• تاریخ: 2015-03-11
  • شناسه خبر: 2331
  • 834 بازدید

امضای ۱۷ سند همکاری بین ایران و ترکمنستان/ همکاری گلستان و استان بالکان ترکمنستان

ارکین نیوز- در پی سفر دکتر روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران به ترکمنستان و امضای ۱۷ سند همکاری بین دو کشور، زمینه همکاری بین گلستان و استان بالکان ترکمنستان فراهم شد. حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی و قربانقلی بردی محمد ...

image
ارکین نیوز- در پی سفر دکتر روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران به ترکمنستان و امضای ۱۷ سند همکاری بین دو کشور، زمینه همکاری بین گلستان و استان بالکان ترکمنستان فراهم شد.

حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی و قربانقلی بردی محمداف روسای جمهور دو کشور ایران و ترکمنستان ۱۷ سند همکاری در عرصه های مختلف اقتصادی، فرهنگی، سیاسی، حقوقی و علمی و فناوری امضا کردند.

این اسناد که راه گسترش همکاری های همه جانبه تهران – عشق آباد را بیش از پیش هموار می کند به دنبال نشست مشترک هیأت های عالی رتبه دو کشور امضا میان مقام های ارشد دو کشور به امضا رسید.

همچنین پروتکل انتقال محکومان به حبس بین دو کشور نیز به امضا رسید.

برخی اهالی گلستان طی سالهای اخیر به دلایل مختلف و بعضا ناخواسته از جمله ورود غیرمجاز به ترکمنستان هنگام فعالیتهای دریایی و صیادی دستگیر شده اند که شماری از آنها چندی پیش با پیگیری وزارت امور خارجه آزاد شدند.

برنامه همکاری پنج ساله وزارتخانه های امور خارجه دو کشور، پروتکل انتقال محکومان به حبس بین دو کشور، همکاری در زمینه محیط زیست، مبادلات فرهنگی، هنری، علمی و آموزشی در فاصله سال های ۱۳۹۴ تا ۱۳۹۷، همکاری در زمینه مبارزه با پولشویی، همکاری در زمینه بررسی احداث پل سرخس از جمله اسناد همکاری امضا شده بین روسای جمهور دو کشور ایران و ترکمنستان است.

همکاری در زمینه بررسی ساخت و احداث جاده، همکاری در زمینه تولید و تبادل برق، همکاری در زمینه صادرات کالا و محصولات شیمیایی، همکاری های کشاورزی، همکاری در بخش راه آهن، همکاری های بخش خصوصی دو کشور، همکاری در زمینه نسخ خطی، همکاری اتاق های بازرگانی دو کشور، همکاری میان استان خراسان شمالی و استان آخال ترکمنستان، همکاری بین استان گلستان و استان بالکان ترکمنستان و همکاری بین خراسان رضوی و استان مرو ترکمنستان نیز امروز با حضور روسای جمهوری دو کشور امضا شد.

همچنین بر پایه این گزارش دکتر روحانی رییس جمهوری روز چهارشنبه به طور رسمی در کاخ آغوزخان عشق آباد از سوی قربانقلی بردی محمد اف رییس جمهوری ترکمنستان مورد استقبال قرار گرفت.

در مراسم استقبال از رییس جمهوری کشورمان پس از نواخته شدن سرود ملی ایران و ترکمنستان روسای جمهوری از یگان تشریفات سان دیده و سپس هیات های عالی رتبه همراه را به یکدیگر معرفی کرده و در پایان عکس یادگاری ثبت کردند.

مذاکرات هیات های عالی رتبه ایران و ترکمنستان پس از انجام مراسم استقبال رسمی با حضور روحانی و بردی محمد اف آغاز شد.

رییس جمهوری در دیدار همتای ترکمنستانی خود گفت: ایران همواره طرفدار و حامی سیاست صلح و دوستی ترکمنستان و مسیر بی طرفی اعلام شده از سوی عشق آباد بوده و هست.

حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی در دیدار قربانقلی بردی محمداف رییس جمهوری ترکمنستان از دعوت رییس جمهوری ترکمنستان برای شرکت در همایش صلح، دوستی و بی طرفی که در پایان سال میلادی جاری در ترکمنستان برگزار خواهد شد، استقبال کرد.

رییس جمهوری با ابراز خرسندی از فرصت پیش آمده برای دیدار از این کشور دوست و همسایه، گفت: دو ملت ایران و ترکمنستان از سال های دور روابط صمیمانه با یکدیگر داشتند و خوشحالیم که این روابط امروز به مراتب بهتر از گذشته است.

روحانی با اشاره به گسترش همکاری های تهران – عشق آباد در سال ها و به ویژه ماه های اخیر خطاب به همتای ترکمنستانی خود اظهار داشت: بی تردید تلاش های جنابعالی برای توسعه روابط دو کشور بسیار موثر بوده است.

رییس دولت تدبیر و امید یادآور شد: به طور قطع مذاکراتی که در این سفر خواهیم داشت در گسترش روابط تاثیرگذار خواهد بود و امیدوارم در پایان این سفر خبرهای خوبی برای دو ملت داشته باشیم.

روحانی تصریح کرد: مقام های دو کشور به خوبی بر اهمیت روابط بسیار خوب دوجانبه واقف هستند و معتقدیم باید از همه ظرفیت های موجود برای توسعه این روابط استفاده کنیم.

قربانقلی بردی محمداف رییس جمهوری ترکمنستان نیز در این دیدار به روابط خوب و حسنه دو کشور اشاره کرد و گفت: دو ملت ایران و ترکمنستان همواره روابط حسنه خود را حفظ کردند و در سال های اخیر نیز با توجه به افزایش همکاری ها در عرصه های مختلف، روابط دوجانبه تهران – عشق آباد مفهوم جدیدی پیدا کرده است.

وی با بیان این که ایران و ترکمنستان در عرصه سیاسی نیز نظریات و ایده های همخوان و نزدیک به یکدیگر دارند، افزود: دو دولت ایران و ترکمنستان همواره برای آبادانی کشورهای خود، رفاه دو ملت و حفظ و گسترش صلح و امنیت در جهان تلاش کرده اند.

رییس جمهوری ترکمنستان به گسترش روابط بازرگانی و تجاری دو کشور در زمینه مبادلات نفت و گاز، حمل و نقل، کشاورزی و آب و برق اشاره کرد و گفت: حجم مبادلات تجاری دو کشور همه ساله در حال افزایش است و با این وجود ظرفیت های خوبی برای ارتقای بیشتر این مبادلات وجود دارد که کمیسیون همکاری مشترک اقتصادی دو کشور باید به عنوان هماهنگ کننده، این ظرفیت ها را فعال کند.

بردی محمداف با بیان این که ایران و ترکمنستان روابط فرهنگی خوبی بر مبنای ارزش های فرهنگی غنی مشترک با یکدیگر ایجاد کرده اند، تصریح کرد: دو کشور در زمینه های علمی، ورزشی و گردشگری نیز تعاملات خوبی با یکدیگر دارند که خواهان گسترش بیشتر آن ها هستیم.

رییس جمهوری ترکمنستان با تشکر از تلاش های روحانی برای گسترش روابط حسنه دو کشور خاطر نشان کرد: بسیار خوشحال خواهیم شد تا شما به عنوان یکی از اولین کشورهایی که از سیاست های بی طرفی ترکمنستان اعلام حمایت کردید در پایان سال جاری در جشن و همایشی که به مناسبت بیستمین سالروز اعلام این سیاست در ترکمنستان برگزار خواهد شد، شرکت کنید.

به گزارش ایرنا حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی عصر روز گذشته /سه شنبه/ در صدر هیاتی عالی رتبه و در پاسخ به دعوت رییس جمهوری ترکمنستان عازم عشق آباد شد.

سخنرانی در جمع تجار ایرانی – ترکمنستانی از دیگر برنامه های اعلام شده در این سفر است.

رییس جمهوری امشب به کشور باز خواهد گشت.

جمهوری اسلامی ایران با کشور ترکمنستان نزدیک به یک هزار کیلومتر مرز مشترک دارند که حدود ۳۵۰ کیلومتر آن اعم از آبی و خاکی در حوزه جغرافیایی استان گلستان است.

بخش زیادی از مبادلات تجاری دو کشور ایران و ترکمنستان از طریق گمرک و پایانه مرزی اینچه برون در استان گلستان انجام می شود.
پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست