• تاریخ: 2015-08-20
  • شناسه خبر: 7326
  • 6,307 بازدید

افتخارات و دغدغه های ابراهیم سن سبلی

ارکین نیوز-در نگاه اول آرام، ساده و متواضع است اما پای صحبت هایش که بنشینی آنقدر حرف و البته درد دل برای گفتن دارد که ترجیح می دهی ساعتها سکوت کنی تا در سادگی سخنانش به واقعیتهای بسیاری دست پیدا کنی. صحبت از مردی است که ...

ارکین نیوز-در نگاه اول آرام، ساده و متواضع است اما پای صحبت هایش که بنشینی آنقدر حرف و البته درد دل برای گفتن دارد که ترجیح می دهی ساعتها سکوت کنی تا در سادگی سخنانش به واقعیتهای بسیاری دست پیدا کنی.

صحبت از مردی است که اگر چه امروز ۳۷ بهار عمرش را با روزهایی طلایی و خاطراتی شیرین و تلخ در ورزش سپری کرده اما هنوز هم قدرت و نیروی جوانی را برای ادامه کار در والیبال در خود می بیند. در سال ۱۹۸۹ یعنی در اولین سالی که تیم ملی ایران را در جهانی نوجوانان همراهی کرد که با تصاحب عنوان کاملترین بازیکن دنیا توجه اهالی والیبال جهان را به سوی خود جلب کرد. فرانسوی ها از همانجا دعوتش کردند اما بحث خدمت سربازی اش در میان بود و…
در خانواده ای متولد و بزرگ شد که تمامی هفت برادر والیبال بازی می کردند البته برادران بزرگتر که الگوی ابراهیم و برادر کوچکترش عثمان سن سبلی بودند نه در سالن، بلکه در زمین های خاکی روستای کرد آق قلا توپ می زدند.
بانک های ملی، رفاه و تجارت قصد استخدام اش را داشتند اما او دوست داشت دبیر ورزش شود تا از این طریق به جوانان شهر خود خدمت کند اگر چه حالا هم که در رشته تربیت بدنی مشغول ادامه تحصیل است حتی در این سن هیچ شغلی را به این کار ترجیح نمی دهد!

تا سال ۷۵-۷۶ به دوران قهرمانی خود در والیبال سالنی به طور غیر رسمی خاتمه داد و در سال ۷۷ زانویش را به تیغ جراحان سپرد، هر چند بعدها با ارومیه ادامه داد اما از سال ۸۰ که حدود ۳۲ سال داشت در کنار رحمان رئوفی در اولین دوره والیبال ساحلی کیش شرکت کرد و هفتم شد.
10056234-b
خودش می گوید: آن زمان هیچ چیز ازوالیبال ساحلی نمی دانستم، اما یکی دو سال بعد در غرب آسیا با کمترین تمرین اول شد. دومی آسیا در کیش، سومی و چهارمی آسیا اقیانویسه در تایلند و دومی آسیایی کیش در کنار آق محمد سلاق طی سالهای ۸۳ تا ۸۴ در آلبوم افتخاراتش به چشم می خورد.
از سالهایی دور تاکنون برای تیم های زیادی در لیگ برتر و دسته اول ایران توپ زد و افتخار آفرید، بانک ملی، فجر سپاه، فجر آق قلا، فولاد اهواز، ارومیه و…
به صحبتهایمان ادامه می دهیم، والیبال ساحلی در جمع پنج رشته پر طرفدار دنیا قرار دارد و رقابتهایش هم د رکمتر از یک ماه یک بار انجام می شود که متاسفانه در کشورمان با کم توجهی مسئولان به یک تا دو بار ختم می شود. ابراهیم می گوید: نداشتن زمین ساحلی را مشکل این ورزش می دانند، اما مگر یک زمین چقدر هزینه می خواهد؟ ما با ۲ میلیون تومان بهترین زمین ساحلی را در آق قلا احداث کردیم.
چگونه می شود که این رشته هزینه ی سنگین داشته باشد؟ در این منطقه بویژه در شهرهایی مثل آق قلا، گنبد، بندرترکمن، کردکوی و گرگان باید به جای یک زمین چند زمین ساحلی داشت.
در کشور هم باید به این رشته بها دهند، باشگاهها در کنار تیم سالنی، تیم ساحلی هم داشته باشند و مسابقات را هر یک ماه یک بار برگزار کنند، به جز کیش به شهرستانهای علاقه مند بکشانند.
در نگاه گرم و صمیمی اش خاطرات و سالها تجربه در کنار عشق و علاقه موج می زند، عشق و تعصبی که در برابر پیشنهادهای میلیونی تیم های بزرگ تهرانی، دست رد بر سینه پایتخت نشینان می زد.
کامل ترین بازیکن والیبال دنیا که از روستایی محروم برخاسته باز هم از آن دوران نوجوانی اش می گوید، دورانی که سالن محقر وکوچک آق قلا جوابگوی علاقه و اشتیاق بچه های روستا نبود.
19
خاطرات در کنار مربیان دلسوز و فداکار بودن مثل مرحوم خوشگلدی صحنه و شعبان چهارنایی، سالهای زندگی با توپ که برای ابراهیم و عثمان زمان و مکان خاصی نداشت، سالن، کوچه، خیابان، حیاط منزل و زمین های خاکی.
در والیبال ایران بازیکنانی آمدند که بعد از ابراهیم هم عناوین بهترین آسیا و دنیا را بدست آوردند اما آیا همه آنان شایستگی این عناوین را داشتند؟! او به همان نکته حساس و رایج در والیبال اشاره می کند، صغرسنی.
از روزهایی می گوید که خود جوان بود و بازیکنان جوان امروز را در آن زمان در سالن مسابقات می دید که حالا چندین سال است که همچنان در گروه سنی نوجوانان و جوانان جا خوش کرده اند و حالا هم به این عناوین رسیده اند، اما چه فایده اینان در بزرگسالان موفقیت زیادی نخواهند داشت.
گذشته ی والیبال، عشق و علاقه، تلاش و تمرینات، همدلی و وفاق به دور از هر گونه چشمداشتی و حالا و حالا حرکت در مسیری به نام ورزش حرفه ای، جایگزینی پول به جای عشق، رقم های میلیونی البته در این استان عدم برخورداری از حامیان قوی و وجود مدیران غیر ورزشی و برخوردهای سلیقه ای آنان که همه چیز را در والیبال این منطقه بر باد داد.
از همه اینها گفت و به پیام مخابرات هم رسید که چندی پیش چگونه با هدر دادن چند صد میلیون تومان نه در دسته یک موفقیت داشت ونه در لیگ برتر، آخر هم دو بازیکن بلغار را به خدمت گرفتند که یکی از آنان با بیش از ۴۰ سال سن مدعی بود ۳۷ سال است! او هم معتقد است اگر مخابرات نتیجه ای نگرفت کسی نگفت فقط مخابرات ضرر کرده بلکه ابهت والیبال این استان زیر سوال رفت.
سن سبلی می گوید: متاسفانه مدیران این استان هم نمی آیند تا بخشهای خصوصی و شرکتها را برای حمایت از والیبال ترغیب و تشویق کنند.چندسال پیش به مسئولین آق قلا پیشنهاد کردیم با ۲۰ میلیون یک تیم در دسته اول شرکت دهیم و تضمین می کنیم مقام آور هم باشد اما متاسفانه کسی قبول نکرد، چون دلشان برای ورزشکار نمی سوزد.
jq2s6igdvoq6ncunulgl
سالن شهر را هم به بخش خصوصی دادند، وقتی درخواست ساعت تمرین می کنیم ساعت ۱۱ تا ۱۲ و نیم شب یا ۳ بعد از ظهر را پیشنهاد می کنند شما بگویید این ساعت برای تمرین والیبال مناسب است؟ تازه سانس های تمرینی را هم به جای ۲ ساعت به یک ساعت و ۱۵ دقیقه رسانده اند، فقط برای درآمد زایی ولی بدترین ضربه را به ورزش و ورزشکار زده اند.
عناوین کسب شده ورزشی در داخل کشور
۱ – قهرمان والیبال مدارس راهنمایی کشور از سالهای ۱۳۶۴ تا ۱۳۶۶
۲ – قهرمان والیبال مدارس دبیرستان کشور از سالهای ۱۳۶۶ تا ۱۳۷۰
۳ – قهرمان والیبال جوانان کشور دو سال پیاپی در سالهای ۱۳۶۹ و۱۳۷۰
۴ – قهرمان والیبال کشور با تیم بانک ملی آق قلا در سال ۱۳۷۰
۵ – نائب قهرمان سوپر لیگ والیبال کشور با تیم بانک ملی در سال ۱۳۷۱
۶ – قهرمان سوپر لیگ والیبال کشور با تیم فجر تهران از سال ۱۳۷۲ تا ۱۳۷۴
۷ – نائب قهرمان سوپر لیگ والیبال کشور با تیم فولاد اهواز در سال ۱۳۷۵
۸ – قهرمان والیبال ساحلی کشور با تیم دانشگاه آزاد در شهرستان رودسر در سال ۱۳۸۱
۹ – قهرمان والیبال ساحلی کشور با تیم دانشگاه آزاد در کیش در سال ۱۳۸۲
۱۰ – قهرمان والیبال ساحلی کشور با تیم دانشگاه آزاد در کیش در سال ۱۳۸۳
۱۱ – قهرمان والیبال ساحلی کشور با تیم دانشگاه آزاد در کیش در سال ۱۳۸۳
۱۲ – نائب قهرمان والیبال ساحلی کشور با تیم دانشگاه آزاد در کیش در سال ۱۳۸۴
۱۳- نائب قهرمان والیبال ساحلی کشور با تیم دانشگاه آزاد در شهرستان چابکسر در سال ۱۳۸۵
۱۴ – قهرمان والیبال ساحلی کشور با تیم سایپا تهران در سال ۱۳۸۶
۱۵ – قهرمان والیبال ساحلی کشور با تیم دانشگاه آزاد در شهرستان آق قلا در سال ۱۳۸۷
۱۶ – قهرمان والیبال ساحلی کشور با تیم دانشگاه آزاد در سال ۱۳۸۸
۱۷ – قهرمان والیبال ساحلی کشور با تیم دانشگاه آزاد در سال ۱۳۸۹
۱۸ – قهرمان والیبال ساحلی کشور با تیم سایپا تهران در بندرانزلی در سال

عناوین کسب شده ورزشی بین المللی
۱ – عضو تیم ملی والیبال نوجوانان ، جوانان و بزرگسالان از سال ۱۳۶۶ تا ۱۳۷۶
۲ – کاملترین بازیکن جهان در مسابقات والیبال جهانی امارات متحده عربی در سال ۱۳۶۸
۳ – نائب قهرمان والیبال بین المللی جام فجر در تهران در سال ۱۳۷۲
۴ – قهرمانی والیبال بین المللی جام فجر در اصفهان در سال ۱۳۷۳
۵ – قهرمان والیبال ساحلی آسیایی بحرین در سال ۱۳۸۲ و کسب عنوان بهترین بازیکن این مسابقات
۶ – نائب قهرمانی والیبال ساحلی آسیایی تایلند در سال ۱۳۸۳
۷ – نائب قهرمانی والیبال ساحلی آسیایی تایلند در سال ۱۳۸۴
۸ – قهرمان والیبال ساحلی جهانی عمان در سال ۱۳۸۶
۹ – قهرمان والیبال ساحلی آسیایی تایلند در سال ۱۳۸۷

  • خداوردی - 2015-08-21 در 4:18 ب.ظ

    باسلام// ما باید قدر این چنین پیشکسوتان را بدانیم کسانی مثل ابراهیم سن سبیلی کم پیدا میشوند /ابراهیم از مکتب والیبال مرحوم خوش گلدی صحنه که تا به الان مربی مثل ایشان در ترکمن صحرا پیدانشده بیرون امده ودست پرورده ان مربی بزرگ وفقید بوده مگر ابراهیم یلمه تا به الان هم بازی نمیکند انهم شاگرد مرحوم استاد خوشگلدی صحنه بوده عثمان سن سبیلی برادر کوچک ابراهیم که زمانی که والیبال سالنی بازی میکرد چه کارها که با توپ وتور نمیکرد ابراهیم تا به این سن وبا این هم جوانان مفابله به مثل میکند ودر میادین تراز اول والیبال ساحلی که واقعا هم بازی کردن مشکل است بازی میکند او اولین نفری بود که کاملترین بازیکن جهان از ایران شد ما آق قلایها چه گوهر گرانبهایی داریم که باید وباید از ان به نحو احسنت استفاده کنیم//اداره ورزش باید کلاسها یا بهتر بگویم که کانون والیبال اختصاصی باید تشکیل دهد تا از ابراهیم وتجربیاتش استفاده شود از آقای یلقی رئیس اداره ورزش وجوانان شهرستان آق قلا میخواهیم که در این باره برنامه ای ترتیب بدهند تا با داشتن این گوهر گرانبها از وجودش در والیبال آق قلا به طور جد استفاده شود

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست