• تاریخ: 2015-06-19
  • شناسه خبر: 5089
  • 1,344 بازدید

شبکه های اجتماعی وکج فهمی ها از رسالتهای آن

ارکین نیوز – در روزهای اخیر در محیط برخی از گروههای فعال شاخص در بین فعالان ترکمن دو اشتباه معنادار و نامناسب ضرورت دقت بیشتر در این فضاها را دو چندان کرده است . اولین اشتباه رخ داده در یکی از گروههای شاخص ترکمن ، ...

images
ارکین نیوز – در روزهای اخیر در محیط برخی از گروههای فعال شاخص در بین فعالان ترکمن دو اشتباه معنادار و نامناسب ضرورت دقت بیشتر در این فضاها را دو چندان کرده است .

اولین اشتباه رخ داده در یکی از گروههای شاخص ترکمن ، اعلام اشتباه خبر فوت استاد یارمحمد آخوند نظری در بیمارستان بود .این شایعه به سرعت در فضاها و گروههای دیگر نیز پیچید و موجب تالم تعداد زیادی از شهروندان شد .این خبر بلافاصله تکذیب شد اما اثرات روحی و روانی آن قابل توجه بود .
اشتباه دوم رخ داده در این گروه اجتماعی بررسی گزینه های مناسب برای جانشینی استاد نظری بود .این رفتار کاملا اشتباه و برخلاف اصول عقل و اخلاق بود .علت اشتباه بودن این کار به چند علت است :
*علت اول این است که هنوز استاد یارمحمد آخوند نظری در قید حیات تشریف دارند و شایسته نیست در این شرایط افراد به فکر جانشینی ایشان باشند.
* علت دوم اشتباه بودن این رفتار این است که در صورت ضرورت تعیین جانشینی برای استاد نظری آیا این بحث باید در گروههای اجتماعی انجام گردد یا در جمع علما و فضلای ما در جامعه ؟آیا برخی از افراد که هیچ گونه آگاهی ازسلسله مراتب علما در ساختار حوزه های ما ندارند شایستگی بحث در این زمینه را دارند ؟قطعا این سوال قطعا منفی است.
* بعد سوم این مساله از ابعاد اول و دوم مهم تر است .بعد سوم این مساله این است که همه می دانیم بر خلاف سایر کشورهای مسلمان در بین اهل سنت ساکن گلستان جایگاهی بنام مفتی وجود ندارد .در این شرایط مسائل و رفتارهای فقهی ما ترکمنها در شهرهای مختلف بوسیله علمای بزرگ هر منطقه رفع و رجوع می گردد .
مثال تاریخی این ساختار جایگاه مرحوم عبدیجان آخوند تقصیر در کمش دفه و روستاهای اطراف آن ،جایگاه استاد حاجی محمد آخوند عابدی کر در بندر ترکمن و روستاهای اطراف این شهر ،حاج رجب محمد آخوند در بناور و روستاهای اطراف آن ،استاد تکه آخوند در گنبد وروستاهای اطراف و …بوده است .
واقعیت این است که تا به امروز درزمینه تعیین جانشین روحانیون شاخصی که از دنیا می روند در بین ما ملاک و رویه مشخصی وجود ندارد .اما بنظر می رسد دراین زمینه باید به سوابق افراد ،جایگاه مردمی علما و نگاه و پذیرش عمومی فرد جایگزین از جهت افکار عمومی باید توجه گردد.
ادامه زحمات استاد یارمحمد آخوند نظری هم از این قاعده مستثنی نیست .قطعا در این زمینه هم این ملاکها باید مد نظر قرار گیرد .بنابراین بحث در این زمینه و بررسی گزینه های جانشین در این مقطع و به شکلی که در روزهای گذشته مطرح شده است ،محلی از اعراب ندارد .

مجددا یادآوری می کنیم که باید به یاد داشته باشیم ما نهاد مفتی گری در بین خودمان نداریم که بخواهیم با درگذشت مفتی در زمینه مفتی جایگزین وارد بحث گردیم .
بنابراین بهتر است دقت کنیم در گروهای فعال در محیط های مختلف سراغ مقوله های تخصصی فقهی که بحث در این زمینه ها از صلاحیت ما خارج است نشویم .
ترکمن سسی

  • ا.ش - 2015-06-20 در 6:43 ب.ظ

    کلا من از کار بعضی از آدمای به اصطلاح تورکمن متعجبم … منتظرن یه توقی بخوره تا که سریع حکم نهایی رو بدن و بعضی های دیگرش هم بدون دونست صحت موضوع حرفهای آنان رو تایید بکنند.

    درگذشت عالم ربانی یارجان آخوند رو به تمامی تورکمنان غیور تسلیت می گویم…

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست