• تاریخ: 2015-10-19
  • شناسه خبر: 9544
  • 1,615 بازدید

مصاحبه با پرویز فرخی ساحلی باز ترکمن

ارکین نیوز – والیبال جزو رشته های مفرّح و از پرتماشاگرترین رشته های ورزشی است که به دو شکل ساحلی و سالنی برگزار می شود. رشته سالنی در سراسر کشور، چه در فضای باز و چه در محیط سربسته بازی می شود.نوع والیبالى که در تر ...

ارکین نیوز – والیبال جزو رشته های مفرّح و از پرتماشاگرترین رشته های ورزشی است که به دو شکل ساحلی و سالنی برگزار می شود. رشته سالنی در سراسر کشور، چه در فضای باز و چه در محیط سربسته بازی می شود.نوع والیبالى که در ترکمن صحرا بیشتر هم معروف « تیغى » رایج است ،والیبال دو سه نفره است که به است که آن هم در قالب رشته ساحلى مى گنجد. به همین دلیل ،اکثر قهرمانان این رشته اهل ترکمن صحرا هستند . ما براى گپى دوستانه به دیداریکى از قهرمانان پرافتخاراین رشته آقاى پرویز فرخی رفتیم که ماحصل گفتگوی ما را می خوانید:

متولد چه سالی هستید؟
در سال ۱۳۴۷ ، در روستای بصیرآباد (سلاخ) از توابع بندرترکمن (گمیشان)به دنیا آمدم.

از چه زمانی با ورزش والیبال آشنا شدید؟
والیبال را از ۱۰ سالگی در زمین های خاکی روستا، پابرهنه با توپ های پلاستیکی شروع کردم. ابتدا بازی های آموزشگاه ها را در سطح راهنمایی و دبیرستان ادامه دادم.

بازی های رسمی را از کجا آغاز کردید؟
اولین باشگاه لیگ کشوری با دخانیات گرگان که تمرینات آن در سالن دخانیات فاضل آباد بود که مبلغ قراردادم ۲۰ هزار تومان بود. رفت و آمد از بصیرآباد به فاضل آباد حدود سه ساعت طول می کشید. پس از اتمام دبیرستان، در دوره خدمت سربازی، در نیروی زمینی ارتش، جزو منتخبین والیبال نیروی زمینی بودم. پس از تحصیل در دانشگاه در رشته بهداشت محیط دانشگاه علوم پزشکی ساری، سال ۷۴ و ۷۵ با مزرعه نمونه آق قلا که در دسته
یک کشوری بود، دوم شدیم. یک سال هم با فجر آق قلا در سوپرلیگ کشوری بازی کردم. پس از آن با تیم نکا چوب ساری در سال های ۷۶ و ۷۷ که یک سال در دسته یک و یک سال هم در سوپر لیگ دوم شدیم.متعاقب آن، از سال ۷۸ مدت ۶ سال با تیم نئوپان گنبد قرارداد داشتم. یک سال در دسته یک کشور
اول شدیم..
در سال ۸۴ به تیم گل گهر سیرجان رفتم که یک سال مرخصی بدون حقوق گرفتم. سیرجان در دسته یک کشوری دوم شد. سپس به تیم مخابرات گرگان پیوستم و در سوپر لیگ کشورآق قلا بازی کردم که « جیحون اگزوز » بازی کردم. سال بعد در مانع سقوط آن تیم به دسته دوم شدیم.

چه زمانی به والیبال ساحلی آمدید؟
پس از آن سال به عرصه والیبال ساحلی وارد شدم. و حدود بیش از ۲۰ تورننت خارجی رفتیم. یکی از آنها مسابقات بزرگ جهانی چالنجر در هندوستان بود که حدود ۵۶ تیم شرکت داشتند و ما به مقام پنجم رسیدیم. این بازیها یک رده از مسابقات جهانی (ورلدتور) پایین تر است. تیم ملی جوانان برزیل، که نایب قهرمان جوانان جهان بود ودرمسابقات شرکت داشت، ما آنها را شکست دادیم و تیم اصلی ایتالیا را بردیم که سالنی ما از آنها شکست خورده بود.
بالاترین مقامی که بدست آوردید چه بود؟بالاترین مقام،قهرمانی آسیا واقیانوسیه درچین بودکه سال ۹۰ باسه تیم به آن مسابقات رفتیم.درچندین تورآسیایی اول شدیم.نایب قهرمانی ۶ سال کاپیتان تیم ملی – وسومی آسیا هم زیادداشتیم. مدت ساحلی بودم.

موضوع رفتن شما به المپیک لندن چه بود؟
در اواخر سال ۹۰ ، یک سری بازیهایی را شروع کردیم. اولی در کیش که ما اول و قزاقزستان دوم شد. مرحله دوم در سریلانکا که باز هم همین نتیجه تکرار شد. مرحله سوم در شهر فوژو چین بود که ما دو تیم (الف و ب) ژاپن را بردیم و تیم ب ما به تیم الف ژاپن باخت و ما از رسیدن به المپیک ۲۰۱۲ بازماندیم. و تیم ژاپن به جای ما رفت.

امسال در چه مسابقاتى شرکت کردید ؟
اوایل سال به مسابقات تور بین المللى تایلندکه در قالب ۲ تیم ودر ۲ تور شرکت کردیم که در هر دو آنها پنجم شدیم .تیم دوم در مسابقات اول، به مقام چهارمى رسید .در تورنمنت دوم اول شدند .اعضا تیم اول بازیکنان گنبد و اینچه برون به نام هاى رحمان رئوفى وبهمن سالمى بودند . در مسابقات قهرمانى کشور ، امسال هم سه دوره مسابقات در بوشهر ،چابکسر و شهرستان نور برگزار شد. در بوشهر و چابکسر اول ودر نور سوم شدیم .در قالب
تیم شهردارى ارومیه به همراه آق محمد سلاق در چابکسر که
مسابقات جایزه بزرگ ۲۰ میلیونى بود ،قهرمان شدیم .

چرا به بازى هاى آسیایى اینجئون کره نرفتید؟
به علت طوفان شدیدى که در تهران بود ، پرواز انجام نشد و با یک روز تاخیر در ۱۱ خرداد ۹۳ به مسابقات آسیایى چین رفتیم . ۲۴ ساعت هم معطلى داشتیم .آنجا نهم شدیم .به این دلیل کمیته المپیک با اعزام ما به بازى هاى آسیایى اینچئون مخالفت کرد ولى فدراسیون موافق بود .

آیا دوره مربی گری را هم گذرانده اید؟
دوره مربی گری بین المللی والیبال ساحلی زیر نظر مدرس آلمانی را گذراندم. « پاپا جورجیا » بین المللی و شاگردانم کامبیز کلته و رسول خواجه که به مسابقات جوانان جهانی که در کرواسى بود ، اعزام شدند که بدون بازی تدارکاتی رفتند. و وحید نیکویی و عادل قره جه و … تعداد زیادی نوجوان دیگر.

پیشنهادی برای رشد والیبال ساحلی دارید؟
بله، برای پیشرفت باید این رشته در آموزشگاه ها دایر شود. در تایلند، دانش آموزان دبستانی، مینی والیبال ساحلی دارند. . حتماً لیگ برگزار شود. لیگ باشگاهی هم به نام والیبال ساحلی در ایران نداریم. فدراسیون هم باید هزینه کند. به علت سرمای ۶ ماه سال، ساحلی تعطیل می شود.در کشورهای سردسیر، سالن سرپوشیده مملو از ماسه دایر می باشد. در این منطقه که مقام های اول تا چهارم کشوری از ورزشکاران این استان هستند، وزارت ورزش باید سوله ای در یکی از شهرها دایر کند که برای تمرین بازیکنان لازم است.چون اکثر مسابقات فقط در تابستان انجام می شود.اردو هاى متعدد براى رده هاى سنى مختلف دراین رشته لازم است .فعلا فقط یکى دو ماهیش از مسابقات رسمى به اردو اعزام مى شوند که این جالب نیست .

در بندرترکمن، جنب سالن امام رضا، در هوای آزاد، زمینی با همت مسئول اداره ورزش بندر، فریدون یلقی که خود و تمام کارکنان مرد اداره را به کار گمارد و آن را آماده کردند که مخارج آن را ورزشکاران ساحلی و تعدادی ورزش دوست کمک کردند وبا هزینه حدود ۲۰ میلیون تومان آماده شد.

کمیته والیبال ساحلى چطور تشکیل شد و تا کنون چه کارهایى انجام داده ؟
دکتر عزیز فانى رئیس جدیدکمیته والیبال ساحلى قبلا مسئول بخش ورزش دانشگاه آزاد ایران بود که در دوره ایشان،ورزش دانشگاه پیشرفت زیادى کرد و تیم بسکتبال آن درحد آسیا است و امیدواریم رشته ما هم رشد خوبى داشته باشد .با آمدن ایشان اعضا کمیته والیبال ساحلى انتخاب شدند واولین جایزه بزرگ را برگزار کرد. براى اولین بار براى انجام مسابقات در ۶ ماهه دوم سال برنامه ریزى کرد که در تاریخ پنجم تا هفتم دى ماه ودر جزیره کیش و هفدهم تا بیستم دى ماه در بوشهر.اول تا سوم بهمن در بندر عباس و اول اسفند هم در چاه بهار مى خواهند مسابقات به صورت لیگ برگزار شود .در صورت اجراى این برنامه ، والیبال ساحلى پله هاى ترقى را طى مى کند .

آیا شما مربى خارجى هم داشتید ؟
خیر . مربى ایرانى داشتیم . از جمله آقاى منصورى ، اکبر نائینى ،حمید موحدى و افشین خدایارى .

آیا مسابقه اى هم در استان ما برگزار شده ؟
براى اولین بار اداره ى محیط زیست بندرترکمن یک دوره مسابقه والیبال ساحلى جهت حمایت از محیط زیست دریاى مازندران با نام جام خزر بین هشت تیم برتر ایران شامل تیم ملى الف و ب و تیم ملى جوانان و نو جوانان ب رگزار کرد که استقبال خوبى همشد . البته قول برگزارى بازى هایى را بین کشور هاى حوزه خزر را از سال آینده داده اند.

مصاحبه : صابر رام – گل صحرا

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست