• تاریخ: 2016-05-29
  • شناسه خبر: 18072
  • 567 بازدید

تصویب پیشنهاد تدوین استاندارد ملی آلاچیق ترکمن

ارکین نیوز – مدیر کل میراث فرهنگی گلستان گفت: پیشنهاد تدوین استاندارد ملی دو رشته صنایع دستی نواربافی کتول و آلاچیق ترکمن، در کمیته برنامه ریزی تدوین استاندارد ملی کشور تصویب شد. به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران ( ...

ارکین نیوز – مدیر کل میراث فرهنگی گلستان گفت: پیشنهاد تدوین استاندارد ملی دو رشته صنایع دستی نواربافی کتول و آلاچیق ترکمن، در کمیته برنامه ریزی تدوین استاندارد ملی کشور تصویب شد.
به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه گلستان، ابراهیم کریمی اظهار کرد: با پیشنهاد تدوین استاندارد ملی دو رشته نوار بافی کتول و آلاچیق ترکمن، تدوین پیش نویس استاندارد ملی مذکور با همکاری کارشناس معاونت صنایع دستی اداره کل و کارشناس استاندارد آغاز شد. وی افزود: این پیشنهاد در کمیته برنامه ریزی تدوین استاندارد ملی کشور با حضور اعضای کمیته برنامه ریزی تدوین و نمایندگان سازمان میراث فرهنگی کشور و کارشناس مرتبط با استاندارد این اداره کل و کارشناس اداره کل استاندارد استان در سالن جلسات استاندارد کشور برگزار شد. کریمی تصریح کرد: پس از بررسی پیشنهاد مذکور، پیش نویس مربوطه به تصویب رئیس و اعضای کمیته ملی می رسد و پس از اعمال اصلاحیات مطرح شده در جلسه، متن استاندارد با ملزومات آن به دفتر تدوین ارائه خواهد شد و دفتر تدوین نیز به استاندارد تصویب شده یک شماره ملی مطابق دستورالعمل “اختصاص شماره به استانداردهای ملی ایران” اختصاص خواهد داد.سپس استاندارد مذکور به مدیریت روابط عمومی استاندارد، چاپ و منتشر خواهد شد و نسخه الکترونیکی آن بر روی سایت سازمان استاندارد قرار می گیرد. این برای چهارمین بار در استان است که رشته صنایع دستی، شماره استاندارد ملی دریافت می کند. مدیر کل این دستگاه اجرایی خاطرنشان کرد: پیش از این ۳ رشته صنایع دستی شامل سوزن دوزی ترکمن، زیورآلات ترکمن و ابریشم بافی موفق به اخذ کد استاندارد شده اند. وی تصریح کرد: برای اولین بار در سال ۹۱، رشته نساجی به تصویب رسید و دفتر تدوین استاندارد ملی به استاندارد تصویب شده شماره ۱۶۱۴۹ را اختصاص داد و استاندارد مذکور به مدیریت روابط عمومی استاندارد چاپ و منتشر شده و نسخه الکترونیکی آن بر روی سایت سازمان استاندارد قرار گرفت. براساس این شماره استاندارد ملی، محصول تولید شده نشان استاندارد ملی دریافت کرده و اداره استاندارد برکیفیت محصول نظارت خواهد داشت.

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست