• تاریخ: 2016-01-12
  • شناسه خبر: 13123
  • 358 بازدید

چرا فدراسیون نظارتی بر فروش داروها ندارد و اسبها در حین کورس بیمه نیستند؟

ارکین نیوز-نورمحمد نجاری: تلف شدن چند راس اسب در میدان اسبدوانی شهرستان گنبدکاووس باعث ناراحتی و رنجش اسبدوستان و مسئولان سوارکاری گردید که واکنش جدی و رسمی رئیس فدراسیون سوارکاری را نیز در پی داشته است. رئیس فدراسیون اط ...

ارکین نیوز-نورمحمد نجاری: تلف شدن چند راس اسب در میدان اسبدوانی شهرستان گنبدکاووس باعث ناراحتی و رنجش اسبدوستان و مسئولان سوارکاری گردید که واکنش جدی و رسمی رئیس فدراسیون سوارکاری را نیز در پی داشته است.

رئیس فدراسیون اطلاعیه ای که خطاب به معاونت اسبدوانی صادر کرد در تاریخ ۱۵ /۱۰ / ۱۳۹۴ در سایت اسبدوانی ایران منتشر کرد که نشان از عزم جدی بر مبارزه علیه استفاده از داروهای غیر مجاز بر روی اسبهای مسابقه میباشد.

مبارزه با دوپینگ سالهاست در میادین اسبدوانی با شدت و جدیت خاصی پیگیری میشود. که کمتر کسی جرأت روی آوردن به این پدیده شوم و غیر انسانی را داشت باز هم با پیگیری های مستمر، این پدیده بر روح پاک اسب و اسبدوانی سایه افکنده و کم و بیش مشاهده میشود.

با فرستادن نمونه ها به لابراتوارهای معتبر دنیا نشان از نگرش صادقانه فدراسیون بود ولی با اسب دیلا و بعد با اسب آتیک ( که البته آتیک با دومی در آن هفته بهتر انتظار میرفت نتیجه آزمایش دوپینگ منفی در میاید ) چون با دوم شدن آتیک در آن مسافت منطقی نبود که مالک و مربی دوپینگ کرده باشند. ولی باید به لابراتوار اعتماد کنیم. و در مرحله سوم ریو کینگ با مقام دومی دوپینگ درجه ۱ در آمد که در بین مردم به شیشه معروف است. و این سومین اسبی بود که با methamphetamine نمونه ارسالی مثبت در آمد و پی در پی اسبها به علل نامعلوم در میدان زمین خورده باعث تلف شدن آنها میشد.

از چندی قبل در این مورد مالکان و مربیان قصد تنظیم طوماری را داشتند مبنی بر اینکه چرا فدراسیون نظارتی بر فروش داروها ندارد و چرا اسبها در حین کورس بیمه نیستند؟ چرا فدراسیون نظارتی بر میدان ندارد چرا بر آموزش مربیان در خصوص آشنایی با انواع داروها اقدام نمیشود تا از مصرف داروهای مشکوک بر حذر باشند. که خوشبختانه بعد از دوپینگ ریو کینگ فدراسیون اطلاعیه منتشر کرد.

در قسمتی از اطلاعیه اینطور آمده است: … به قرار اطلاع موثق عده ای فرصت طلب با در اختیار گذاشتن داروهای ناشناخته و غیر مجاز و مرگ آور موجبات این پدیده شوم را فراهم آورده اند که فدراسیون از طریق مبادی ذیربط پیگیر قانونی آنان می باشد.

انتشار رسمی این اطلاعیه موجب خوشحالی مالکان گردید که خوشبختانه انتظار می رود فدراسیون با اطلاعات موثق این توزیع کنندگان غیرمجاز داروهای ( ناشناخته ) را شناسایی نموده همه آنها را دستگیر و تحویل مقامات قضایی خواهد نمود.

در قسمتی از اطلاعیه هشداری جدی به مربیان داده شده است که در صورت مصرف این نوع داروها به عنوان فرد مسئول مورد پیگرد قرار خواهند گرفت..

حالا توپ افتاد به زمین مربیان که همیشه در دسترس هستند و سوال این است که اگر این داروها ناشناخته می باشند مربیان چگونه تشخیص بدهند ؟ چون مشاوری از طرف فدراسیون ندارند تا داروهای مجاز را به مربیان معرفی کنند. در امر آموزش مربیان در شناسایی داروها، کمیته فنی فدراسیون هم میتواند کمک شایانی نماید و راهنمای مربیان باشد.

… در جایی از اطلاعیه هم قول داده شده است که از تمامی اسبهای حادثه دیده نمونه های لازم تهیه و پس از کسب نتایج آزمایشگاه در صورت احراز تخلف افراد مسئول به مراجع قضایی ذیربط معرفی شوند که اقدامی شایسته و در خور تحسین است حال اگر در این میان اسبهای حادثه دیده پس از آزمایش مجدد، از مصرف هر نوع داروی غیر مجاز مبرا باشند، آیا پیشداوری صحیح میباشد؟

در پایان باید از پیگیری مجدانه ریاست فدراسیون سوارکاری تشکر می نماییم تا حقی پایمال نشود و خواهشمندیم که در امر دوپینگ نظارت کامل بر نتایج حال و آتی را داشته باشند که مورد تأیید لابراتوار باشد. و نیز داروفروشان غیرمجاز را به عموم معرفی نماید.
سایت اسب صحرا
اطلاعیه منتشر شده از سوی فدراسیون به شرح ذیل می باشد :
img5691e25d9c48f

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست