• تاریخ: 2015-11-10
  • شناسه خبر: 10340
  • 976 بازدید

فاجعه منا نباید تحریف شود/قدردانی از صبر و شکیبایی قوم ترکمن

ارکین نیوز – به گزارش خبرگزاری بسیج گلستان ؛حجت الاسلام و المسلمین سید علی قاضی عسگر نماینده ولی فقیه درحج و زیارت و سرپرست حجاج ایرانی در مراسم بزرگداشت جانباختگان گلستانی فاجعه منا درمصلی اهل سنت گنبدکاووس، اظهار ...

ارکین نیوز – به گزارش خبرگزاری بسیج گلستان ؛حجت الاسلام و المسلمین سید علی قاضی عسگر نماینده ولی فقیه درحج و زیارت و سرپرست حجاج ایرانی در مراسم بزرگداشت جانباختگان گلستانی فاجعه منا درمصلی اهل سنت گنبدکاووس، اظهار کرد: آنچه که شاهدان عینی این فاجعه بیان می کنند و آنچه را که خودمان از نزدیک مشاهده کردیم، بیانگر این است که این فاجعه یک حادثه معمولی نبود که بتوان به راحتی از کنار آن گذشت.
وی باتاکید برضرورت پیگیری این فاجعه از سوی جهان اسلام، گفت: برخی از مقامات سعودی چنین القا می کنند که این حادثه قضا و قدر الهی بوده درحالی که قصور و بی کفایتی آل سعود و ممانعت از خدمات رسانی اولیه، عمق فاجعه را بیشتر کرد
حجت الاسلام قاضی عسگر یادآور شد: مراسم حج سالهاست که درحال برگزاری است و آل سعود نیز دولت فقیری نیست که نتواند خدمات و امکانات رفاهی برای زائران خانه خدا فراهم کند
وی تصریح کرد: دولت آل سعود ازمحل برگزاری مراسم حج و فروش نفت، سالانه میلیاردها دلار درآمد کسب می کند که با بخشی از آن ظرف چند سال می توان امکانات رفاهی را برای زائران خانه خدا فراهم کرد
سرپرست حجاج ایرانی خاطرنشان کرد: درمحل حادثه که مشهور به خیابان ۲۰۴ با عرض ۱۵ متر است، کمترین امکانات رفاهی یا آب آشامیدنی وجود نداشت که اگر این امکانات فراهم بود و یا به نیروهای امدادی اجازه حضور درصحنه می دادند، از شدت فاجعه و نیز تعداد جانباختگان کاسته می شد.
وی با تاکید برضرورت برنامه ریزی برای آینده حج و نیز مشورت آل سعود با جهان اسلام برای برگزاری بهتر این مراسم معنوی، گفت: باید شرایط و امکانات به گونه ای فراهم شود تا حجاج با آرامش خاطر به کسب فضائل معنوی و روحانی از این سفر بپردازنند.
قاضی عسگر با بیان اینگه مرگ امری حتمی است و هیچ انسانی را از آن گریزی نیست، افزود:جانباختگان فاجعه منا به دلیل اینکه در بهترین حالات از دنیا رفتند در رده و مقام شهیدان راه خدا هستند و براساس آیات قرآن و حدیثی از نبی مکرم اسلام (ص)، وارد بهشت خواهند شد.
نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت همچنین با اشاره به تلاش های دست اندرکاران نظام جمهوری اسلامی در پیگیری فاجعه منا و انتقال پیکر جان باختگان به کشور، گفت: از اولین ساعات وقوع این حادثه تا الان مسئولان درحال تلاش هستند
وی افزود: این پیگیری ها تا مشخص شدن تکلیف همه جنازه ها و مفقودین و پیگیری مسائل حقوقی جان باختگان و استیفای آن ادامه دارد.
حجت الاسلام قاضی عسگر اضافه کرد: برای فراموش نشدن این فاجعه و ماندگاری آن درتاریخ شرح حال جانباختگان این فاجعه برای آیندگان تدوین و مستندسازی می شود زیرا دراین حادثه انسان های بسیار شایسته و بزرگی را از دست دادیم.
سرپرست حجاج ایرانی همچنین با عرض تسلیت به خانواده جانباختگان فاجعه منا، از صبر و شکیبایی مردم استان گلستان بویژه قوم ترکمن قدردانی کرد و گفت: این قوم و روحانیون آن در همه صحنه های انقلاب حضوری خوب داشته و خوش درخشیده اند.
وی، همراهی با انقلاب، یار و یاور رهبری بودن، محبت به اهل بیت عصمت و طهارت (ع)، حفظ وحدت و روحیه وحدت طلبی را از ویژگی های شاخص و بارز قوم ترکمن در استان گلستان دانست و برلزوم حفظ این ویژگی ها تاکید کرد.

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست