• تاریخ: 2015-12-15
  • شناسه خبر: 11760
  • 978 بازدید

آغاز عملیات حفاری اکتشافات هیدروکربنی در منطقه صوفیکم شهرستان آق قلا/تصاویر

ارکین نیوز-طی مراسمی با حضور جمعی از مسئولان کشوری و استانی و البته بدون حضور رسانه ها، عملیات حفاری نفت و گاز در منطقه صوفیکم از توابع شهرستان مرزی آق قلا واقع در استان گلستان آغاز شد. به نقل از پایگاه اطلاع رسانی استان ...

ارکین نیوز-طی مراسمی با حضور جمعی از مسئولان کشوری و استانی و البته بدون حضور رسانه ها، عملیات حفاری نفت و گاز در منطقه صوفیکم از توابع شهرستان مرزی آق قلا واقع در استان گلستان آغاز شد.

به نقل از پایگاه اطلاع رسانی استانداری گلستان، استاندار گلستان در حاشیه این مراسم اظهار کرد: این پروژه مدت ها بایکوت مانده بود اما در دولت یازدهم عملیاتی شدن آن را شاهد هستیم.

حسن صادقلو افزود: بیشترین پروژه های این قبیل اکتشافات در جنوب کشور متمرکز است و این اولین پروژه شمال ایران محسوب می شود که در حوزه مشترک مرزی ایران و ترکمنستان و نزدیکی دریای خزر قرار دارد.

وی با یادآوری مصوبه اخیر مجلس مبنی بر ایجاد منطقه آزاد اینچه برون که از جمله طرح های مصوب سفر ریاست جمهوری به گلستان است، یادآور شد: در صورت مثبت بودن اکتشاف نفت و گاز در گلستان و داشتن توجیه اقتصادی، خوراک منابع گازی بنگاه های اقتصادی منطقه آزاد تجاری – صنعتی اینچه برون نیز با هزینه پایین تامین و قابل دسترسی آسان خواهد بود.
1450171933_dr-11
صادقلو ادامه داد: ایجاد بنگاه های اقتصادی از قبیل پتروپالایش و شهرک متالوژی در منطقه آزاد اینچه برون پیش بینی شده است همچنین در زمینه تولید فولاد نیز در حال جذب سرمایه گذار هستیم که همه اینها نیازمند خوراک اولیه و مواد خام مانند گاز می باشد.

استاندار گلستان اظهار کرد: دست یافتن به گاز در منطقه صوفیکم جدای از صادراتی که می تواند داشته باشد، در واقع احساس امنیت صاحبان سرمایه و تولیدکنندگان نسبت به خوراک بنگاه های اقتصادی استان است.

وی در ادامه از زحمات وزیر نفت و مجموعه این وزارتخانه در زمینه نصب و راه اندازی این دکل حفاری قدردانی کرد و یادآور شد: با دست یافتن به گاز در اولین حفاری زمینه های استخراج از منابع گازی دیگر در منطقه ایجاد خواهد شد.

به گفته صادقلو، اکتشاف منابع هیدروکربنی زیرزمینی در واقع توسعه همه جانبه استان گلستان را به همراه دارد.

وی خاطرنشان کرد: پس از ایجاد کریدور بین المللی ریلی ایران- ترکمنستان – قزاقستان که سال گذشته با حضور روسای جمهور سه کشور به بهره برداری رسید، هم اینک به دنبال ایجاد کریدور دریایی نیز هستیم.
1450171976_dr-8
استاندار ادامه داد: برای توسعه گلستان ۳۰ برنامه توسعه ای در نظر گرفته ایم که تعدادی از آن به نتیجه رسیده و مابقی نیازمند زمینه های اولیه مانند همین منابع هیدرو کربنی زیرزمینی می باشد.

پیش از این علی اصولی مدیرعامل شرکت نفت خزر ایران اعلام کرده بود که طرح مطالعات اکتشافات نفتی از سال ۱۳۸۹ در استان گلستان آغاز و در سال ۱۳۹۰ زلزله نگاری برای اکتشاف در مرز ایران با ترکمنستان انجام شد.

همچنین به گفته فرهنگ خطیبی معاون مدیرعامل شرکت نفت خزر، بخشی از ماموریت محول شده به شرکت نفت خزر انجام عملیات اکتشاف، توسعه و تولید در دریای خزر و استان های شمالی است.

گلستان در کرانه شرقی دریای خزر همواره با شاخصه کشاورزی در مباحث توسعه مورد ارزیابی قرار گرفته است ولی با در نظر گرفتن سند توسعه و چشم انداز استان مبنای توسعه آن بر دیگر بخش ها و از جمله اکتشافات نفت و گاز استوار شده که به گفته استاندار رویکرد جدید دولت برای جبران کاستی های گذشته است.
1450171880_dr-5

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست