• تاریخ: 2015-09-12
  • شناسه خبر: 8032
  • 5,209 بازدید

عوامل موثر بر تعیین قیمت اسب ترکمن

ارکین نیوز – خداوردی طعنه : به طور کلی عوامل زیادی هستند که روی قیمت اسب ترکمن تاثیر می گذارند. در این جا به بعضی از آن ها اشاره ی مختصری می کنم: ۱-سیلمی:که نقش مهمی نه تنها در تعیین قیمت دارد بلکه سیلمی در حکم نام ...

ارکین نیوز – خداوردی طعنه : به طور کلی عوامل زیادی هستند که روی قیمت اسب ترکمن تاثیر می گذارند. در این جا به بعضی از آن ها اشاره ی مختصری می کنم:

۱-سیلمی:که نقش مهمی نه تنها در تعیین قیمت دارد بلکه سیلمی در حکم نام فامیل یک اسب عمل می کند. در ترکمن صحرا وقتی اسبی را می بینند مخصوصاً وقتی کره باشد قبل از اسم اسب اسم سیلمی را می پرسند.

افتخارات سیلمی و رگه خونی و اصالت آن اهمیت زیادی دارد.

۲-مادیان:به همان اندازه که پدرخوب و نژاده برای داشتن یک فرزند خوب و سالم مؤثر است نقش مادر نیز انکار نکردنی است.

توجه به کره های قبلی و رگه خونی مادیان کمک زیادی در تشخیص صلاحیت آن دارد.

۳-جنسیت:مادیان ها قیمت بیشتری نسبت به نریان ها دارند.

۴-مورد استفاده :اسب هایی که که مخصوص پرش هستند و از مانع های بلند می پرند قیمت بالاتری نسبت به اسب های هم تراز خود دارند.اسبی که کره می زاید ٬ اسبی که کورس می دهد٬اسب کلاسی و… این ها قیمت های متفاوتی دارند.

۵-سوابق:اسبی که در گروه یک می تازد٬ اسبی که در چند مسابقه ی زیبایی مقام اول را کسب کرده٬…این ها نیز قیمت اسب را بالا می برند.

۶-سن:مسلماً قیمت کره ی ۲ ساله با کره ی ۷ ماهه و همین طور با اسب ۲۵ ساله متفاوت است.

هزینه هایی که برای کره ۷ماهه صرف شده=۱-هزینه کشش+۲-نگهداری از مادیان آبستن به طول ۱۱ ماه+نگهداری از کره و خوراک آن به مدت ۷ ماه

(برای این از ۷ ماهگی شروع کردم که به طور معمول در این سن کره از مادر گرفته می شود)

تازه این فقط اول ماجراست باید حدود ۱۱ ماه دیگر نیز از کره نگه داری کنیم تا آماده ی استفاده شود.(آموزش سواری٬آمادگی برای کورس و …)حالا هزینه های بعدی نیز بماند.

این ها را گفتم تا بدانید این که قیمت یک اسب که ممکن است از ۲ ملیون باشد تا چند میلیارد فقط اول راه است خرج ماهی حداقل ۳۰۰ هزار تومان است که مشکل ساز می شود و این مبلغ تازه فقط برای وقتی است که اسب شما در سلامت کامل بسر ببرد(که ان شاا… برای سلامتی هیچ اسبی مشکلی پیش نیاید و هیچ کسی داغدار اسبش نشود) و همین طور بند رکابتان پاره نشود٬نیاز به افسار جدید نداشته باشید٬نعل اسب را عوض نکنید٬…

منبع:تجربه های شخصی خودم

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست