند و قدرت بیشتری پیدا کنند تا افراد نیازمند بیشتری تحت پوشش خدمات آنها قراربگیرند، سلامتی اولین اصل در زندگی ما انسان هاست، بنابراین کسانی که بانی ارائه خدمات در عرصه سلامت هستند، مهم ترین خدمت را به ما انسان ها می کنند! خدماتشان را پاس بداریم!
همزیستی نیوز/تاج محمدکاظمی

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست