• تاریخ: 2015-10-21
  • شناسه خبر: 9609
  • 1,075 بازدید

شنیده های انتخاباتی ترکمن صحرا بعد از فاجعه منا

ارکین نیوز – فاجعه تاسف برانگیز منا تالم خاطر عمومی را به همراه داشت به نحوی که کلیه امور روزمره را تا مدت ها تحت شعاع حوادث و اتفاقات خود قرار داد. داوطلبین انتخاباتی نیز برهمین اساس در هفته های بعد از این رویداد ...

ارکین نیوز – فاجعه تاسف برانگیز منا تالم خاطر عمومی را به همراه داشت به نحوی که کلیه امور روزمره را تا مدت ها تحت شعاع حوادث و اتفاقات خود قرار داد.

داوطلبین انتخاباتی نیز برهمین اساس در هفته های بعد از این رویداد تلخ برنامه فعالیتهایشان را به حالت تعلیق در آورده و اکنون پس از گذشت چند هفته از تلخ ترین عید مسلمانان ، زندگی با تمامی ابعاد غیر قابل پیش بینی خود می رود تا به حالت عادی بازگردد .هرچند که یاد و خاطره درگذشتگان حج تمتع در ایام مربوطه تا سالیان دراز گرامی داشته خواهد شد.
۱- فاجعه منا برنامه ی فعالیت تعدادی از کاندیداهای فعال را به حالت تعلیق در آورد ولی برای برخی دیگر که از ابتدا چراغ خاموش حرکت می کنند به لحاظ تاکتیکی تفاوت چندانی نداشت و بنظر باید دلایل غیر فعال بودن این عده مورد ارزیابی و کارشناسی قرار بگیرد.
۲- یک عضو اصلاح طلبان استان گلستان می گوید:داوطلبینی که صرفا نامشان شنیده می شود در لیست انتخاب آنها قرار ندارند.
۳- پس از حوادث تلخ منا تنی چند از کاندیداها با انتشار پیام مراتب تسلیت خود نسبت به خانواده های داغداران را ابراز داشتند جالب آنکه انگشت شماری از داوطلبان حوزه غرب مجهول ماندن سرنوشت حاجیه خانم مرجان نازقلیچی فرماندار بندرترکمن را بهانه قرار داده و در واقع نخواستند قبل از تصمیم نهایی متحمل هزینه های از این دست و هر چند اندک شوند.
۴- در بندرترکمن برخی فعالان صاحب نام و لیدرهای انتخاباتی تاثیرگذار به شبکه مجازی تحت عنوان انتخاب اصلح پیوسته اند.یک عضو این گروه می گوید:اعضای انتخاب اصلح قبلا در شبکه های مجازی دیگر عضو بودند و بر اساس تفکر واحدی که داشتند اقدام به راه اندازی شبکه جدید کرده اند با ای نحال ما ارتباط خود را با دوستان شبکه های دیگر حفظ کرده ایم.
۵- براساس شنیده های موثق شبکه انتخاب اصلح اقدام به تماس تلفنی با کلیه داوطلبین حوزه بندرترکمن و گمیشان کرده و نظرات شان را پیرامون بحث ائتلاف جویا شده است.غالب کاندیداها هم با ارائه نظرات خود طبق معمول از این طرح استقبال بعمل آورده اند.یک داوطلب هم معترض شده که در جریان تماسها چرا نام وی را از قلم انداخته اند.
۶- یک عضو فعال شبکه ی وایبری می گوید:اینکه بعضا شنیده می شود ,در صورت ثابت ماندن داوطلبین حوزه ی بندرترکمن و گمیشان،مردم به کاندیدای دیگری رای خواهند داد,در واقع ترفند اندک طرفداران بر جایی مانده از رقیب است و آنها با این اقدامات راه به جایی نخواهند برد.
۷- آنه محمد گل سرکشی متعدد به روستاها و مکان های مختلف را دنبال می کند و چشم امید زیادی به آراء طرفداران اصلاحات دارد.وی که در انتخابات ششم و هفتم مجلس جزو طرفداران ولی پور بود این بار رقیب طیف وی به شمار می رود و در این راستا وی مذاکره با طرفداران نماینده سابق مجلس را دردستور کار خود قرار داده است.
۸- مهران شکیبایی داوطلب حوزه گمیشان فعالیت در بندرترکمن را مورد توجه خود قرار داده و در هر چهارشنبه شب به میزبانی یکی ازشهروندان بندر جلسه ترتیب می دهد.بنابر اظهارات نزدیکان وی،جلسه اخیر تشکیل شده در منزل حامد امانی کر استقبال بالایی به همراه داشته است.
۹- اعلام حمایت ایوب آرخی قهرمان و رکورد دار پرتاب نیزه ی کشور و عبدالجلیل توماچ قهرمان دو میدانی دهگانه کشور از سعید اسکندریان انرژی متفاوتی به جلسات وی بخشیده است.گروه منتصب به اسکندریان از شروع فعالیت شان تا کنون برنامه جذب افراد صاحب نام را در دستور کار خود قرار داده اند.این داوطلب شنبه شب گذشته بیست و پنجم در گمیشان منزل قره جه خوزینی معلم فرهنگی تشکیل جلسه داد.
۱۰- رجب محمد آبادی آخر هفته های پر ترافیکی را پشت سر می گذارد.نیروهای سر شناس آبادی همسو با وی روی دیدارهای موردی و گفتگوی چهره به چهره را متمرکز شده اند تا از وقت بهترین استفاده را کرده باشند.طرفداران این داوطلب مدعی اند آنها با این راهکار در جلب حمایت مردمی موفق عمل کرده اند.
۱۱- تیمور کرداری در کمش تپه با فعالان گروه بانوان جلسه هم اندیشی برگزار نمود.بانوان نیمی از رای دهنده ها را تشکیل میدهند و هم اکنون رایزنی گروه بانوان کرداری با اهالی حوزه شروع شده است.این داوطلب در صحبت هایش با بانوان مهمترین مسائل مربوط به آنها از جمله اشتغال را مورد توجه قرار داده است.
۱۲- عزیز چوگان هوادار سابق نظری مهر و محمد قلی ایری به نیروهایش گفته تا مادامی که داوطلبین صحبت های شفافی ارائه ندهند از کسی اعلام نخواهند کرد.عزیزچوگان مدعی شده حمید گوگلانی که از نظری مهر حمایت می کند درطول ماه های تابستان بارها با وی دیدار و تماس گرفته است.از سوی دیگر حسین جعفری چوگان که ارتباط کمی با رسانه ها دارد و مهران شکیبایی نیز با او در ارتباط می باشند.
۱۳- یونس آرخ که چند سالی در تهران مشغول به کار بود با نزدیک شدن ایام انتخابات به بندرترکمن آمده و در حال ساماندهی دوستانش برای هواداری از یک داوطلب مجلس دهم می باشد.یونس آرخ دانشجوی دانشگاه مدعی شده جوانان زیادی در لیست تماسش قرار دارند و آماده اند تا با کاندیدای مورد نظر همکاری نمایند.
۱۴- در آق قلا طرفداران غفور امانزاده وی را جدی ترین گزینه آن حوزه می دانند و مدعی اند به میان آمدن برخی اسامی به دلیل عدم حضور امانزاده در دوره های قبل می باشد.با این حال آنها فرهاد توماچ و عبدالغفار رادمهر را رقیب جدی و فعلی امانزاده می دانند.برخی از فعالان شاخص آق قلایی در نهایت اعتقاد دارند کاندیدای اصلی این حوزه در نهایت همین تعداد هستند.
۱۵- طبق اعلام قبلی قرار بود عبدالغفار رادمهر دبیر کمیته اقوام و مذاهب استان گلستان پیش از آغاز ماه محرم در نشست محله طعنه آق قلا اعلام فعالیت رسمی کند اما بنا به گفته ها،وی در همدردی با خانواده های جان باختگان منا و شرایط خاص آن زمان جلسه اش را به آینده موکول کرده است.
۱۶- فرهاد توماچ رسانه های فعال در مرکز گلستان را تریبون خود کرده و می کوشد آراء قابل توجه ترکمن های ساکن گرگان را بدست آورد.این وکیل دادگستری تلاش دارد با رفع برخی از شبهات مطرح شده در دوره گذشته انتخابات با عزمی جزم تر وارد کارزار رقابت های آینده گردد.
۱۷- رشید نافعی که استارت فعالیت هایش را به حضور در مراسمات جشن وعروسی متمرکز کرده بود این روزها علاوه برسایر کارهایش مشغول ادامه تحصیلاتش درمقطع دکترا می باشد.نافعی همواره اصول انتخاباتی تاکید کرده و عقیده دارد مردم باید بدور از هرگونه مسائل قومیتی و احساسی در پای صندوق حاضر شوند.وی در تازه ترین نوشته اش با اشاره به انتصابات صورت گرفته در حوزه ارشاد به انتقاد از رضا کلته رییس اداره فرهنگ و ارشاد آق قلا پرداخته و تا آنجا که توانسته نحوه ی رفتارش را زیر سوال برده است.
۱۸- حادثه منا برای حوزه گنبد رقم بالای چهل و سه جان باخته را در پی داشت و از این رو مردم آنجا بطور مستقیم و غیر مستقیم به نحوی با این قضیه درگیر بودند.بنابر گزارشات داوطلبین گنبدی در روزهای گذشته برنامه هیشان را تعلیق کرده و باید منتظر دور جدیدی از فعالیتشان بود.
ترکمن سسی – طاهر جانی

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست