• تاریخ: 2015-01-12
  • شناسه خبر: 606
  • 1,493 بازدید

لغو اجرای خلیفه دردی طریک در تالار فخر الدین اسعد گرگانی

ارکین نیوز- به مناسبت هفته وحدت روز جمعه ۱۹ دی خلیفه دردی طریک در تالار فخرالدین گرگان اجرای کانسرت داشت که  بعلت بیماری اش این برنامه موسیقی لغو شد . خلیفه دردی طریک متولد سال ۱۳۳۴ شمسی روستایی در سه کیلومتری غرب آق قلا ...

IMG_8151

ارکین نیوز- به مناسبت هفته وحدت روز جمعه ۱۹ دی خلیفه دردی طریک در تالار فخرالدین گرگان اجرای کانسرت داشت که  بعلت بیماری اش این برنامه موسیقی لغو شد .

خلیفه دردی طریک متولد سال ۱۳۳۴ شمسی روستایی در سه کیلومتری غرب آق قلا به نام آق قبر می باشد. وی در خانواده ای فرهنگدوست و مستضعف دیده به جهان گشود. ۱۰-۱۲ سال بیشتر نداشت که به دور از چشم پدر که دوتارش در گوشه اتاق آویزان بود بر می داشت و نرم نرم ک با دستان کودکانه اش بر تارهای آن می نواخت . و با توجه به استعداد والا و علاقه فراوانی که داشت دیری نپایید که خود استادی چیره دست در خوانندگی شد.
وی اشعار آوازهایش را بیشتر از میان سروده های مختومقلی – مسکین قلیچ – ستار سوقی و همچنین عموی خویش جان محمد طریک انتخاب می کرد.
اولین استادش قزاق پنق بود که پایه های اصولی خوانندگی را به او آموخت . بعدها دردی طریک بواسطه مهارتی که در موسیقی سنتی پیدا کرده بود مدتی در رادیو گرگان به اجرای برنامه می پرداخت.

وی در جشنواره های مختلف داخلی و خارجی شرکت کرد و افتخارات زیادی کسب نمود . اجرای برنامه های زنده در کشورهای اروپایی از جمله آلمان – هلند – انگلستان، تحسین همگان را برانگیخت و نام ایران را در عرصه موسیقی سنتی دنیا بر سر زبانها انداخت.

باخشی دردی طریک در خوانندگی صاحب سبک است . هیچ باخشی دیگری همجون سبک وی نمی خواند .این هنرمند در این سبک شاگردانی را نیز تربیت کرده که می توان به رحیم خیوه لی – یحیی محمدزاده – نازبردی قره داشلی اشاره نمود .

وی پس از سالها تلاش در موسیقی سنتی ترکمن سرانجام در سال ۸۸ از طرف اداره ارشاد گلستان به زیارت خانه خدا اعزام گردید.
به باور خیلی از طرفدارانش ترکمن صحرا دیگر همچون دردی طریک نخواهد دید .

عکس اختصاصی ارکین نیوز

  • طرفدار - 2015-01-13 در 9:57 ب.ظ

    انشاا.. خداشفاش بده و دوباره محافل ترکمن ها را گرم کنه

  • توکلی - 2015-01-14 در 8:33 ق.ظ

    ا..شفا برسن….

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست