• تاریخ: 2016-07-03
  • شناسه خبر: 19066
  • 556 بازدید

بستر ۸۰ کیلومتری خط ریلی گرگان – گنبدکاووس فراهم شد

ارکین نیوز-مدیرکل راه و شهرسازی گلستان گفت: بستر خط ریلی ۸۰ کیلومتر گرگان – گنبدکاووس آماده است و آستانه قدس برنده طرح مناصقه ۳۰۰ کیلومتری خط راه‎آهن گرگان- مشهد می‎تواند این پروژه را از گلستان آغاز کند. ابراهیم مبارک‌قد ...

ارکین نیوز-مدیرکل راه و شهرسازی گلستان گفت: بستر خط ریلی ۸۰ کیلومتر گرگان – گنبدکاووس آماده است و آستانه قدس برنده طرح مناصقه ۳۰۰ کیلومتری خط راه‎آهن گرگان- مشهد می‎تواند این پروژه را از گلستان آغاز کند.

ابراهیم مبارک‌قدم عصر امروز در هشتمین کار گروه اقتصاد مقاومتی استان گلستان با اشاره به عناوین و موضوعات مطرح شده در ستاد اقتصاد مقاومتی اظهار کرد: ۹۰ درصد برنامه‎های پیشنهادی راه و شهرسازی به صورت استانی بوده و برش ملی آن هنوز از ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی ابلاغ نشده است.

وی تصریح کرد: جاده، فرودگاه و راه آهن سه محور اساسی برای ترانزیت کالا در استان به‌شمار می‎رود و ترانزیت کالا بر اساس حجم و وزن از یکی از مسیرهای مطرح شده در استان اتفاق می‎افتد.

مدیرکل راه و شهرسازی گلستان ادامه داد: اگر محورهای ترانزیت کالا از اینچه‎برون در استان مورد توجه قرار بگیرد اینچه‎برون موقعیت استراتژیک پیدا خواهد کرد.

* یکی از اهداف توسعه صادرات غیر نفتی افزایش کمی و کیفی بار و حمل و نقل است

مبارک‌‌قدم افزود: یکی از اهداف برای توسعه صادرات غیر نفتی افزایش کمی و کیفی بار و حمل و نقل بوده و دلیل عمده آن این است که ظرفیت ترانزیت کالا و بار در کوتاه‎ترین زمان و کمترین هزینه اتفاق بیفتد و این مهم باعث می‎شود که ترانزیت کالا مقرون به صرفه شود.

وی با بیان اینکه گلستان باید به سرمایه‎گذاری بین‌المللی توجه کند،ادامه داد: اگر می‎خواهیم کشور ایران به عنوان محور لجستیک منطقه مطرح شود باید بتوانیم سرمایه‎گذار خارجی را در کشور مشارکت دهیم.

مدیرکل راه و شهرسازی گلستان گفت: بر اساس اهداف ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی شش پروژه توسعه و تکمیل کریدورهای شمال-جنوب-شرق – غرب به مساحت ۵۹۱ کیلومتر، رونق بخشی مسکن، افزایش بهره‎برداری انرژی در بخش حمل و نقل و ساختمان و شهرسازی، تأمین و هدایت جذب منابع مالی داخلی و خارجی، بهسازی حاشیه‎های کلانشهرها و بافت‎های فرسوده، برخورداری روستاها از راه مناسب به استان‎ها در طی برنامه دو ساله به صورت پیشنهادی ابلاغ شده است.

مبارک‌قدم ابراز داشت: تکمیل بزرگراه بهشهر- گرگان- قوچان، تکمیل و تحول واحدهای باقیمانده مسکن، صرفه‌جویی در مصرف سوخت در حوزه حمل و نقل و پایانه‎ها، دو جداره کردن بازشووها در ساختمان‎های عمومی، تأمین منابع مالی بهسازی محور آق‌قلا و اینچه‎برون، تامین مالی احداث جاده نفت (گنبدکاووس – اینچه‎برون)، تأمین مالی بهسازی محور شاهرود- شمال، بهسازی آسفالت روستا از جمله برنامه‎هایی است که در استان گلستان طی این برنامه دو سال انجام می‎شود.

* ۲۴ کیلومتر خط راه آهن گرگان- گنبدکاووس امسال اجرا خواهد شد

وی گفت: در این ابلاغیه بیشتر پروژه‎های که زیرسازی آنها در طی سال‎های گذشته توجه شده یا پیشرفت فیزیکی بالای ۷۰ درصد دارد مورد توجه قرار گرفته که تا پایان سال ۱۳۹۵ به بهره‎برداری برسد.

مدیرکل راه و شهرسازی گلستان گفت: با توجه به پروژه توسعه و تکمیل ۵۹۱ کیلومتر خط راه‎اهن دو کریدور شمال و جنوب و همچنین کریدور شرقی و غربی تکمیل شود می‎تواند استان گلستان را به یک قطب لجستیک ترانزیت کالا در شمال کشور مطرح کند.

مبارک‌قدم با بیان اینکه ۲۴ کیلومتر خط راه آهن گرگان- گنبدکاووس امسال اجرا خواهد شد، خاطرنشان کرد: آستانه قدس ریل‎گذاری ۳۰۰ کیلومتر را در مزایده راه‎آهن گرگان- مشهد برنده شده و در استان گلستان از آنجایی که بستر خط ریلی ۸۰ کیلومتر گرگان – گنبد کاووس آماده است می‎تواند این پروژه را آغاز کند اما نظر شرکت‎های خارجی طرح مناقصه مطرح بوده که باید به آن توجه شود.

وی به تکمیل بزرگراه گرگان-بهشهر- قوچان اشاره کرد و گفت: مسافت این پروژه ۱۰ کیلومتر با هزینه ۲۰ میلیارد تومان بود اما پیشنهاد استان ۱۹ کیلومتر بود، زیرا تا نیمه نخست سال این میزان به اتمام خواهد رسید/فارس

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست