• تاریخ: 2015-11-01
 • شناسه خبر: 9979
 • 2,086 بازدید

زنگ ها برای که به صدا در می اید…..؟

ارکین نیوز- کمتر از ۶ ماه دیگر به دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی باقی مانده است و این در حالی ست که فعالیت های انتخاباتی از ماه ها قبل توسط برخی از چهره های فعال سیاسی که علاقمند به حضور در صحنه انتخاباتی هستند،به ...

ارکین نیوز- کمتر از ۶ ماه دیگر به دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی باقی مانده است و این در حالی ست که فعالیت های انتخاباتی از ماه ها قبل توسط برخی از چهره های فعال سیاسی که علاقمند به حضور در صحنه انتخاباتی هستند،به صورت پنهانی آغاز شده است.

براساس تحلیل های فعالین سیاسی ، این دوره را شاید بتوان یکی از سخت ترین دوره ها در طول دوران برگزاری انتخابات مجلس در تمام ادوار نام نهاد.چرا که از یک سوی قوم بزرگ ترکمن قریب به ۲۰ کاندیدا را تاکنون در صحنه غیر رسمی انتخابات می بیند و از دیگر سوی سیستانی ها نیز در این اندیشه هستند تا در اتئلاف با یکی از کاندیداهای دوره گذشته شهرستان گالیکش گوی سبقت را از سایرین بربایند و برای نخستین بار یک کاندیدای سیستانی را روانه مجلس نمایند.

((سید نجیب حسینی))نماینده دوره ششم و هشتم نیز در اندیشه آن است تا باردیگرخود را در صحن علنی و درکنار بزرگان مجلس ببیند و این کارزاری سخت و دشوار است برای او و همه مدعیان . نگارنده فارغ از همه دغدغه های قومی و قبیله ای برای همه حاضران در این رقابت آرزوی توفیق می نماید.

درسطرهای زیر نگاهی انداخته ام به اسامی افرادی که در سایت های مختلف خبری به عنوان کاندیدای احتمالی کار شده و یا از دل نشست های مشترک کاندیداها با محافل و مجالس خانگی به بیرون درزپیدا کرده است.این را هم ناگفته نگذارم که بالارفتن سن و سال و کسب تجربه های بی شمار باعث شده است تا این تحلیل کمی همراه با احتیاط و محافظه کاری همراه شود و گرنه آنهایی که با نوشته هایم آشنا هستند می دانند که بی پرده و صریح حرف میزنم اما . . .

درصدرلیست افراد منتسب به شهرستان بزرگ مینودشت نام ((مهندس سید نجیب حسینی)) دیده می شود که دردوره پیشین ۳۱۹۸۵ رای کسب نمود و در رده دوم قرار گرفت. پس از سید نجیب،نام(( ایوب قزلسفلی))،فرهنگی بازنشسته و شهردار پیشین شهرستان مینودشت دیده می شود که گفته می شود در شهرستان وضعیت بسیار خوبی دارد و از آن جا که با اصلاح طلبان نیز دمخور است احتمال دارد رای بسیار خوبی در مینودشت از مردم اخذ کند. رئیس شورای شهر دوره پیشین مینودشت به فعالیت های فرهنگی و هنری و ورزشی نیز اهمیت فراوانی می دهد و با جوانان نیز میانه خوبی دارد. وی جمله افرادی است که با مقوله تبلیغات و اهمیت حضور در اخبار رسانه های بومی،محلی و استانی آگاه است.از ایوب قزلسفلی به عنوان جدی ترین و مهمترین گزینه ی فارس زبانی که می تواند جلوی ورود سید نجیب به مجلس دهم را بگیرد،نام می برند. ((حسین خان احمدی))،کاندیدای دوره قبلی که ۵۹۵۴ رای کسب کرد نیز یکی از دیگر گزینه های احتمالی این شهرستان می باشد.

((محمدتقی قزلسفلو))،فرماندار اسبق کلاله با گرایش اصولگرایی نیز گزینه بعدی است. امسال علاوه بر این چهره ها ، چهره ی ناشناخته دیگری به نام ((علیرضا سلیمانگلی)) که گفته می شود پیمانکار مخابرات گنبد است نیزدرکوران تبلیغات پیش از موعد قرار گرفته است.

((دکترمحمد علی حدادی)) رئیس سابق شبکه بهداشت و درمان مینودشت وپزشک عمومی این شهرستان،اهل روستای دوزین مینودشت نیز از دیگر گزینه های انتخابات مجلس دهم می باشد.

((مهندس مصطفی مصطفی لو)) رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی استان نام دیگری است که این روزها در شهر مینودشت بر سر زبان هاست. براساس آخرین شنیده ها امسال گویا ((عباس طالع زاری)) قصد رقابت با نامبردگان را ندارد.

درشهرستان گالیکش که به نوعی شهر اصلاح طلبان استان گلستان است کماکان دکتر دندانپزشک ((شهمرادی)) که دردوره پیشین ۲۰۰۸۱رای خیره کننده را به دست آورد،درصدر خبرها ست .

((غلامعلی شهمرادی)) که دردودوره گذشته پای ثابت رقابت های انتخاباتی در حوزه انتخابیه بوده است با استفاده از تجربه مشاوران خوبش،توانسته ارتباطات خود با مردم را در طی ۴ سال گذشته به خوبی حفظ نماید. گفته می شود غیرممکن است مجلس شادی و عزایی در منطقه بدون حضور او برگزار شده باشد.برخی بر این عقیده اند که او بیشتر از آنکه در مطب دندانپزشکی اش حضور داشته باشد در مجالس و محافل حاضر بوده است و این برای او یک پوئن بزرگ به شمار می رود اما . . . حضورپررنگ ((دکتر قربان خسروی))، رییس پیشین دانشگاه پیام نور گالیکش پاشنه آشیل بزرگ غلامعلی شهمرادی است . نفر چهارم انتخابات دوره قبل باید بکوشد تا دکتر قربان را متقاعد کند که به نفع او کنار برود و گرنه برای او حتی کسب رتبه دوره قبلی آرزو و آرمان خواهد شد.

((خانم زهرا رنگریز))، فرهنگی و عضو فعلی شورای شهر گالیکش هم به عنوان کاندیدای زنان این شهر فعالیت انتخاباتی خود را از چند ماه قبل آغاز نموده است که براساس آخرین نظر سنجی ها خانم رنگریز درصورت حضور در صحنه انتخابات رقیب جدی برای سایر رقبا به شمار نمی رود اما نام او می تواند به عنوان اولین زن کاندیدای مجلس ازشهرستان گالیکش در تاریخ انتخابات ثبت شود که آن هم جای خوشحالی دارد.

از(( ابراهیم کریمی))، مدیرکل میراث فرهنگی صنایع‌دستی و گردشگری استان گلستان نیز به عنوان کاندیدای بالقوه دیگر نام برده می شود که حقیراعتقاد دارم او در صحنه انتخابات حضور نخواهد یافت اما ازجمله کسانی خواهد بود که در پروسه تعیین کاندیدای نهایی اصلاح طلبان نقش پررنگی را ایفا خواهد کرد . اگر چه که حقیر معتقدم حضور کریمی در مجلس می تواند به رشد و نمو منطقه کمک شایانی بکند چرا که تجربه نشان داده است ابراهیم کریمی یکی از قویترین نیروهای اجرایی استان گلستان است و در هر پستی که انجام وظیفه کرده ،به نحوه بسیار عالی درخشیده است.

((دکتر حسن دهمرده))، استاد دانشگاه و کاندیدای سیستانی های گالیکش در انتخابات شوراهای اسلامی نیز از دیگر گزینه های مطرح شهرستان است که گفته می شود احراز صلاحیت خواهد شد اما احتمال دارد به نفع ((دکتر رضا آریان پور)) کنار خواهد رفت.

اوضاع درشهرستان های کلاله و مراوه تپه چیزی شبیه به آش شله قلمکار است.((دکترعبدالکریم رجبی)) مردی که در غیاب بزرگان و به لطف رد صلاحیت گسترده شورای محترم نگهبان به یکباره مورد استقبال گسترده روحانیت معززو مردمان سختکوش و زلال ترکمن صحرا قرار گرفت و ناباورانه به مجلس نهم راه یافت در این دوره کاری بسیار سخت تر از سید نجیب حسینی دارد .

او که در بدترین دوره اقتصادی کشور روانه مجلس شد این بار و در دوره زمامداری دکتر حسن روحانی که قطعا در مقابل رد صلاحیت های گسترده خواهد ایستاد،برای رفتن به مجلس کاری بسیار سخت و راهی پر از سنگلاخ دارد . فرزند نجیب مردم یانبلاق که در دوره پیشین با ۴۷۵۰۰ رای به مجلس راه یافت این بار احتمالا نیمی از این آراء را نیز کسب نخواهد کرد.علاوه بر وضعیت بد اقتصادی که بسیاری از پروِژه ها را راکد نمود، تجربه نشان داده است که ترکمن ها نیز دو بار پی درپی یک شخص را روانه مجلس نمی کنند وبه تعدد چهره راغب تر هستند و این قطعا دردی ست عظیم. ترکمن ها باید بیاموزند که ازامثال رجبی ها به عنوان ژنرال در مرکز استفاده کنند و به این راحتی او و امثال وی را نسوزانند.

((یغمور قلی زاده)) نماینده محبوب دوره سوم مجلس شورای اسلامی و معاون سابق صادرات خارجی وزارت صنعت که ترکمن ها از او خاطرات بسیار خوبی دارند ،دومین گزینه معروف کلاله ای ها و مراوه تپه ای هاست که فعالیت های خود را از چندی قبل به طور پنهانی آغاز کرده است . آگاهان بر این عقیده اند که در صورت گذر یغمور از سد شورای نگهبان او محتمل ترین گزینه برای ورود به مجلس دهم می باشد.

((دکترمحمد شریف نیا))، جوان شایسته و تحصیل کرده تمرقره قوزی و اخوی گرانقدر غلام پقه معاون پشتیبانی پیشین آموزش و پرورش کلاله که در دوره گذشته رای بسیار خوب و قابل توجه ای را کسب کرد.(۱۳۴۱۵)در این دوره احتمالا از حوزه انتخاباتی گنبد کاووس وارد صحنه انتخابات خواهد شد. عدم حضور اوکه محبوبیت قابل توجه ای در میان جوانان ترکمن دارد باعث اطمینان خاطر رجبی و یغمورخواهد بود.

((عبدی باشقره))،معاون تسهیلات بانک رفاه گرگان نیزازجمله کاندیداهای دیگری است که نام وی این روزها بسیارشنیده می شود. عبدی اگر بتواند از سد شورای نگهبان بگذرد یکی دیگرازکاندیداهای شهرستان کلاله و مراوه تپه است که احتمال دارد رای بسیار خوبی کسب نماید. او که زاده روستای مرزی و محروم ((دادلی غزنین)) شهرستان مراوه تپه است. این روزها یکی از نیروهای معتمد استاندارنیز به شمار می رود و کسی که معتمد استاندار باشد قطعا می تواند با فشارو چانه زنی با شورای نگهبان یک پای عرصه انتخابات باشد اما اینکه او بتواند دوباره ۲۴۰۰۰رای کسب کند یک رویاست.

((شهرام کوسه غراوی))، مهندس عمران و دانشجوی دکترا و رئیس نظام مهندسی شهرستان مراوه تپه وصاحب یکی از بهترین شرکت های ساختمان سازی در شهرستان گنبد کاووس که دردوره گذشته رد صلاحیت گردید نیز یکی دیگر از گزینه هایی است که می تواند آرای بسیارخوبی را جذب کند.غراوی به عنوان نیرویی مستقل در بین سیاسیون شناخته می شود.

((نورمحمد کوسه غراوی))، فرهنگی و استاد دانشگاه پیام نور گنبد و عضو شورای اصلاح طلبان شهرستان مراوه تپه که انسانی است فاضل و خوش مشرب و این حقیر سالهاست افتخار دوستی با او را دارم نیز از دیگر گزینه هایی است که با توجه به پیشینه اش می تواند از فیلتر شورای نگهبان به راحتی گذر نماید. ((نورجان)) که به کار تشکیلاتی اهمیت زیادی می دهد معتقد است باید به صورت عقلایی عمل کند و تلاش دارد تا ازحرکتهای انفرادی بپرهیزد. نورمحمد کوسه غراوی که این روزها عضو کمیته پیشگیری از جرم شهرستان و رئیس انجمن حمایت از مصرف کنندگان مراوه تپه است در صورت وفاق ترکمن ها می تواند گزینه ای ایده آل برای منطقه و مردم در مجلس دهم باشد.

((عارف شجاعی))،دانشجوی دوره دکترای مدیریت آموزشی و ازاعضای مرکز بزرگ اسلامی حاج آقا نور،که یک نیروی اصلاح طلب به شمار می رود نیز از دیگر کاندیداهای مطرح منطقه است که از گلیداغ برخواسته و این روزها با بزرگان منطقه دیدارهای منسجمی برگزار می کند و از محبوبیت بسیار خوبی نیز در بین جوانان برخوردار می باشد. شجاعی می تواند گزینه خاموش ترکمن های منطقه می باشد و یک سونامی خارق العاده ای را در بین مردم ایجاد کند.

((ایوب بدراق نژاد))،فوق لیسانس جغرافیا، استاد و رئیس دانشگاه پیام نور و یک پای ثابت انتخابات دو سه دوره قبل نیز همانند گذشته پای در عرصه رقابت گذارده است . او که در دوره گذشته ۱۱۴۸ رای کسب کرد،ازاعتماد به نفس بسیاری برخوردار است که این بار نیزسودای رقابت با کاندیداهای مطرح را دارد.

((عبدالحمید حق شناس))،کارمند اداره تعاون کلاله و زاده روستای دهنه کلاله،که در دوره پیشین رد صلاحیت شد اما گویا روزآخر صلاحیتش را احراز نمود یکی دیگر از کاندیداهای این دوره است که گفته می شود او ممکن است ثبت نام کند اما در صحنه حضور نیابد. حق شناس انسان صادق و شریفی ا ست ولی متاسفانه توان مالی و عقبه تشکیلاتی ندارد.

((خلیل سعدی))بخشدار سابق مراوه تپه و معاون پیشین فرمانداری کلاله نیز مطابق معمول همیشه در صحنه حضور خواهد یافت . او که در دوره پیشین رد صلاحیت شد . این بار امیدوار است شورای نگهبان صلاحیتش را احراز و او را به سر منزل مقصود برساند . خلیل سعدی انسان بسیار زیرک و باهوشی است و این توان را دارد تا با هر تفکر و بینشی کار سیاسی کند . خلیل سعدی تنها ایرادش این است که نمی تواند دوستان مطبوعاتی خوب بیابد او باید تلاش کند تا انتقاد پذیر باشد و رابطه اش را با روزنامه نگاران اصلاح نماید.

((امان محمد حمید زاده))،متولد روستای محروم قویجق اقچی و معاون پیشین اداره آموزش و پرورش کلاله هم در عرصه انتخابات حضور دارد و این امید را دارد تا رای خوبی کسب کند.

((سبحان حاجیلی دوجی))،فرهنگی وکارشناس ارشد حسابداری و کارمند اداره آموزش و پرورش گنبد کاووس نیز از دیگر گزینه های شهرستان مراوه تپه است.

((آخوند رجب محمد کسلخه))،از مالای شیخ غراوی که در دوره پیشین رد صلاحیت شد نیز به تازگی اعلام حضور کرده است هرچند که گفته می شود او بار دیگر صلاحیتش احراز نخواهد شد و ازرقابت باز می ماند .

گزینه مطرح بعدی کسی نیست جز(( اتا قلی کشواد)) مسئول یکی از بخش های دانشگاه آزاد اسلامی کلاله و عضو شورای اسلامی شهر فراغی که امیدوار است پس از سال ها در حاشیه بودن و تلاش برای دیگر کاندیداها،این بار بتواند خودش را به طور جدی محک جدی بزند.

((فرهاد کردی)) معروف به ((فرهاد ادیبان)) دبیر جوان زبان انگلیسی از شهرستان کلاله،((مهندس حاج غفور غراوی ))عضو شورای شهر گنبد کاووس نیز از دیگر گزینه های احتمالی هستند که این دومی ریشه در مراوه تپه دارد.

((طوی محمد آق ارکاکلی)) مدیر امور اداری بیمارستان بسکی گنبد کاووس نیز نشست هایی را با برخی از چهره ها برگزار کرده است.((سلیمان دردی پور)) با مدرک فوق لیسانس علوم اجتماعی، معلمی که سال ها در چابهاربه امر تدریس اشتغال داشته و زاده روستای امان خوجه کلاله است نیزدر روزهای گذشته فعالیتش را آغاز کرده است.

((کامبیز سعدی)) با مدرک فوق لیسانس بازرگانی از جوانان قراول حاجی تاجی،((کریم صالحی راد)) فوق لیسانس فلسفه از کوسه کلاله،. از مطرح ترین کاندیداهای ترکمن در حوزه کلاله و مراوه تپه می باشند.

و اما . . . مطرح ترین گزینه فارس زبان کلاله کسی نیست به جز(( قربان برزگر)) برادر فرماندار فعلی که شنیده شده است جناب فرماندار به خاطرشایعه کاندیداتوری برادرش این روزها به شدت زیر فشار است و گویا قربان برزگر به خاطر همین مسئله چراغ خاموش حرکت می کند.امیدوارم کاندیداتوری قربان برزگر خدشه ای به موقعیت (( فرماندار نصرت)) وارد نکند چرا که نصرت برزگر از جمله نیروهای شایسته شهرستان کلاله است که حضورش می تواند به توسعه این شهرستان کمک شایانی بکند.

همانند دوره گذشته کاندیدای نخست سیستانی های کلاله،گالیکش و مینودشت نیزکسی نیست جز(( دکتر رضا آریان پور))پزشک متخصص قلب که متاسفانه نتوانست حکومت خود بر قلب ۳۰۴۰۸ نفری را که دوره قبل به او اعتماد کرده بودند را حفظ نماید. بزرگترین خطای استراتژیک دکتر رضا آریان پور ترک کلاله و پذیرش ریاست یکی از بیمارستان های گنبد کاووس بود. دکتر آریان پور اگر می خواست مجددا در عرصه سیاست و انتخابات فعال باشد باید راه ورسم مردم داری را از دکتر شهمرادی می آموخت و بزرگترین پشتیبانانش را که مردم کلاله بودند ترک نمی کرد . با این همه دکتر آریان پور به دیگربار به صحنه انتخابات بازگشته است اما به نظر می رسد تکرار آرای پیشین برای اوبه منزله یک رویا باشد چرا که نیمی از افرادی که دردوره قبل از او حمایت می نمودند با قافله سید نجیب حسینی همراه شده اند و این حقیقت تلخی ا ست که همه سیستانی های منطقه می دانند و نکوهش راوی نیزثمری ندارد چرا که حقیقت جای دیگری است.

((مهندس حسن دهمرده)) استاد دانشگاه و نفرهفتم انتخابات شورای اسلامی شهرستان گالیکش و(( محمدرضا میر دلیر)) فرهنگی کلاله ای نیز از جمله کاندیداهای مطرح سیستانی های منطقه هستند که اگر چه انسان های شریف و کاردانی هستند اما احتمال موفقیت آنان ضعیف می باشد.هردوی آنان یکی در انتخابات شوراها و دیگری در انتخابات مجلس شرکت نموده اند اما نتوانسته اند ره به جایی ببرند اما شاید حضور دوباره تجربه جدیدی برای هردوی آنها باشد.

((حاج رجب سمندر))،اصولگرای خوش فکر و فعال سیاسی منطقه معتقد است درصورتی که کاندیداها با صاحبان تفکر و نمایندگان توده ی مردم همراه شوند،این بار یک مراوه تپه ای ناشناس به مجلس راه خواهد یافت . حاج رجب گویی از یاد برده است که یانبلاق زادگاه دکتر عبدالکریم رجبی در جغرافیا و حوزه استحفاظی مراوه تپه قرار دارد.شاید مراد این ریش سفید نازنین و دوست قدیمی راوی همانا نیرویی از شهر مراوه تپه باشد.

فارغ ازتمام این مباحث بنده به جد معتقدم:دهمین دوره انتخابات مجلس آبستن حوادث بسیاری است. عده ای معتقد هستند سید نجیب با کمک سیستانی های منطقه به مجلس راه خواهد یافت . سیستانی های منطقه نیز امیدوار هستند که به لطف خرد جمعی و در ائتلافی مشترک با کمک گالیکشی ها و مینودشتی ها این بار آرای خود را به میزانی خواهند رساند که یک سیستانی به مجلس راه پیدا کند . آنان معتقدند حتی اگر نیرویی خارج از قومیت نیز به انها رای ندهد در حال حاضر ۳۵۰۰۰ رای آماده دارند تا انان را به مرحله دوم انتخابات ببرد و در مرحله دوم در ائتلاف با سایر رقبا، مجلس دهم را فتح کنند. از دیگر سوی گالیکشی ها بر روی غلامعلی شهمرادی تاکید فراوان دارند و بر این گمان هستند که باتوجه به روابط حسنه و فعالیت مستمر شهمرادی در مینودشت و گالیکش کاندیدای آنان به مجلس راه خواهد یافت .

ترکمن ها اما غیره منتظره هستند و این گمان می رود که در صورت تایید صلاحیت یغمور قلی زاده آنان برای اولین بار یک جهش تاریخی داشته باشند و برای دومین بار یک نفر را به مجلس بفرستند که پیش از این یک بار به او اعتماد و یک بار از او بریده بودند.تجربه نشان می دهد ترکمن ها مردان روزغافلگیری هستند. باید منتظر ماند و دید سید نجیب حسینی به مجلس دهم خواهد رفت و یا ترکمن ها دیگر بار کولاک خواهند کرد و یا اینکه سیستانی ها کرسی پرشرنگ مجلس را تصاحب خواهند نمود. به هر حال این اظهر المنشمس است که اکثریت افراد منطقه – حداقل در دوره اول – به کاندیدای قومی و قبیله ای رای خواهند داد.

امیدوارم روزی فرا برسد که مردم ما فارغ از دغدغه های قومی و قبیله ای رای بدهند و همانند سایر مجالس ملل ،احزاب نقش اساسی و پررنگی در انتخابات ها داشته باشند . آرزویی که متاسفانه محال به نظر می رسد و این بیم هست که روزی افغانستان جنگ زده در خیلی از امور برما پیشی بگیرد. انشاالله در ۷ اسفند همان اتفاقی بیفتد که شاه بیتش این است:خدایا چنان کن سرانجام کار که تو خشنود باشی و ما رستگار . . .

قطعا خیلی از ماها از روند جاری راضی نیستیم و انتقادات بی شماری به عزیزان مسئول داریم اما من براین عقیده ام همه دلسوزان ایران، برای حفظ وطن در انتخابات شرکت می کننند . دعا می کنم مردم منطقه ما نیز از مردمان بالادست بیاموزند که به نیروی صالح رای بدهند و قوم گرایی را به کناری نهند،آرزویی که قطعا خیالی بیش نیست . انشا الله من نیز ۷ اسفند ماه ۹۴ در حوزه انتخابیه تهران،ری و شمیرانات رای خود را به نام مدرس زمان و فرزند رشید شهید مطهری ((علی مطهری اصولگرا)) و۲۹ نیروی اصلاح طلب ثبت وبه صندوق خواهم انداخت. به علی مطهری رای می دهم چرا که بر این عقیده ام او حر زمان ماست و تنها کسی بود که بر مسئله رفع حصر پافشاری نمود و پایان حصر و محاکمه شیخ اصلاحات و نخست وزیر حضرت امام (ره) را خواستار شد. امیدوارم نیمی از مجلس دهم را شیرمردانی چون علی مطهری تسخیر نمایند تا ما شاهد مجلسی قوی و مقتتدر در کشور باشیم. انشاالله
پارسیان ما

 • علی - 2015-11-21 در 6:38 ب.ظ

  سلام شما چرا فقط به گروه های اصلاح طلب نظیر سید نجیب دلخوش کرده این؟ایشان اگه واقعا برای مردم منطقه دلسوزه باید بره کنار تا تفکری نو و اندیشه های زلال خدمت به مردم دراین منطقه روشن بشه تا بدور از هرگونه قوم گرایی وبا رای واقعی مشخص شود که مردم به کی رای خواهند داد.
  از افراد بالا آقای دکتر حدادی که سابقه خدمت به مردم مستمند و ولایتی منطقه رو داشته طوری که در همه شهرها به عنوان منسئول به ارائه خدمات پزشکی و بهداشتی پرداخته و پای حرف دل خیلی از مردم بی بضاعت منطقه نشسته و به جای ان هایی که فقط درمواقع انتخابات یادشان میاد مردم این منطقه رو همیشه به فکر شان بوده است.
  پس بیاییم باهم به خاطر منافع این مردم بپا خیزیم و دست دردست هم دهیم ومنطقه را آباد کنیم بدور از قوم گرایی

  • g - 2016-01-06 در 10:38 ب.ظ

   برادر عزیز سید نجیب تنها کسی است که به کمک همه اقوام از جمله سیستانیها کرسی مجلس را فتح میکند شب هفت اسفند در مهدیه مینودشت جشن پیروزی سید برپا خواهیم کرد

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست