• تاریخ: 2015-07-27
  • شناسه خبر: 6628
  • 2,375 بازدید

زیور سازی صنعت دستی ویژه آق قلا

ارکین نیوز-ترکمن ها به استفاده بهینه از اوقات فراغت معروف هستند. امری که نماد بسیار مشخص آن صنایع دستی بسیار زیبای تولید شده توسط این قوم است. مردم آق قلا نیز مانند اقوام گنبدی، رامیانی و بندر ترکمنی توانایی بالایی در خل ...

ارکین نیوز-ترکمن ها به استفاده بهینه از اوقات فراغت معروف هستند. امری که نماد بسیار مشخص آن صنایع دستی بسیار زیبای تولید شده توسط این قوم است.

مردم آق قلا نیز مانند اقوام گنبدی، رامیانی و بندر ترکمنی توانایی بالایی در خلق آثار جاودانه از خود دارند به نحوی که برخی از صنایع دستی آنان از جمله زیورآلات ساخت این شهر شهرتی جهانی دارد.

هنر جواهر سازی در سنت و فرهنگ قدیمی ترکمن خاصه ساکنان آق‌قلا ریشه دارد و نسل به نسل به صنعت گران امروزی رسیده که آنها را «قزل اوستا» یعنی استادکار طلا می‌نامند.
استادکاران طلا در روزگاران گذشته، انواع اشیاء (غلاف و دسته شمشیر، چاقو، تفنگ) را با سنگ‌های قیمتی تزیین می‌کردند اما کار اصلی آنها تولید زیور آلات زنانه بود با اشکال هندسی که نوعی از زنجیره ارتباطات را در ذهن بیننده القا می‌کند و با طبیعت اطراف‌شان، پیوندی دیرینه دارد.

اصطلاح جواهر سازی اصطلاحی هنرمندانه است که از تخیل شاعرانه جواهر سازان سرچشمه می‌گیرد. بی‌جهت نیست که شاعران بزرگی چون مختومقلی و دلیلی در ابتدای زندگی خود، جواهرسازی برجسته بودند و بعد با نام شاعرانی هنرمند به شهرت رسیدند.

زیور آلات ترکمنی اصالتی دیرین به قدمت تاریخ دارد. این مدل از زیور‌آلات شاید در بین انواع دیگری از آن که در مناطق دیگر ایران ساخته می‌شده، منحصر به فرد است.
زیور‌آلات ترکمنی ویژگی‌های خاصی دارد. از جمله این‌که بسیار پرحجم و سنگین است و علاوه بر کاربرد طلا، از سنگ‌های قیمتی نیز در ساخت آن‌ها استفاده می‌شود. از آن گذشته خیلی از مواقع از فلزهایی چون نقره و یا آلیاژ‌های مختلف برای ساخت این دست از زیور آلات بهره برده می‌شود.

ترکمن‌ها خاصه اهالی آق قلا به سبب اعتقادات مذهبی خود کاربرد طرح انسان و دیگر موجودات جاندار را جایز نمی‌دانند در آثار هنری آنان تنها طرح‌های انتزاعی به چشم می‌خورد.
زیورآلات ترکمنی برای لباس و سر و پیشانی و مو گوش و گردن و پا به کار برده می‌شود. علاوه بر آن نوعی از این تزئینات متعلق به اسب‌های ترکمن است. مردان ترکمن هم زیورآلات مخصوص خود دارند. این بخش از فرهنگ ترکمن‌ها البته همچون بسیاری از المان‌های فرهنگی و سنتی ما در حال فراموشی است/قانون
images (44)
images (45)
images (46)

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست