• تاریخ: 2015-01-11
 • شناسه خبر: 561
 • 3,188 بازدید

متن سخنرانی دبیرکل اقوام در دیدار با حضرت آیت ا.. نورمفیدی

بسم ا..الرحمن الرحیم ارکین نیوز-با کسب اجازه از سروران و فرهیختگان عزیز، ضمن سلام و عرض ادب خدمت حضرت عالی و حضار محترم ،میلاد باسعادت پیامبر گرامی اسلام و حضرت امام جعفر صادق (ع) و نیز هفته وحدت را تبریک عرض نموده و بخا ...

بسم ا..الرحمن الرحیم
ارکین نیوز-با کسب اجازه از سروران و فرهیختگان عزیز، ضمن سلام و عرض ادب خدمت حضرت عالی و حضار محترم ،میلاد باسعادت پیامبر گرامی اسلام و حضرت امام جعفر صادق (ع) و نیز هفته وحدت را تبریک عرض نموده و بخاطر وقتی که دراختیار ما گذاشتید از حضرت عالی بی نهایت سپاسگزاریم .
پیام هفته وحدت این است که مسلمانان همه با هم برادرند. پیام گران سنگ این هفته این است که بدانیم بها دادن به اختلافات ظاهری، سطحی نگری است. وحدت ضرورتی انکارناپذیر برای امت اسلامی است. گرفتاری های امروز مسلمانان درنتیجه تفرقه است. جهان اسلام بیش از همیشه نیازمند وحدت است. معنای صحیح وحدت شیعه و اهل سنت این است که باتوجه به اینکه بین دو مذهب مشترکات بسیاری است ( محور، کتاب خدا – سنت نبی اکرم (ص) – شریعت اسلامی ) ، دوگروه باید بر محور این مشترکات به هم نزدیک شوند و برای حفظ و تعالی اسلام با همدیگر همکاری و همیاری داشته باشند .
بنده محب عالم و بعد از آن محب ایران و بعد از آن محب خاک پاک ترکمن صحرا و گلستان هستم. کنش اخلاقی راستین به ما می گوید که برای خدمت به جامعه و همنوعان خود، بایستی برخی از میل های فردی خود را فدا کنیم .
تاریخ را همیشه انسانهای بزرگ ساخته اند. تاریخ، مظهر اراده انسانهای بزرگ بوده است.
می خواهم به دغدغه ای اشاره نمایم که دغدغه ی فکری همهء ماست. دغدغه ی فرهنگ، دغدغه هویت، دغدغه هویت قومی و ملی .
ما همراه با انقلاب اسلامی، خیلی از راه ها را طی نموده ایم . اما، اما، من درمانده ام.
من عاجزم از انتخاب یک اسم، برای تعیین سرنوشت یک نام، تاریخ من زیر سوال رفته است . تاریخ من دارد مسیر بیراهه ای را می پیماید. ما باید این مسیر تاریخی را بخوبی بسرمنزل مقصود برسانیم.
تاریخ اترک، تاریخ پیشینیان من بوده و است. تاریخ اترک، تاریخ ترکمن صحراست. تاریخ اینچه برون، تاریخ منطقه وسیعی از جغرافیای ترکمن صحرا و گلستان است. تاریخ ترکمن صحرا بخش گسترده ای از تاریخ نیاکان ما درسرزمین متمدن ایران بزرگ بوده است. ما نباید بدست خودمان، این تاریخ را تحریف بکنیم.
حضرتعالی استحضار دارید که راه آهن منطقه اترک، بعد از افتتاح راه آهن ایران، ترکمنستان و قزاقستان توسط ریاست محترم جمهور، به راه آهن شمال شرق تغییر نام یافت. در واقع هویت اترک زیر سوال رفت.
اترک همچون رود ارس که برای هموطنان ترک ما ارزش دارد، برای ما نیز اترک، ارزشمند است. همچون دریاچه ارومیه برای آذربایجانی ها، همچون دریاچه هامون برای سیستانی ها، همچون رود کارون برای خوزستانی ها، همچون البرز، زاگرس ، همچون قله های دماوند، سبلان و دنا، همچون زاینده رود، سی و سه پل و پل خواجو، همچون طاق بستان و کوه بیستون برای ملت ایران. همهء اینها جزئی از هویت ملی ما ایرانی هاست.
اترک نیز بخشی از هویت من ایرانی ترکمن می باشد. تجربه نشان داده است که ترکمن صحرا همواره ایرانی بوده و ایرانی باقی خواهد ماند و خواست تودهء مردم ترکمن نیز جز این نیست.
میخواهم ثابت کنم که یک ایرانی ام، زاده گلستانم، دست پروردهء ترکمن صحرای ایرانم، تحصیل کرده انقلاب اسلامی ام، خدمت کرده به نظام اسلامی ام.
اما بدینوسیله بابت تغییر نام راه آهن منطقه اترک اعتراض می نمایم. اترک، جزئی از هویت ملی ایران است که از کوههای هزارمسجد در خراسان رضوی شهرستان قوچان سرچشمه گرفته و در ناحیه چات، مرز ایران و ترکمنستان می شود. پنجمین رودخانه بلند ایران است و ما مفتخریم که اترک در بخشی از ترکمن صحرا از جمله مناطق آلاگل، آلماگل و خیلی از نقاط دیگر منشاء خیر و برکت برای ایران می باشد.
اعتراض من دلیل بر این نیست که مخالف و دشمن شما باشم. من، دوست، برادر و یاور شما در مسیر طولانی انقلاب اسلامی ایران، چه در دوران جنگ، چه در ایام سازندگی، چه در دوره اصلاحات و بقیه دوران بوده ام.
بنابراین، از حضرت عالی و مسئولین محترم ذیربط درخواست می نماییم که بگذارید راه آهم منطقه اترک به همین نام باقی بماند و تاریخ ما، مسیر درست خودش را طی نماید. سخن زیاد است و گذشتنی از آنگونه که به علت ضیغ وقت مجالی برای بیان نیست.
مسئله مهم اینست که ما چطور می توانیم با تعامل بیشتر با استفاده از ظرفیت های یکدیگر کشتی نظام اسلامی را به پیش ببریم.اگر بخواهیم در این راه به موفقیت برسیم، بایستی یک چشم انداز مشترک ترسیم بکنیم. ارائه گر برنامه ای مدوّن برای توسعه مشارکت اقوام در ایجاد ایرانی قدرتمند و سرافراز باشیم.
به امید فردایی روشن تر برای ایران اسلامی… والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته … سپاسگزارم.

عبدالغفار رادمهر – دبیر کمیته اقوام و مذاهب ستاد روحانی در استان گلستان

 • کسلخه - 2015-01-13 در 9:35 ب.ظ

  ما مردم ترکمن صحرا از این مرد باغیرت ترکمن که مشکلات ما ترکمن ها را به گوش مسئولین می رساند تشکر می کنیم.و از حاج آقا نورمفیدی که همیشه یا و یاور مردم ترکمن صحرا بودند تقدیر می نماییم.

 • سقر - 2015-01-13 در 9:38 ب.ظ

  زنده باد ترکمن صحرا-زنده باد گلستان و زنده باد ایران و ایرانی

 • توکلی - 2015-01-14 در 8:37 ق.ظ

  باتشکر از آقای رادمهر.انشاا.. اترک به جایگاه خود برگردد که نماد ترکمن صحرا می باشد

 • معین - 2015-01-14 در 8:35 ب.ظ

  اترک برازنده ترکمن صحرا.اترک را به جایگاه خور برگردانید

 • مسعود - 2015-01-16 در 6:28 ب.ظ

  اترک زیبنده ترکمن صحرا.ریل قطار به طرف اترک.پس چرا باید اترک حذف شود؟مسئولان بیدار شوندو اترک را برگردانند

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست