• تاریخ: 2016-02-22
  • شناسه خبر: 15084
  • 437 بازدید

استاندار: ظرفیت جذب گردشگر برای توسعه گلستان را باید جدی گرفت

ارکین نیوز-استاندار گلستان با بیان این که یکی از راه های توسعه جهشی این استان سرمایه گذاری در حوزه گردشگری است، تصریح کرد: ستاد خدمات سفر نوروزی از ظرفیت گردشگران و گذر میلیونی زائران و مسافران نهایت بهره برداری را انجام ...

ارکین نیوز-استاندار گلستان با بیان این که یکی از راه های توسعه جهشی این استان سرمایه گذاری در حوزه گردشگری است، تصریح کرد: ستاد خدمات سفر نوروزی از ظرفیت گردشگران و گذر میلیونی زائران و مسافران نهایت بهره برداری را انجام دهد.

حسن صادقلو شامگاه یکشنبه در نشست ستاد اجرایی خدمات سفر ویژه نوروز ۹۵ و کارگروه گردشگری استان گلستان گفت: برای این که در جذب گردشگری استان موفقیت بیشتری کسب کنیم، برنامه ریزی و آینده نگری برای داشته ها توسط دستگاه های مرتبط در این حوزه بسیار ضروری است.
وی با یادآوری این که توجه به ورود و خروج گردشگر یک فرصت برای ماندگاری گردشگر و در پی آن جذب سرمایه گذار برای استان در آینده است، اضافه کرد: باید روی اخلاق مهمان نوازی بیش از گذشته سرمایه گذاری شود تا از این ظرفیت در ماندگاری گردشگر و مشارکت گرفتن آن در توسعه گلستان هر چه بیشتر استفاده شود.
وی گفت: ظرفیت های گردشگری گلستان شناسایی شده است ولی مدیریت و برنامه ریزی هر دستگاه در بهره برداری از آن باید مشخص شود تا از این فرصت برای جذب گردشگر و توسعه نهایت بهره را برد.
استاندار به دستگاه های عضو ستاد خدمات سفر ویژه نوروز ۹۵ در گلستان توصیه کرد در تعطیلات نوروز از اقدام های فرهنگی هویت زا برای خوش نگه داشتن ذائقه هم استانیها و گردشگران گذری با برگزاری جشنواره ها استفاده بیشتری شود.
صادقلو سرمایه گذاری در بخش نظافت و پاکسازی و ایجاد تفرجگاه ها برای استقبال شایسته از گردشگران گذری را وظیفه اولیه و ذاتی دستگاه های عضو ستاد خدمات سفر ویژه نوروز در گلستان برشمرد و گفت: این ستاد باید به سمت سیاستگذاری، نظارت، برنامه خواهی و بسیج همه امکانات دستگاه ها به منظور استفاده بهینه از ظرفیت گردشگری استان در خوش نگه داشتن ذائقه هم استانی ها و گردشگران و فراهم کردن توسعه استان حرکت کند.
وی افزود: خوش نگه داشتن ذائقه هم استانی ها و گردشگران گذری به طور قطع زمینه ماندگاری بیشتر گردشگر و مشارکت گرفتن آن در توسعه استان گلستان را فراهم خواهد کرد.
وی بر زیبا سازی و ایجاد روشنایی مسیر ۲۷۰ کیلومتری گذر گردشگران در گلستان تاکید کرد و از دستگاه های مرتبط خواست در این زمینه اقدام های موثرتری را انجام داده تا هم استانی ها و گردشگران با امنیت بیش از گذشته در این مسیر، آمد و شد و استراحت داشته باشند.
استاندار گلستان همچنین خطاب به دستگاه های عضو ستاد گفت: با توجه به در پیش بودن انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی و پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری که روز هفتم اسفندماه برگزار می شود، نباید موضوع توجه به فراهم سازی امکانات برای استقبال از گردشگران در تعطیلات نوروز ۹۵ مغفول و کمرنگ شود.
همچنین در این نشست معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار گلستان با بیان این که ستاد خدمات سفر ویژه نوروز سال ۹۴ این استان در حوزه دریافت نکردن رسمی شکایت در میان استان های کشور رتبه نخست را کسب کرد، گفت: این رتبه نشان می دهد که ستاد به گردشگران گذری در تعطیلات نوروز گذشته خدمات مطلوبی داشته است.
رضا مروتی افزود: همچنین سال قبل گلستان در ارائه خدمات اسکان به گردشگران در میان استان های کشور از جایگاه مطلوب برخوردار شد.
وی اضافه کرد: با این که ستاد خدمات سفر نوروزی گلستان سال قبل موفقیت های مزبور را کسب کرده است ولی باید تلاش شود ایرادهای حوزه های دیگر خود را در زمینه ارائه خدمات به گردشگران شناسایی و رفع کند.
وی حذف موازی کاری از هزینه کرد دستگاه های عضو ستاد در تبلیغات استان به گردشگران را ضروری دانست و گفت: متاسفانه در این حوزه هزینه های سنگین توسط دستگاه ها انجام می شود که امسال باید در انتشار و تبلیغات با هماهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان صورت گیرد.
به گفته وی به عنوان نمونه سال قبل در معرفی برج قابوس کتابچه هایی توسط دستگاه های استان چاپ و توزیع شده بود که در این کتابچه ها ارتفاع این اثر تاریخی با اعداد ۹۲، ۶۸ و ۹۰ متر معرفی شد که این اقدام زیبنده استان نیست.
وی هماهنگی بیشتر در اسکان گردشگران، اختصاص مکان های مشخص توسط شهرداری ها برای تبلیغ جاذبه های گردشگری، رفاهی و خدماتی، جانمایی محل استقرار کانکس اطلاع رسانی و راهنمای گردشگر، توجه به نظافت و آراستگی و زیبایی شهری، مرمت فوری حفاری ها و تعطیلی آن از ۱۵ اسفندماه، ایجاد روشنایی مسیرها، نصب تابلو تبلیغاتی و اطلاع رسانی در مبادی و خروجی شهری و ساماندهی خدمات فنی خودرویی و کارتن به دست ها توسط دستگاه های عضو ستاد خدمات سفر نوروزی ویژه ۹۵ را خواستار شد.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلستان نیز از دستگاه های عضو ستاد خدمات سفر نوروزی ویژه ۹۵ این استان خواست امکانات خود را برای ارائه خدمات هرچه بهتر به گردشگران گذری از این استان در ایام تعطیلات نوروز بسیج کنند.
ابراهیم کریمی از فرمانداران گلستان خواست بعد از برگزاری انتخابات، توجه بیشتری به برنامه ریزی و آمادگی جهت ارائه خدمات بهتر به گردشگران گذری از این استان داشته باشند.
وی بر ساماندهی کارتن به دست ها در استان تاکید کرد و گفت: اکنون فعالیت کارتن به دست در این استان از خود چهره نامطلوب در شهرهای استان به جا گذاشته و لازم است توسط دستگاه های مرتبط برخورد قانونی جدی با آن ها صورت گیرد.
وی افزود: خانه مسافر توسط جامعه هتل داران استان گلستان فعال شده است و با استقرار کانکس مشکل به وجود آمده از سوی کارتن به دست ها را می توان رفع کرد.
وی با بیان اینکه افرادی که گردشگر را به خانه های خود برای اسکان می برند باید مجوز دریافت کنند، همچنین بر نظافت مدارس اسکان موقت گردشگران بویژه سرویس های بهداشتی، پاکسازی محور جنگل گلستان و تنظیف محدوده پاسگاههای پلیس راه واقع در مسیر راه ها و محدوده شهرها تاکید کرد.
همچنین در این نشست اجرا نشدن شیوه نامه ابلاغی وزارت نیرو در خصوص محاسبه تعرفه برق مراکز گردشگری به شکل صنعتی طرح و خواستار پی گیری و توضیح دستگاه مربوطه در استان گلستان شد.
علاوه بر این موانع سرمایه گذار شرکت ایرانی – عمانی در ایجاد مرکز گردشگری، رفاهی، تجاری و توریستی در ساحل بندرگز مورد بررسی قرار گرفت.
طرح مزبور قرار است در زمینی به مساحت ۵۶ هکتار در منطقه ساحلی بندرگز به اجرا درآید.
بندرگز واقع در غرب استان گلستان و کرانه شرقی دریای خزر مسیرگذر بیش از هفت میلیون گردشگر در سال است.
استان گلستان در مسیر زائران مرقد مطهر حضرت امام رضا (ع) و گردشگری استان های شمالی مازندران و گیلان قرار دارد و طبق گزارش ستاد خدمات سفر استان سالانه حدود ۲۰ میلیون نفر زائر و گردشگر از این استان گذر می کنند.
ایرنا

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست