• تاریخ: 2016-10-02
  • شناسه خبر: 20764
  • 294 بازدید

آیت ا…نورمفیدی:گلستان ظرفیتی مانند قالی ترکمن را دارد که به خوبی از آن استفاده نمی کنیم

ارکین نیوز-نماینده ولی فقیه در استان گلستان با بیان این که استان گلستان ظرفیت های خوبی در حوزه گردشگری روستایی دارد، خواستار توسعه این بخش شد. به گزارش خبرنگار مهر، آیت الله سید کاظم نورمفیدی، صبح شنبه، در دیداری با حضور ...

ارکین نیوز-نماینده ولی فقیه در استان گلستان با بیان این که استان گلستان ظرفیت های خوبی در حوزه گردشگری روستایی دارد، خواستار توسعه این بخش شد.

به گزارش خبرنگار مهر، آیت الله سید کاظم نورمفیدی، صبح شنبه، در دیداری با حضور کارکنان اداره کل میراث فرهنگی استان گلستان، توجه به صنایع دستی را بسیار مهم خواند و گفت: ما در استان ظرفیتی مانند قالی ترکمن را داریم که به خوبی از آن استفاده نمی کنیم. در روستای جرگلان قالی دو رو می بافند و به قیمت بالای می فروشند، این ظرفیت می تواند در استان ما هم ایجاد شود.

وی خاطرنشان کرد: مدیریت میراث فرهنگی باید نیروهای خود را مومن به وظایف خود کند و آن ها را معتقد کند که حوزه مسئولیت آن ها باعث توسعه استان می شود.

آیت الله نرومفیدی به فرا رسیدن ماه محرم اشاره کرد و گفت: امام حسین (ع) شخصیتی فرا دینی داشتند و برای ما پیروان اهل بیت عصمت و طهارت باعث افتخار است که پیرو چنین شخصیتی هستیم.

وی با تاکید بر این که کسی که پیرو امام حسین (ع) است باید انسان توسعه یافته و برجسته ای باشد، تصریح کرد: ما نباید فقط منافع خود را ببینیم و فقط به خودمان فکر کنیم.

آیت الله نورمفیدی در ادامه به گزارش های اعلام شده توسط مدیرکل میراث فرهنگی اشاره کرد و با بیان این که عملکرد میراث فرهنگی رضایت بخش و خوشحال کننده است، گفت: همانطور که تاکید شد دغدغه من هم تقویت بنیان های توسعه در استان است.

وی ادامه داد: همه میراث فرهنگی ما بسیار ارزشمند است و من تاکید دارم که باید از این میراث محافظت کرد.

نماینده مردم گلستان در مجلس خبرگان رهبری به اهمیت دیوار تاریخی گرگان به عنوان یکی از آثار مهم گلستان و کشور اشاره کرد و افزود: اگر این دیوار احیاء شود در گردشگری کشور و گلستان بسیار موثر خواهد بود. حتی اگر می شود باید یک کیلومتر از آن را احیاء کرد تا گردشگران بیایند و ببینند زیرا جاذبه دارد.

وی با ابراز تاسف از بی توجهی های گذشته به دیوار تاریخی گرگان، بیان کرد: متاسفانه شاهدیم که آجرهای این اثر تاریخی خراب و بخشی از آن هم در ساخت و سازهای اطراف دیوار استفاده شد.

آیت الله نورمفیدی اضافه کرد: ما که پیرو شخصیت بزرگی مانند امام حسین (ع) هستیم نباید به میراث خود بی توجه باشیم زیرا پیروان او افرادی توسعه یافته هستند که به میراث و منابع طبیعی خود اهمیت می دهند.

وی ظرفیت های طبیعی و تاریخی گلستان را در جذب گردشگر بسیار هم خواند و گفت: طرح هایی که میراث فرهنگی مانند ژئوپارک در نظر دارد به استان کمک خواهد کرد.

امام جمعه گرگان خواستار توجه به زندگی روستایی و احیاء فرهنگ و هنر روستاهای گلستان شد و گفت: باید با تبلیغ ظرفیت های گردشگری استان بخصوص بخش روستایی را معرفی کنیم.

نماینده مردم گلستان در مجلس خبرگان رهبری ظرفیت های روستایی را بسیار مهم خواند و گفت: صنایع دستی، سبک زندگی و تاریخ روستا ها در کنار جاذبه های طبیعی این مناطق می تواند به جذب گردشگر بسیار کمک کند.

وی همچنین خواستار ایجاد بازار مناسبت برای تولیدات روستایی بخصوص صنایع دستی شد و اضافه کرد: یکی از بازارهای صنایع دستی را در موزه روستایی قرق مستقر کنید.

آیت الله نورمفیدی در ادامه به روستای محمد آباد هم اشاره کرد و گفت: مردم این روستا با مشارکت خود زمینه توسعه را فراهم کرده اند لذا باید مردم را در جریان گذاشت زیرا نقش موثری دارند.

وی اظهار کرد: دکتر ستاری در برنامه ای که در تلویزیون داشتند اعلام کردند که افزایش قیمت نفت به نفع کشور نیست زیرا ما را واسته می کند و باعث می شود تنبل بار بیاییم.

نماینده ولی فقیه در استان گلستان با بیان این که جاذبه های روستاها در گذشته بسیار جذابتر بود، بیان کرد: در گذشته وقتی به روستایی می رفتیم انگار منطقه ای جدید بود و روستاها مولد بودند ولی اکنون آن ها مصرف کننده اند و حتی نیازهای خود را از شهر تامین می کنند.

وی با انتقاد از این که استفاده نادرست از ظرفیت های استان باعث صدمه زدن به استان شده، گفت: برداشت بی رویه آب باعث شده در بخشی از مناطق استان شاهد نشست زمین باشیم و این یکی از آسیب ها است.

آیت الله نورمفیدی، افزود: چرخه اقتصاد کشور باید به حرکت درآید تا شاهد تحول در سطح زندگی مردم باشیم و در همین زمینه هم نمی شود از ادارات انتظار داشت که توسعه ایجاد کنند زیرا همه آن ها نیروی اضافی دارند.

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست