• تاریخ: 2015-07-27
  • شناسه خبر: 6637
  • 1,026 بازدید

مذاکرات ایران و ترکمنستان بر سر تسویه بدهی ها

ارکین نیوز – امیرحسین زمانی نیا، معاون امور بین الملل و بازرگانی وزیر نفت، با بیان این که ایران هم اکنون حدود یک میلیارد دلار قرارداد آماده امضا با ترکمنستان دارد، در حاشیه دیدار امروز (یکشنبه) بیژن زنگنه، وزیر نفت ...

ارکین نیوز – امیرحسین زمانی نیا، معاون امور بین الملل و بازرگانی وزیر نفت، با بیان این که ایران هم اکنون حدود یک میلیارد دلار قرارداد آماده امضا با ترکمنستان دارد، در حاشیه دیدار امروز (یکشنبه) بیژن زنگنه، وزیر نفت و رشید مرداف، وزیر خارجه ترکمنستان، گفت: در این جلسه علاوه بر تاکید بر گسترش روابط تجاری دو کشور، درباره نحوه تسویه بدهی ها نیز گفت و گو و مذاکراتی انجام شد.

وی با بیان این که شرکت های ایرانی باید تلاش کنند با ارائه محصولات با کیفیت و قابل رقابت با کشورهایی همچون ترکیه و روسیه که بازار ترکمنستان را در اختیار دارند، نقش مهمی در بازار این کشور ایفا کنند، گفت: هم اکنون محصولات پتروشیمی ایران بسیار باکیفیت تر از دیگر رقبا است، بنابراین ضروری است شرکتهای ایرانی با تمام توان و قدرت در این زمینه فعالیت کنند.

*بسته ۳۰ میلیون دلاری پیشنهادی ایران
چندی پیش محمدتقی امان پور، مشاور وزیر نفت، از پیشنهاد یک بسته ۳۰ میلیارد دلاری شامل ساخت انواع کالا و پروژه های ایجاد پالایشگاه، نیروگاه و مجتمع های پتروشیمی به ترکمنستان خبر داد و گفت: وزارت نفت ایران در تمامی این بخش ها حمایت خود را از شرکت های ایرانی برای فعالیت در ترکمنستان اعلام و حدود ۷۰ شرکت ایرانی نیز به این کشور معرفی کرده است. هم اکنون برخی از شرکت های ایرانی در مناقصات برنده شدند و در حال امضای قراردادهای بسیار خوبی نیز هستند.

وی افزود: ایران پروژه هایی را به ترکمنستان پیشنهاد داده که مذاکرات مربوط به آنها در حال انجام است. این برنامه ها چه در زمان تحریم و چه زمان بعد تحریم قابل اجرا است و وزارتخانه های دیگر نیز می توانند با بهره گیری از این برنامه ها برای صادرات کالا به کشورهای دیگر استفاده کنند.

تلاش بر افزایش برقراری روابط تجاری بیشتر با ترکمنستان درحالیست که عراقی، مدیر عامل شرکت ملی گاز، زمستان سال گذشته گفت:‌ به رغم کلیه مشکلات موجود در شرکت گاز بدهی ترکمنستان پرداخت شده و مشکلی از این نظر وجود ندارد.

*مشکلات تجاری با ترکمن ها
اما رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی با اشاره به مشکلات موجود پیرامون تجار ایرانی با ترکمن ها اظهار کرد: بعضی از شرکت های ترکمن بدهکار، منحل شده یا مدیران آنها درگذشته اند همین دریافت مطالبات تجار ایران را به درازا کشانده و احتمال نقد آن را نیز با مشکل روبه رو شده است.

صمدی افزود: دولت ترکمنستان نیز در امور تجار بدهکار ترکمن دخالتی نمی کند و این روند دریافت مطالبات را دشوارتر کرده است.

جمهوری اسلامی ایران افزون بر هزار و ۲۰۰ کیلومتر مرز مشترک آبی و خاکی با جمهوری ترکمنستان دارد که صادرات و واردات به این کشور از چهار گذرگاه مرزی صورت می گیرد.
موج

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست