• تاریخ: 2016-05-20
  • شناسه خبر: 17785
  • 617 بازدید

مراسم بزرگداشت مختومقلی فراغی در استان گلستان برگزار شد

ارکین نیوز-مراسم بزرگداشت دویست و هشتاد و سومین سالگرد تولد شاعر ایرانی ترکمن مختومقلی فراغی با حضور معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور در شهرستان مراوه‌تپه استان گلستان برگزار شد. به گزارش خبرگزاری ...

ارکین نیوز-مراسم بزرگداشت دویست و هشتاد و سومین سالگرد تولد شاعر ایرانی ترکمن مختومقلی فراغی با حضور معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور در شهرستان مراوه‌تپه استان گلستان برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از مراوه‌تپه، مراسم بزرگداشت دویست و هشتاد و سومین سالگرد تولد شاعر شهیر ایرانی ترکمن مختومقلی فراغی صبح امروز با حضور نوبخت معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور در شهرستان مراوه‌تپه استان گلستان برگزار و در این مراسم از کتاب ترجمعه اشعار وی رونمایی شد.

در این مراسم کتاب اول ترجمه اشعار مختومقلی فراغی با حضور معاون رئیس جمهور رونمائی شد.

در این کتاب ۱۰۰ بیت از اشعار مختومقلی فراغی توسط ۶ پژوهشگر به فارسی ترجمه و اشعار آن از نظر موضوعی مورد تحقیق و پژوهش قرار گرفته است.

در این مراسم هنرمندان ترکمن، موسیقی اصیل ترکمنی اجرا کردند.

مختومقلی فراغی شاعر شهیر ترکمن در سال یک هزار و ۱۱۲ هجری شمسی در روستای “حاجی قوشان” از توابع شهرستان گنبدکاووس به دنیا آمد، پدرش دولت محمد آزادی از شاعران سرشناس قرن دوازدهم ترکمن و گوگلان و مادرش ارازگل از طایفه گوکلان، تیره گرکز بود.

این شاعر شهیر ترکمن در سال یک هزار و ۱۶۹ هجری شمسی درگذشت و بدن او را حوالی روستای آق تقای در ۴۰ کیلومتری غرب مراوه تپه و در جوار آرامگاه پدرش به خاک سپردند.

هر ساله در ایام ولادت این شاعر شهیر ترکمن برنامه های متنوع فرهنگی هنری با حضور جمع کثیری از علاقه‌مندان به این شاعر و نیز برخی مقامات استانی و کشوری و خارجی از کشور ترکمنستان در شهرهای ترکمن‌نشین و به ویژه بر سر مزار فراغی برگزار می‌شود/تسنیم

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست