• تاریخ: 2017-01-06
  • شناسه خبر: 21919
  • 1,095 بازدید

آق هنرمند گنبدی در سن ۷۹ سالگی دکترا گرفت

ارکین نیوز-غلام آق، هنرمند و پیشکسوت رشته ساخت زیورآلات سنتی ترکمن موفق به دریافت درجه ۱ هنری معادل مدرک تحصیلی دکتری از شورای عالی انقلاب فرهنگی شد. به گزارش روابط عمومی معاونت صنایع دستی استان گلستان، رضا پورمهدی ̵ ...

ارکین نیوز-غلام آق، هنرمند و پیشکسوت رشته ساخت زیورآلات سنتی ترکمن موفق به دریافت درجه ۱ هنری معادل مدرک تحصیلی دکتری از شورای عالی انقلاب فرهنگی شد.

به گزارش روابط عمومی معاونت صنایع دستی استان گلستان، رضا پورمهدی – رییس اداره میراث فرهنگی شهرستان گنبد کاووس – گفت: غلام آق هنرمند و پیشکسوت رشته ساخت زیورآلات سنتی ترکمن در شهرستان گنبد کاووس با سابقه کاری ۶۵ سال، موفق به کسب درجه ۱ هنری معادل مدرک تحصیلی دکتری شد.

وی ادامه داد: او متولد سال ۱۳۱۶ است و در طول مدت فعالیت خود، این هنر – صنعت را به دو فرزندش احمد و محمود آموزش داده و فرزند ارشدش، احمد آق، نیز در ارزیابی‌های هنری کشور، موفق به کسب درجه ۳ هنری معادل مدرک تحصیلی کارشناسی شده است. غلام آق سال‌ها با اداره کل صنایع دستی همکاری کرده و احمد آق از مربیان آموزشی این اداره کل است.
57412342
ساخت زیورآلات ترکمن که عمدتا شامل زیورآلات زنان است، به‌عنوان یکی از صنایع دستی هنری توسط تعداد معدودی از صنعتگران ترکمن انجام می‌شود. این زیورآلات معمولا از نقره ساخته می‌شود و به همین دلیل، صنعت زیورسازی ترکمن را نقره‌کاری نیز می‌گویند. علاوه بر نقره، از فلزات کم‌ارزش‌تر آلیاژی مانند برنج و ورشو نیز زیور درست می‌شود که ارزش آن‌ها کمتر است. به علاوه در زیورهای نقره‌ای از ورقه‌های طلا و آب‌ طلا نیز استفاده می‌شود.

از زیورآلات نقره‌ای در گذشته زیاد استفاده می‌شد که به‌دلیل قیمت کمتر نقره در مقایسه با طلا، امکان استفاده از آن در سطحی عمومی‌تر فراهم بود. کراهت استفاده از طلا برای مردان در دین اسلام، یکی از علت‌های عمومیت استفاده از نقره است. امروزه این زیورآلات علاوه بر استفاده در بازارهای محلی و داخلی بعضا به بازارهای خارجی نیز صادر می‌شوند که در صورت سامان‌دهی می‌تواند یکی از تولیدات صادراتی منطقه باشد.

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست