• تاریخ: 2015-07-20
  • شناسه خبر: 6369
  • 1,998 بازدید

گزینه های احتمالی حوزه گرگان و آق قلا برای حضور در مجلس دهم

ارکین نیوز – با نزدیک شدن به دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی، فضای کشور حال و هوای دیگری گرفته است. گمانه زنی برای حضور کاندیداها و کسب رأی لازم برای نمایندگی از حوزه انتخابیه از برنامه های شب نشینی سیاسیون ش ...

ارکین نیوز – با نزدیک شدن به دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی، فضای کشور حال و هوای دیگری گرفته است. گمانه زنی برای حضور کاندیداها و کسب رأی لازم برای نمایندگی از حوزه انتخابیه از برنامه های شب نشینی سیاسیون شده است.

برخی از شنیده ها و تحلیل ها به شرح ذیل است:

براساس پیش بینی ها به احتمال زیاد حجت الاسلام دکتر سید علی طاهری و عیسی امامی نمایندگان فعلی مجلس شورای اسلامی بار دیگر کاندیداها خواهند شد. آن ها با عملکرد نسبتا خوب شان شاید بتوانند مجددا در انتخابات پیروز شوند.

از نمایندگان دوره ­های گذشته نام سید سبحان حسینی و عبدالحسین ناصری شنیده می شود. احتمالا سید سبحان حسینی به خاطر شکست سنگین در دوره هشتم مجلس دیگر کاندیدا نخواهند شد. ضمنا سیستانی های مقیم گرگان به دنبال گزینه جدیدی مانند خانم قدسیه آب شناس یا عباس نیاوند هستند. به همین جهت ناصری از حوزه دیگری قصد حضور در انتخابات مجلس را دارد.

ترکمن ها به دنبال عبدالناصر ایزدی یا فرهاد توماج هستند. ایزدی در دوره هشتم مجلس شورای اسلامی نفر دوم شد. ولی با شکایت ناصری از حضور در مجلس بازماند لذا در صورت حضور مجدد، یک رقیب بزرگی برای همه کاندیداها خواهد بود. فرهاد توماج کاندیدای شناخته شده ای نیست ولی اگر ترکمن ها بخواهند می توانند او را به صدر جدول کاندیداها بیاورند.

در دوره های گذشته، انتخابات رنگ قومی و قبیله ای گرفت و این دو قوم شکست خوردند. در این دوره قوم ترکمن و سیستانی نگاه عمیق تری به انتخابات خواهند داشت. بویژه از این جهت سایر کاندیداها به دنبال حضور در محافل و مجالس آن ها بویژه ترکمن ها هستند تا از این طریق بتوانند رأی دوم قومیت ها را بگیرند. ترکمن ها در طی نه دوره تاکنون نتوانسته اند یک نماینده از حوزه انتخابیه گرگان و آق قلا داشته باشند.

البته در بین قوم سیستانی نام مهندس محمود سالاری رئیس هئیت مدیره انبوه سازان گلستان و مجری طرح آفتاب هم دیده می شود که او از فعالین نزدیک به تفکر اصلاح طلبی در بین سیستانیها می باشد ، در این بین زهرا نورا عضو چند وره شورای شهر گرگان نیز تصمیم گرفته از حوزه آزادشهر و رامیان وارد کارزار انتخابات دهم شود.

در این دوره عبدالرضا چراغعلی و نبی هزارجریبی نفرات اول و دوم شورای شهر گرگان که در موعد مقرر از سمت خود استعفا کردند، سخت مشغول رایزنی با مردم و گروهها هستند. کسب رأی اول و دومی در انتخابات شوراها از میان ۱۴۰ نفر کاندید،ا کار ساده ای نیست و برای پیروزی در انتخابات مجلس بسیار امیدوارکننده خواهد بود. هزار جریبی و عیسی امامی هر دو از اهالی روستاهای غرب استان هستند، حضور همزمان آن ها باعث شکسته شدن آرای مردم این منطقه خواهد شد.

دکتر سید عبدالله میراکبری و شیخ اسماعیل اسلامی به ترتیب دو کاندیدای اصلاح طلبان در دوره های پنجم و نهم بودند، اگرچه نتوانستند به مجلس راه یابند ولی رأی آبرومندانه ای داشتند. تاکنون اتحادیه انجمن اسلامی و بزرگان اصلاحات روی دکتر میراکبری اجماع کردند.

شاید به زودی شیخ اسلامی هم به عنوان کاندیدای دوم اصلاح طلبان مطرح شود. اسلامی به جهت روحانی و دانشگاهی بودن گزینه مناسبی است. وی در دوره قبلی به عنوان تنها کاندیدای اصلاحات در انتخابات شرکت کرد و قریب به ۲۰ هزار تا رأی آورد. نکته جالبتر اینکه هر دو نفر اهل روستای مرزنکلاته واقع در شرق گرگان هستند.

اما طیف تندروتر اصلاح طلبان در استان که توسط مجمع مشورتی اصلاح طلبان استان هدایت می شود بعضا نام محمدرضا صالحی را برای مجلس دهم از حوزه گرگان مطرح می کند .

قاسم حاج محمدی و سید هادی حسینی دو کاندیدای اصولگرا و با اخلاق به ترتیب در دوره­های نهم و هشتم مجلس بودند و آرای خوبی هم کسب کردند. بعید است که آن ها بخواهند دوباره حضور یابند. زیرا به جهت فضای حاکم در کشور بویژه در استان، اصولگرایان نمی خواهند کرسی های مجلس را از دست بدهند لذا جهت جلوگیری از شکستن آرا تنها با یک یا دو کاندیدا حضور خواهند یافت که حجت الاسلام طاهری یا دکتر محمد عباسی (از وزرای دولت نهم و دهم) در رأس کاندیداهای اصولگریان خواهند بود.

همچنین برخی منابع نزدیک به دکتر محمد عباسی گفته اند که وی به جهت وحدت میان اردوگاه اصولگرایان قصد حضور در انتخابات را ندارد و احتمالا صاحب حجتی یکی از جوانانی که قرابت فکری نزدیکی با وی دارد پای به عرصه انتخابات مجلس دهم خواهد گذاشت.

مطالب بالا تحلیل هایی است که بر اساس تجربه ثابت شده است و هیچ گاه نفی کننده توانایی های کاندیداهای دیگر نخواهد بود. از جمله افراد توانمندی که در این دوره حضور خواهد یافت، دکتر بابک دربیکی جوان با علم و خوشنام گرگانی است. وی هم اکنون مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی کشور است.

به غیر از آنچه گفته شد باید گفت دولت یازدهم قصد دارد از ظرفیت مجلس برای پیشبرد اهدافش استفاده کند لذا در همه حوزه های انتخابیه یک یا چند کاندیدا دولتی محسوب می شوند. از حوزه انتخابیه گرگان و آق قلا نام علی اکبر جلالی مشاور استاندار شنیده می شود. دکتر صادقلو در همه جا از وی به عنوان یار همیشگی و مردی توانا نام برده است.

البته در گوشه و کنار نام مدیران میانی و بازنشسته هایی چون مسلم دادا ، مهندس الوند ، سلمانی ، صلبی ، سید احمد حسینی ، محمد حسین علی اصغری ، حسین امیرخانی ، محمد باقر محمد شفیع و … شنیده می شود.

البته هنوز زمان زیادی تا انتخابات مانده است و باید منتظر روزهای آتی بود…/ گلستان ما
** ارکین نیوز :البته به نظر می رسد سایت گلستان ما از تحلیل مسائل انتخاباتی حوزه آق قلا عاجز مانده و عمدا و یا سهوا از مطرح کردن افراد قوی انتخاباتی ترکمن همچون مهندس امانزاده ، دکتر توسلی ودکتر گرکز که از جایگاه اجتماعی و مقبولیت انتخاباتی بالاتری بیش از ناصر ایزدی بین مردم دارند؛ ترس دارد.
البته نگاه مغرضانه سایت گلستان ما به منطقه ترکمنصحرا در بیان تعداد شرکت کنندگان مراسم عید فطر قره بلاغ که جمعیت ۷۰ هزار نفر ی را کمتر از ۷ هزار نفر نوشته بود ؛ کاملا مشهود است.

  • مراد - 2015-07-21 در 8:15 ق.ظ

    نظر مدیر محترم سایت کاملا صحیح است این سایت یک سایت سو گیر است

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست