• تاریخ: 2016-01-04
  • شناسه خبر: 12772
  • 572 بازدید

احساس و تعقل در اجماع

ارکین نیوز – علی محمد جاذبی :به طور قطع فرآیند حرکت های تشکیلاتی و سازمان یافته تابع قوانین و چارچوب های تعریف شده است و هیچ اجتماعی تصادفی و بدون عقلانیت به نتیجه نرسیده است , پشت سر هر حرکت موفق , تعقل و اندیشه ا ...

ارکین نیوز – علی محمد جاذبی :به طور قطع فرآیند حرکت های تشکیلاتی و سازمان یافته تابع قوانین و چارچوب های تعریف شده است و هیچ اجتماعی تصادفی و بدون عقلانیت به نتیجه نرسیده است , پشت سر هر حرکت موفق , تعقل و اندیشه ای حساب شده وجود داشته که بزرگان و اهل فن در به ثمر رسیدنش نقش داشته اند .
مطرح شدن مسئله اجماع در بین ما نیازی بود که پس از تجربه های تلخ دوره های گذشته انتخابات مجلس احساس گردید . جوانان دلسوز منطقه در شبکه های اجتماعی با طرح این مسئله بصورت غیر مستقیم نظر سنجی نمودند و اشتیاق مردم را به این امر دریافتند , جرقه های اولیه در شبکه ها امیدوار کننده بود و لزوم گسترش حرکت احساس گردید و مشارکت نخبگان نیازی بود که باید برآورده می شد . استارت حرکت با دعوت از تعدادی اهل سیاست که در ادوار کاندید یا نماینده شده بودند صورت گرفت , استقبال خوب مردم بخصوص قشر جوان , روحانیون و تحصیل کردگان مزید بر تداوم حرکت بود . برگزاری جلسات در شهرها و روستاهای مختلف و تشکیل اجتماع بزرگ از اقشار در شناساندن اجماع از اهداف مثبت این گردهمایی ها بود . اخیرا تعدادی از بانیان اجماع اقدام به دعوت از جوانان نمودند تا با نشست های تخصصی بحث را به سر منزل مقصود برسانند که در نوع خود قابل تحصین است .
اما آیا اجماع مسیر واقعی خود را یافته است و با منطق و عقلانیت پیش می رود یا هنوز سردرگم و در شبهات است ؟ این سؤالی است که ذهن اکثر مردم را درگیر نموده است . هر چند باید خوش بین بود و امیدوار , لیکن خطرات راه را نیز باید در نظر گرفت . هیچ مسیری تماما هموار و بدون سنگلاخ نیست , لذا باید دانست : نیات سکانداران اجماع چیست ؟
آنچه تاکنون شاهدش بودیم , گردهمایی هایی با حضور حداکثری , سخنرانی هایی از افراد تعیین شده در جهت ترغیب احساسات حاضرین و همگام سازی با اجماع بود . پس از این مرحله و عبور از کانال صلاحیت ها حرکت باید مسیر خود را پیدا کند و باید به سراغ مصادیق رفت . در تعیین فرد مورد اجماع , نظر اکثریت ملاک قرار گیرد و معیارها نیز شفاف گردد تا بتوان فردی لایق را با رأی حداکثری روانه بهارستان نمود .

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست