• تاریخ: 2016-09-30
  • شناسه خبر: 20753
  • 337 بازدید

کورس پاییزه اسب دوانی گنبدکاووس در بلاتکلیفی/ فاصله وعده‌ها تا واقعیت

ارکین نیوز-در حالی که یک ماه به موعد برگزاری کورس پاییزه گنبدکاووس باقی مانده، رئیس فدراسیون سوارکاری از مسئولان وزارت ورزش و جوانان خواسته است که فدراسیون سوارکاری را از سردرگمی خارج کند. نزدیک به یک ماه به موعد برگزاری ...

ارکین نیوز-در حالی که یک ماه به موعد برگزاری کورس پاییزه گنبدکاووس باقی مانده، رئیس فدراسیون سوارکاری از مسئولان وزارت ورزش و جوانان خواسته است که فدراسیون سوارکاری را از سردرگمی خارج کند.

نزدیک به یک ماه به موعد برگزاری کورس پاییزه گنبدکاووس و اوج هیجان رقابت‌های اسب دوانی در مهد سوارکاری ایران باقی است. کورسی که به گواه صاحب نظران این رشته، با وجود همه مشکلات ساختاری نرم افزاری و سخت افزاری، سرآمد همه کورس‌های ایران است.

برای دریافتن جایگاه سوارکاری در گنبدکاووس و صحرای ترکمن می‌توان به قدمت بیش از ۴۰ ساله اسب‌دوانی و پرورش اسب در این منطقه و نفوذ آن میان مردم اشاره کرد. با این حال به خصوص در سال‌های اخیر، مسائل مربوط به مدیریت مسابقات، شفافیت مالی و ساختاری، نقش کمرنگ مدیریت و برنامه ریزی بومی و در نهایت غفلت از نقش تحول آفرین سرمایه گذاری روی این ورزش برای اقتصاد شهرستان و منطقه همواره مورد بحث و مناقشه بوده است.

آخرین باری که این زخم چرکین سر باز کرد، فروردین ماه امسال و یک هفته مانده به شروع کورس بهاره بود. جایی که محمد حمیدی فرماندار سابق گنبدکاووس در پاسخ به درخواست ۱۵۰ نفر از مالکان، مربیان و چابکسواران کورس اسب دوانی گنبدکاووس مبنی بر رسیدگی به برخی مشکلات در زمینه شفافیت مالی، مدیریت مسابقات و ابهام در آزمایش دوپینگ، دستور توقف موقت مسابقات تا زمان پاسخگویی مسئولان فدراسیون را صادر کرد. اقدامی که آغاز کشمکش میان مسئولان شهری، استانی و ملی برای حل و فصل مسائل قلمداد شد.

نقطه عطف این ماجرا را باید نشست مشترک کم‌نظیر میان مدیرکل اداره ورزش و جوانان گلستان و سه فرماندار شهرستان‌های گنبدکاووس، آق قلا و بندرترکمن با مالکان، مربیان و چابکسواران این سه شهرستان در فرمانداری ویژه گنبدکاووس دانست. نشستی که بارقه امیدی از عزم جدی مسئولان بومی بر ایستادگی و دفاع از حقوق ولی نعمتان سوارکاری منطقه و وعده قطعی پیگیری مطالبات در دل دلسوزان روشن کرد. اما گویا گذر زمان باز هم لهیب آتش را فرونشاند.

هرچند وزیر ورزش و جوانان اردیبهشت امسال و در حاشیه افتتاحیه نخستین المپیاد ورزشی گلستان در جمع خبرنگاران وعده داده بود: “به تازگی جلسه‌ای با حضور رئیس فدراسیون سوارکاری، مدیرکل ورزش و جوانان گلستان و تعدادی مسئول دیگر در تهران برگزار کردیم و مقرر شد در ماه های آینده مدیریت مسابقات در اختیار گلستان قرار بگیرد.” اما خبرهای ضد و نقیض و همچنین مصاحبه روز شنبه رئیس فدراسیون سوارکاری از بلاتکلیفی در برگزاری این مسابقات حکایت دارد.

مسعود خلیلی رئیس فدراسیون سوارکاری در گفتگویی که ایسنا منتشر کرده، از مسئولان وزارت ورزش و جوانان خواسته است که فدراسیون سوارکاری را از سردرگمی خارج کند. او باز هم با پیش کشیدن مشکلات مالی، تاکید کرده است: ما اکنون برای برگزاری مسابقاتمان در مجموعه نوروز آباد سالیانه ۲۷۰ میلیون تومان اجاره می‌دهیم و اصلاً شرایط خودمان را نمی‌دانیم. حدود یک ماه دیگر باید کورس اسب دوانی گنبد شروع شود، ولی بلاتکلیف هستیم و نمی‌دانیم که مستاجر هستیم و آیا آن پیست را به ما خواهند داد و یا اتفاق دیگری می‌افتد.

خلیلی در ادامه از مسئولان وزارت خواسته که فکری به حال فعالیت‌های شرکت تجهیز اماکن ورزشی کنند و افزوده است: این شرکت هنوز وضعیت ما را مشخص نکرده، در حالی که باید از مدت‌ها قبل وضعیت ما مشخص باشد نه این که ندانیم یک ماه بعد باید چه برنامه‌ای را در کدام منطقه هماهنگ کنیم.

این اظهارات نشان می‌دهد که با وجود گذشت ۶ ماه از طرح مجدد مطالبات، پیگیری یا نتیجه مناسب برای رسیدن به شفافیت مالی و مدیریتی حاصل نشده است و گنبدکاووس و گلستان همچنان از منافع ناشی از برگزاری مستقل و هدفمند این رویداد کمترین بهره را خواهد برد/سلام گنبد

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست