• تاریخ: 2016-10-14
 • شناسه خبر: 20930
 • 565 بازدید

آق قلا ” آسیب‌ها و ناهنجار‌ی های تکدی گری

ارکین نیوز- کاظم:هجوم متکدیان در آق قلا، این شهرستان را علاوه بر مشکلات بهداشتی، در معرض آسیب‌ها و ناهنجاری‌های مختلف اجتماعی و فرهنگی قرار داده است. حضور زنان متکدی بر سر چهارراه و قرار گرفتن جلوی ماشین‌های ایستاده پشت ...

ارکین نیوز- کاظم:هجوم متکدیان در آق قلا، این شهرستان را علاوه بر مشکلات بهداشتی، در معرض آسیب‌ها و ناهنجاری‌های مختلف اجتماعی و فرهنگی قرار داده است.

حضور زنان متکدی بر سر چهارراه و قرار گرفتن جلوی ماشین‌های ایستاده پشت چراغ قرمز، ایستادن آنها در کنار پمپ بنزین ، جلوی بانکها و داروخانه ها یا افراد بیماری که پاهایشان را دراز کرده و آستین را بالازده و زخم‌هایشان را به رخ می‌کشند تا دل هر رهگذری را ریش کند، از جمله صحنه‌هایی است که هرکدام ما در شهر و دیارمان به وضوح می‌بینیم و هر کدام را اگر به نوعی کمک نکنیم چنان نفرینمان خواهند کرد که احساس می‌کنیم تا آخر شب بلایی سرمان خواهد آمد.

وقتی با حضور این افراد طی شبانه‌روز در شهر و دیارمان روبه‌رو می‌شویم و راه‌های گوناگون پول در آوردن آنها را در کنار هم قرار می‌دهیم تنها چیزی که ملموس و دیدنی می‌شود واقعیتی به نام تکدیگری است.

تکدیگری عبارت است از درخواست از مردم جهت رفع نیازهای مادی در کوچه و خیابان و در ملأ عام با نادیده گرفتن شئون انسانی و اجتماعی با استفاده از روش‎های گوناگون که به وضوح می‌توان گفت علل عمده تکدیگری چیزی جز فقر، بیکاری، مهاجرت از روستاها و شهرهای کوچک، پایین بودن درآمد از شغل اصلی و جبران آن با تکدیگری، داشتن بیماری و تهیه هزینه‎های درمان و… نیست.

حال در کنار همه این مباحث جمله معروف “شهر ما خانه ماست” را همه ما بارها و بارها شنیده‎ایم و بدون تردید زیبایی شهر آرزوی همگان است و هر پیشرفتی که صورت پذیرد مایه مسرت شهروندان است. بالارفتن فرهنگ شهرنشینی و ارتقای روابط اجتماعی در شهر به سود همگان است و در زندگی همه تاثیر مثبت داشته که از این رو بهتر آن است که هرکسی در حد توان نسبت به ارتقای فرهنگ و بهسازی محیط گام بردارد.

دیدن نابسامانی‌ها و بازگویی آنها به مقامات مسئول جهت مرتفع ساختن نیز از وظایف شهروندان است و بسیار اهمیت دارد.

شاید همه همشهریان عزیز با بنده موافق باشند که مدت‌هاست حضور زنان و کودکان غریبه و تکدی‌گری عجیب آنهاتاحد زیادی فرهنگ اجتماعی شهر را خدشه‎دار می‎سازد.

اگرچه کمک به نیازمندان کار بسیار پسندیده‌ای است اما حضور این گروه می‎تواند مشکلاتی مانند شیوع بیماری‎ها، رواج تکدیگری، مفاسد اجتماعی، ایجاد دردسر برای همشهریان، نازیباشدن چهره شهر و… را در پی داشته باشد.

مسلم است که وظیفه اخلاقی و حرفه‌ای رسانه‌ها حاکم بر آن است که با اولویت‌دادن به بحث متکدیان و نیازمندان و آثار منفی عمل آنها در جامعه، مردم را نسبت به وضعیت تنگدستان آگاه‌تر سازند.

در حقیقت، حضور زنان متکدی در پارک‌ها، خیابان‌ها و نقاط مختلف شهر علاوه ‌بر تهدید و بهم ریختن سیستم روانی جامعه به ویژه اثرات هولناک‌تر این آسیب روانی برای کودکان، مردم را در شناخت نیازمندان واقعی دچار ابهام می‌کند و از آن رو این افراد مهاجر که تکدیگری را پیشه خود ساخته‌اند، با جمع‌آوری کمک‌های مردم در حقیقت حق نیازمندان واقعی را ضایع و از کمک مردم به آنها جلوگیری می‌کنند.

از طرف دیگر شهروندان با دیدن این افراد نیازمند، عذاب وجدان و فکر زیادی را تحمل می‌کنند و با دیدن متکدیان در تصمیم‌گیری خود بین عقل و احساس قرار می‌گیرند که آیا به این نیازمندان باید کمک کرد یا خیر؟

حال با توجه به اینکه دین اسلام تکدیگری را امری مذموم و ناپسند برشمرده، چرا با این پدیده نابهنجار برخورد جدی صورت نمی‌گیرد؟ آیا سازمان و نهادی برای برخورد با این امر و جلوگیری از عواقب ناخوشایند آن در آق قلا مشخص نشده است؟

از همه مسئولان و تصمیم گیرندگان آق قلاخواهشمندیم که در صورت امکان رواج این پدیده شوم را جدی بگیرند و به هرشکل ممکن که صلاح می‌دانند، ضمن رعایت احترام به حقوق انسانی این گدایان، به این وضعیت ، سر و سامانی ببخشند.

 • مهدی - 2016-10-14 در 3:26 ق.ظ

  داداش ممنون بخاطر این مقاله ات … خ خوب گفتی ولی تو تازه یادت افتاده که گدا تو شهر زیاده !!!!!!!!!!!!؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟این مقاله اتو باید تو ۵-۶سال پیش مینوشتی عمو!!!!!!
  البته واسه شروع باز هم دیر نیس. البته چهره ی شهر رو زشت میکنه ولی تکدی گری تو همه جا هس یا بایس کنار اومد یا
  این که بهشون کمک کرد (بهزیستی کمیته یا ….سایر ارگان ها ) . این طیف تو همه جا هستن و کاریشون نمیشه کرد.
  بستگی به خود فرد داره عموجان کسی بخاد کمک کنه یا نه . نباید خوار و کوچیک کنن مردم .بی احترامی به این قشر نشه.

  • modir - 2016-10-14 در 10:08 ب.ظ

   سلام دوست عزیز آقا مهدی…
   قبلا تو این سه چهار سال چندین مقاله و گزارش درباره متکدی ها که تو شهر آق قلا جولان می دهند نو شته شده که شما تازه این مطلبو دیدید…اگر به با یگانی این سایت مراجعه کنید برای شما این نوشته ها محرز می گردد…
   پایدار باشید

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست