• تاریخ: 2016-01-31
  • شناسه خبر: 14023
  • 467 بازدید

اکتشاف نفت و گاز در صوفی کم گلستان نتیجه خوب در پی داشته است

ارکین نیوز-رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گلستان گفت: کار اکتشاف نفت و گاز در منطقه صوفی کم شهرستان آق قلا از توابع این استان تاکنون به عمق دو هزار متری رسیده و از نتیجه خوبی برخوردار است. حسینعلی قوانلو در نشستی خبری گف ...

ارکین نیوز-رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گلستان گفت: کار اکتشاف نفت و گاز در منطقه صوفی کم شهرستان آق قلا از توابع این استان تاکنون به عمق دو هزار متری رسیده و از نتیجه خوبی برخوردار است.

حسینعلی قوانلو در نشستی خبری گفت: عملیات اکتشاف مخازن زیر زمینی هیدرو کربنی نفت و گار در منطقه صوفی کم از آذرماه سال جاری آغاز شده است.
به گفته وی اکنون حدود ۱۳۰ مهندس برای عملیات اکتشاف مخازن زیر زمینی هیدرو کربنی نفت و گاز در این منطقه مشغول به کار هستند تا عملیات را تا عمق ۵ هزارمتری برسانند.
وی افزود: دستیابی به یک متر مکعب گاز در منطقه صوفی کم استان گلستان با ۱۰ متر مکعب گاز تولیدی در منطقه عسلویه برابری می کند زیرا نگرانی دولت از بابت انتقال گاز از جنوب به شمال کشور را حل خواهد کرد.
طرح مطالعات اکتشافات نفتی از سال ۱۳۸۹ در استان گلستان آغاز و در سال ۱۳۹۰ زلزله نگاری برای اکتشاف در مرز ایران با ترکمنستان انجام شد.

* رویکرد توسعه گلستان از صِرف کشاورزی خارج شده است
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گفت: طبق سند پایه گلستان رویکرد توسعه این استان تغییر کرده و از صِرف کشاورزی خارج و در چهار حوزه صنعت، کشاورزی، گردشگری و تجارت خارجی توزیع و تنظیم شده است.
وی افزود: این رویکرد از زمان روی کارآمدن دولت تدبیر و امید در استان کلید خورده است و امروز گلستان دارای یک برنامه و سند تنظیم شده با افق ۱۴۰۴ است و بر مبنای آن هم حرکت رو به توسعه را آغاز کرده است.
وی همچنین به تولید ناخالص داخلی گلستان اشاره کرد و گفت: طبق گزارش منتشره مرکز آمار کشور تولید ناخالص داخلی گلستان با یک رشد ۴۳ درصدی در سال ۹۲ نسبت به سال ۹۱ افزایش یافته است.
وی افزود: رشد ناخالص داخلی گلستان در این مدت نسبت به میانگین کشور که ۳۵٫۷ درصد بوده است از ۷٫۳ درصد افزایش برخوردار است.
به گفته وی در سال ۹۱ تولید ناخالصی داخلی در استان گلستان ۹۰ هزار میلیارد ریال بوده که در سال ۹۲ این رقم به ۱۲۹ هزار میلیارد ریال افزایش یافته است.
وی رتبه بیکاری گلستان در کشور را جایگاه هشتم استان ها عنوان کرد و افزود: از لحاظ اشتغال ناخالص این استان رتبه نخست را در میان استان های کشور به خود اختصاص داده است و باید حرکت اساسی در حوزه اشتغال ناقص انجام شود.
به گفته وی نرخ بیکاری استان گلستان در پائیز ۹۴ از سوی مرکز آمار ایران ۹٫۴ درصد اعلام شده در حالی که در تابستان ۹۴، ۱۰٫۱ درصد و پایان سال ۹۳، ۱۲٫۴ درصد و سال ۹۲ نیز ۱۳٫۷ درصد بوده است.

* بهره برداری از ۱۷ طرح صنعتی با اشتغالزایی برای ۲۸۶ نفر گلستانی
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گلستان همچنین از بهره برداری رسمی از ۱۷ واحد صنعتی آماده با سرمایه گذاری ۵۷۰ میلیارد ریالی در این استان در دهه مبارک فجر خبر داد و گفت: این واحدها زمینه اشتغال ۲۸۶ نفر را در استان فراهم خواهند کرد.
وی افزود: برای راه اندازی این واحدها بیش از ۱۷۰ میلیارد ریال تسهیلات از سوی بانک های استان پرداخت شده است.
به گفته قوانلو، واحدهای صنعتی مذکور در شهرستان های گرگان، گنبدکاووس، علی آباد، آزادشهر، آق قلا، کلاله و گُمیشان واقع شده اند.

*۴ ماه دیگر مجلس به منطقه آزاد اینچه برون رای خواهد داد
رئیس سازمان صنعت، معدن، تجارت گلستان ابراز امیدواری کرد که مجلس دهم به ایجاد منطقه ازاد اینچه برون واقع در شمال استان رای مثبت دهد.
لایحه مناطق آزاد از جمله اینچه برون دو نوبت به مجلس رفت و تصویب آن در هر دو نوبت از سوی نمایندگان دوره کنونی (نهم) رد شد.

* ۱۵ میلیارد ریال تسهیلات بانکی برای پرداخت حقوق کارگران معدن قشلاق آزادشهر اختصاص یافت
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گلستان گفت: ۱۵ میلیارد ریال اعتبار از طریق بانک سپه استان برای پرداخت حقوق معوقه کارگران مشغول به کار در معدن قشلاق آزادشهر که به تازگی تجمع داشتند، اختصاص یافت.
وی افزود: با این اعتبار که توسط شرکت معدن قشلاق آزادشهر جذب خواهد شد، تا پایان سال ۶ ماه از حقوق معوقه کارگران معدن تسویه خواهد شد.
به گفته وی کارگران معدن قشلاق آزادشهر تاکنون ۱۰ ماه حقوق طلب دارند.
معدن قشلاق شهرستان آزادشهر استان گلستان بیش از ۷۰۰ کارگر دارد.

* قطار تجاری چین در اینچه برون گنبدکاووس
قوانلو از ورود نخستین قطار تجاری چین به اینچه برون گنبدکاووس در دو هفته آینده خبر داد و گفت:
اکنون این قطار تجاری چین به حرکت در آمده است.
بهره برداری رسمی از خط راه آهن ایران – ترکمنستان – قزاقستان در آذر ماه سال گذشته با حضور روسای سه کشور در مرز اینچه برون استان گلستان انجام شد.
وی گفت: با بهره برداری از این خط ریلی، از ابتدای امسال ۳۶ هزار و ۹۰۰ تن کالا وارد استان گلستان شده است که نسبت به سال گذشته سه برابر افزایش را نشان می دهد.ایرنا

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست