• تاریخ: 2017-09-23
  • شناسه خبر: 23914
  • 1,000 بازدید

اقدام عجیب سفارت مجارستان/مچ اندازان گلستانی در راه قزاقستان

ارکین نیوز-مچ اندازی این روزها به عنوان ورزشی خاص، طرفداران بی شماری در جهان دارد؛ سرگرمی ایرانیان باستان که نشان از قدرت آنان داشت هرچند نیم قرن پیش به عنوان یک ورزش به رسمیت شناخته شد اما برگزاری مسابقات رسمی آن در ایر ...

ارکین نیوز-مچ اندازی این روزها به عنوان ورزشی خاص، طرفداران بی شماری در جهان دارد؛ سرگرمی ایرانیان باستان که نشان از قدرت آنان داشت هرچند نیم قرن پیش به عنوان یک ورزش به رسمیت شناخته شد اما برگزاری مسابقات رسمی آن در ایران، عمر زیادی نداشته و به یک دهه هم نمی رسد اما آنچه طی این سال ها در ورزش مچ اندازی به چشم آمده قدرت گلستانی ها در ادوار مختلف برگزاری رقابت های رسمی آن بوده است. مچ اندازان گلستانی که در این سال ها توانستند بیشترین عناوین قهرمانی، نایب قهرمانی و سومی تیمی و انفرادی را از آن خود کنند امروز نقش مهمی در مدیریت کمیته مچ اندازی ایران و تیم ملی کشورمان دارند؛ کمیته مچ اندازی ایران امروز از سوی یک گلستانی مدیریت می شود و مچ اندازان این استان نیز به عنوان ستون های اصلی تیم ملی کشور به شمار می آیند. وجود چنین جایگاهی در مچ اندازی کشور به عنوان یک ورزش پرمدال، رسانه ها را نیز به توجه بیشتر واداشته است. مچ اندازان ملی پوش این استان در حالی که این روزها در اردوی تیم ملی خود را برای شرکت در تورنمنت جهانی کاپ آزاد آسیا آماده می کنند هفته قبل به همراه دیگر ملی پوشان مچ حضور در رقابت های قهرمانی جهان را که اولین اعزام رسمی تیم ملی فدراسیونی بود از دست دادند!

اقدام عجیب سفارت مجارستان

حضور در رقابت های قهرمانی جهان ـ مجارستان ـ و تورنمنت جهانی کاپ آزاد آسیا، دو رویداد مهم و پیش روی مچ اندازان ملی پوش ایران در سال جاری بود و در حالی که از مدت ها قبل همه چیز مهیای حضور در میدان رقابت جهان بود اما با عدم صدور ویزا این فرصت حضور و قدرت نمایی مچ اندازان ایران از دست رفت. «عزت اله رجبلو» رییس گلستانی کمیته مچ اندازی فدراسیون بدنسازی و پرورش اندام ایران در این باره به ما توضیح داد؛ «با وجود اینکه از وزارت ورزش و جوانان، کمیته ملی المپیک، فدراسیون بدنسازی، شورای برون مرزی و حتی وزارت امور خارجه با امضای شخص آقای ظریف نامه داشتیم و در حالی که دعوت نامه از فدراسیون جهانی مچ اندازی و فدراسیون مجارستان به عنوان کشور میزبان داشتیم اما سفارت این کشور به دلایل واهی از صدور ویزا برای تیم ملی ایران خودداری کرد. اینکه چند نفر از اعضای تیم ملی ایران ویزای شینگن داشته باشند و مجارستان به آنها ویزا ندهد مورد عجیبی بود.» رقابت های قهرمانی مچ اندازی جهان در مجارستان دهم تا بیستم شهریورماه برگزار شد و قرار بود از هشت نفر بازیکنان ملی پوش ایران در رده های جوانان، بزرگسالان و پیشکسوتان، دو بازیکن گلستانی باشند؛ سخید ایزدی و نعمت غفاری نیا، عنوانداران چندین دوره قهرمانی کشور که مانند شش ملی پوش دیگر کشورمان با عدم صدور روادید این فرصت حضور از آنان سلب شد.

مچ اندازان گلستانی مسافر قزاقستان شدند

تمام تلاش شان را می کنند تا گاهاً در چند ثانیه مچ حریف را بخوابانند و این همان رقابتی است که با ساده ترین امکانات بر روی یک میز، قابل اجراست؛ شرایطی که نه در سطح حرفه ای، بلکه هر پیر و جوانی را گاه در دورهمی های دوستانه یا خانوادگی نیز پای نمایش قدرت و زورِ بازویشان می کشاند و جز آموختن قوانین مسابقه در سطح حرفه ای و رسمی، نیاز به آموزش دیگری ندارد. اما شرایط رقابت در سطح حرفه ای برای مچ اندازان و حتی مدیران ورزشی جذابیت خاصی دارد؛ مچ اندازی با تنوع اوزان در دو بخش «راست» و «چپ»دست ها، تنها در یک رده سنی ۲۲ مدال برای قهرمانان، ۲۲ مدال برای نایب قهرمانان و همین تعداد مدال را به نفرات سوم هدیه می کند. با این اوصاف، و بعد از آنکه فرصت حضور مچ اندازان و کسب تجربه از میدان جهانی مجارستان برای ملی پوشان ایرانی از دست رفت اما آن ها باانگیزه تر شده و برای حضور در کاپ آسیا بیقراری می کنند. رقابت های مچ اندازی کاپ آزاد آسیا تورنمنت معتبری است که بسیاری از قدرت های مچ جهان در آن حضور داشته و همین بر حساسیت رقابت مچ اندازان و جذابیت های این پیکارها می افزاید.

برای حضور در این رقابت ها، کمیته مچ اندازی فدراسیون بدنسازی و پرورش اندام ایران اسامی کاروان اعزامی قزاقستان را اعلام کرد. در لیست نهایی ۲۷ نفره تیم ملی مچ اندازی ایران اعزامی به این پیکارها، ۱۸ بازیکن در رده بزرگسالان نماینده کشورمان خواهند بود که در این جمع ۵ بازیکن گلستانی هستند؛ «احسان طاطاری» در وزن ۷۰ کیلوگرم، «سخید ایزدی» و «ابراهیم ایری» در ۷۵ کیلوگرم، «رضا ایری» در ۱۰۰ کیلوگرم و «نعمت غفاری نیا» در ۱۱۰ کیلوگرم همگی از استان گلستان از مهره های اصلی تیم ملی مچ اندازی ایران در بازی های قزاقستان هستند. علاوه بر این نفرات، «عزت اله رجبلو» به عنوان رییس کمیته مچ اندازی ایران و سرپرست تیم ملی کشورمان و «بهنام پردان» داور، دیگر گلستانی هایی هستند که در کاپ آسیا در ترکیب کاروان اعزامی کشورمان قرار گرفته اند.

رقابت های مچ اندازی کاپ آزاد آسیا از روز ۲۹ مهرماه آغاز می شود و تا ۸ آبان ادامه خواهد داشت و تیم ملی کشورمان در چهار رده سنی جوانان، امید، بزرگسالان و پیشکسوتان در این پیکارها حضور می یابد.
گلشن مهر-مسلمی پور

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست