• تاریخ: 2016-01-07
  • شناسه خبر: 12897
  • 2,228 بازدید

رقابت های اسبدوانی مجموعه سوارکاری گنبد همچنان پرشور/از دپار تا خط پایان

ارکین نیوز:رقیه مسلمی پور(گلشن مهر)- سوارکاری این روزها در دنیای ورزش شاخه های متعددی دارد و هر شاخه هم علاقه مندان خاص خودش را. امروزه سوارکاری در دنیا را با رشته هایی چون اسبدوانی و چابکسواری، پرش با اسب، چوگان، درساژ ...

ارکین نیوز:رقیه مسلمی پور(گلشن مهر)- سوارکاری این روزها در دنیای ورزش شاخه های متعددی دارد و هر شاخه هم علاقه مندان خاص خودش را.

امروزه سوارکاری در دنیا را با رشته هایی چون اسبدوانی و چابکسواری، پرش با اسب، چوگان، درساژ (حرکات نمایشی اسبهای تربیت شده)، شکار با اسب، رودیو(مسابقه با اسبهای وحشی) و اسبدوانی استقامت که همگی رشته های پرطرفداری اند و مسابقات و قوانین تعریف شده ای دارند می شناسند.

وقتی از «اسب» و «اسبدوانی» در ایران نام برده می شود منطقه «گلستان» آن بالاهاست؛ جایی که رشته اسبدوانی و کورس های بهاره و پاییزه آن در زمان تعیین شده اش سیل عظیمی از هواداران، چابکسواران، مالکان اسب و مربیان کشور را به همراه خود دارد؛ همانها که شاید حضورشان تماشای تاختن اسب ها و هنرنمایی چابکسواران را لذتبخش می کند.

اما از سوی دیگر آنچه سالهاست بر التهاب مسابقات اسبدوانی در این مجموعه و حتی مجموعه های اسبدوانی بندرترکمن و آق قلا نیز افزوده، انتظار هواداران و بیقراری آنان در اعلام نتایج پیش بینی هاست تا تکلیف رقم های درنظرگرفته شده برای درست ترین پیش بینی با بالاترین امتیاز مشخص شود. بازار این شرط بندی ها سالهاست در این میدان و دیگر میدان های اسبدوانی کشور داغ داغ است.

حالا استقبال مالکان و چابکسواران و مهمتر از آن، هواداران به اسبدوانی آنقدر زیاد است که کورس پاییزه را به زمستان رسانده است؛ کورس پاییزه ای که می گویند تا بهمن ماه ادامه خواهد داشت.

میدان بیقرارها !

تا ورودی مجموعه خیلی مانده، اما سیل جمعیتی که خود را به مجموعه سوارکاری گنبد رسانده اند از دور پیداست. استقبال علاقه مندان به مسابقات اسبدوانی در این مجموعه همیشه برای تازه واردها یا غیربومی ها سبب بهت و حیرت بوده است.

خیلی ها پای ثابت تماشای رقابت های کورس اسبدوانی اند و هر هفته حاضران بی چون و چرای این مجموعه، عده ای هم پای شرط هایی که برای قهرمان خود بسته اند جای ثابتی در این میدان دارند، عده ای قلیل هم تازه واردهای میدان اسبدوانی اند و تماشای هر اتفاقی متعجب شان می کند.

اینجا میدان بزرگ اسبدوانی گنبدکاووس است؛ مجموعه ای مملو از آدم های بیقرار که بی صبرانه اسب و چابکسوار موردنظر خود را با نگاههایی که با انتظار رسیدن به خط پایان دودو می زنند، تعقیب می کنند. پشت دپار اسب ها به صف شده اند، سُم هایشان را بر زمین می کشند و بیقرار در انتظار آزادشدن، مالکان و چابکسواران هم بیقرارتر از آنها، حساب بی صبری هواداران هم از بقیه جداست.

در مجموعه سوارکاری غوغایی است؛ برای آنهایی که راه این مجموعه را می دانند و پای ثابت رفت و آمد به آن هستند دیگر تفاوتی ندارد که رقابت های کورس اسبدوانی در این مجموعه هفته اول یا آخرش باشد یا هفته های میانی، کورس بهاره باشد یا پاییزه و زمستانه، اینجا میدان اسبدوانی گنبد است؛ میدانی که سه دهه قبل و قبل تر از آن بزرگ ترین مجموعه سوارکاری خاورمیانه می شناختندش.

همین مجموعه بزرگ و دو مجموعه دیگر سوارکاری این استان اما سالهاست گره ای در کارشان هست؛ گلستانی ها بیش از هفده سال است کمتر سهمی از درآمدهای مجموعه های سوارکاری خود ندارند و علی رغم مصوبه هیأت دولت مبنی بر بازپس گیری مالکیت و مدیریت این مجموعه ها از شرکت توسعه، نگهداری و تجهیز اماکن ورزشی کشور هنوز اتفاق خوشایندی نیفتاده است.

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست