• تاریخ: 2015-10-24
  • شناسه خبر: 9678
  • 3,438 بازدید

تلخ و شیرین..! گوشه ای از افتخارات والیبال آق قلا و گنبد

ارکین نیوز-آق قلا شهری در نزدیکی گرگان است و در گذشته به آن آق قلعه میگفتند ۳۰ سال پیش وقتی تیم شهرری را به آق قلعه دعوت کردند ما جوان ۱۸ ساله بودیم که در میدان آسفالت و نیمه خاکی این بخش کوچک بازی کردیم .مربی جوانی که ن ...

ارکین نیوز-آق قلا شهری در نزدیکی گرگان است و در گذشته به آن آق قلعه میگفتند ۳۰ سال پیش وقتی تیم شهرری را به آق قلعه دعوت کردند ما جوان ۱۸ ساله بودیم که در میدان آسفالت و نیمه خاکی این بخش کوچک بازی کردیم .مربی جوانی که نامش “خوش گلدی صحنه” بود نوجوانان کوچولو را در دشت آق قلا تمرین می داد.

در میان این کوچولوها چهرهایی مثل ؛”ابراهیم، عثمان سن سبیلی ،طواق ایزدی” ،و…تمرین میکردند ستاره ان روز والیبال آق قلا غیاث الدین صحنه بود که با شماره ۲ می درخشید«غیاث »به اردوی تیم ملی رسید ودر سال ۱۳۷۲ به همراه تیم بنیاد شهید به باشگاههای اسیا رفت و در این رویداد به عنوان بهترین دفاع روی تور آسیا کاپ بهترین گرفت.

این اولین افتخار برای والیبال ایران بود. محمد مستوفی ستاره والیبال آذربایجان نیز در جمع ۶ بازیکن برتر آسیا قرار گرفت .این اتفاق در ۱۹۹۲بوقوع پیوست ستارهای والیبال آق قلعه مثل ابراهیم سن سبلی وعثمان سن سبیلی طواق ایزدی به تیم ملی رسیدند و درتیم های نوجوانان و جوانان ایران درخشیدند.

بعدها میکاییل یلمه با پیراهن شماره ۱۵ وارد تیم نوجوانان و جوانان و پرافتخارترین بازیکن ترکمن صحرا شد چرا که ۲مدال طلای قهرمانی آسیا ویک مدال جهانی را کسب کرده بود . اما امروز از آن ستارگان آق قلعه ویا آق قلا دیگر غیاث الدین صحنه، خوشگلدی صحنه ،میکاییل یلمه در میان ما نیستند آنها در یک حادثه دلخراش رانندگی جان باختند ! اما هنوز والیبال آق قلا زنده است ولی مثل گذشته پر فروغ نیست .چرا که دیگر خوش گلدی ندارد!

از آق قلا به سوی گنبد رفتیم .شهری که در ترکمن صحرا با اسب و والیبال زنده است . مردم گنبد عاشق والیال هستند . دراین شهر مردی بود که نامش «نوری آزمون‌»بود که هنوز کتاب های یادگاری« آتش بدون دود » او درکتابخانه ما جلوه گری میکند .

این «نوری آزمون » ستاره های فراوان ساخت تا آسمان والیبال گنبد را نور باران کند. الحق که ستاره های گنبد درخشیدند . آن روز که تیم مازنداران با ستاره هایش در رشت تیم پر قدرت تهران را با جلال شاهسون ،مهرداد اسکویی،محمد رحیمی ،بهمن سلطانی ،وجهانگیر ترابپور و…شکست دادند واز رشت تا آمل ، ساری وگنبد پایکوبی مازنی ها وگلستانی ها تا گنبد ادامه داشت .پرشورترین استقبال از ستاره های نوری آزمون شد .
عکس 002
در آن تیم رویایی ، والیبال مازندران با ستارگانی مثل حبیب کوزه لی ،بای محمد دوجی،نوری همتی ،خلیل آزمون ، طاهر آزمون با پاسهای طلایی محمد شعبانپور پاسور آملی بر آسمان والیبال ایران بوسه زدند وقهرمان ایران در سال ۱۳۶۴ شدند .

آن روزها فقط والیبال گنبد به ملی پوش شدن بازیکن چپ دست وستاره اش مجید آزمون افتخار می کرد که به تیم ملی رسیده بود و در جام جمهوریت ترکیه درخشید و در میان نام آوران آن روز والیبال ایران سری توی سرها در اورد . بعد ازاین قهرمانی بود که حبیب کوزه لی ،خلیل آزمون ،بای محمد دوجی ،نوری همتی ،غیاث الدین صحنه به تیم ملی راه یافتند و از این میان حبیب کوزه لی پیراهن شماره ۷ وخلیل آزمون شماره ۳تیم ملی را پوشیدند و نام آور شدند .
و……………..
سبف الله ترابی روزنامه کیهان ورزشی بهار ۸۹

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست